Detail předmětu

Konstrukční detail (S-PST)

FAST-CH05Ak. rok: 2016/2017

Konstrukční detail tvoří základní vztah mezi architekturou a konstrukcí. Strukturou je zde konstrukce, jejíž jednotlivé díly a prvky jsou upraveny do celku, respektujícího jak statická, tak i architektonická hlediska komplexně i v detailu. Pro celkové působení díla je tato skutečnost rozhodující. Detail je propojen s konstrukcí řadou funkčních vazeb. K funkčním vztahům patří: působení vnitřních a vnějších vlivů prostředí na stavbu, funkčnost a výtvarný záměr, statika a dynamika konstrukce, optimální energetická náročnost, vzájemné vztahy detailu a celku, technologie a proveditelnost, funkčnost, provozní spolehlivost a ekonomika.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Zajišťuje ústav

Ústav pozemního stavitelství (PST)

Výsledky učení předmětu

Student musí prokázat schopnost řešení konstrukčních detailu konkrétní projektové dokumentace a zpracovává seminární práci na dané téma. Nedílnou součástí práce je veřejná obhajoba zvoleného technického řešení.

Prerekvizity

Teorie konstrukcí pozemních staveb, zakreslování stavebních konstrukcí dle platných norem. Technické a typologické zásady návrhu stavby a jednotlivých konstrukčních celků.
Orientace v předpisech: Stavební zákon + prováděcí vyhlášky, ČSN, DIN, ISO, EN.

Osnovy výuky

1. Úvod do předmětu, systém, subsystém, prvek – vzájemné vztahy s konstrukčním detailem, interakce, tradiční a systémové pojetí analýzy staveb.
2. Základní kritéria návrhu konstrukčních detailů z hlediska: kvality a hodnoty, funkce, fyzikálně technického, energetické náročnosti, pracnosti, požární odolnosti, estetiky aj.
3. Fyzikální hlediska návrhu konstrukčního detailu – teplo, zvuk, světlo, vítr, voda, energie, životnost.
4. Identifikace enormně zatěžovaných konstrukčních detailů. Konstrukční detaily ve styku obvodová stěna, základ, podlaha na terénu u budov nepodsklepených
5. Identifikace enormně zatěžovaných konstrukčních detailů. Konstrukční detaily ve styku obvodová stěna, základ, podlaha u budov podsklepených a nepodsklepených.
6. Identifikace enormně zatěžovaných konstrukčních detailů Konstrukční detaily převislých konstrukcí – (balkónu, lodžie, arkýře) a teras.
7. Identifikace enormně zatěžovaných konstrukčních detailů. Konstrukční detaily střech plochých a jejich styků s obvodovou stěnou.
8. Identifikace enormně zatěžovaných konstrukčních detailů. Konstrukční detaily střech sklonitých a jejich styků s obvodovou stěnou.
9. Identifikace enormně zatěžovaných konstrukčních detailů. Konstrukční detaily oken, dveří a vrat, jejich styků s obvodovou stěnou.
10. Konstrukční detaily schodišť a zábradlí, stropů a podlah, klempířských prací a výrobků.

Učební cíle

Konstrukční – stavebně architektonický detail se v rozhodující míře podílí na celkové úrovni stavby. Student pod vedením učitele řeší konstrukční detaily z konkrétní projektové dokumentace a zpracovává seminární práci na dané téma. Nedílnou součástí práce je veřejná obhajoba zvoleného technického řešení.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Základní literatura

vyhláška č. 191/2002 Sb.. 2002. (CS)

Doporučená literatura

Coates, David T.: Roofs and Roofing-Design and Specification Handbook. Whittles Publishing, 1993. ISBN 978-1870325110. (EN)
MMR: Vyhláška MMR č.268/2009. 2009. (CS)
Soubor ČSN řady 72,73 a 74. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program N-K-C-SI magisterský navazující

    obor S , 2 ročník, zimní semestr, povinný

  • Program N-P-C-SI magisterský navazující

    obor S , 2 ročník, zimní semestr, povinný

  • Program N-P-E-SI magisterský navazující

    obor S , 2 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

13 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Cvičení

39 hod., povinná

Vyučující / Lektor