Detail předmětu

Rozpočetnictví a kalkulace

FP-UrkPAk. rok: 2018/2019

Předmět je zaměřen zejména na následující oblasti:
- Náklady a výnosy, jejich význam a hlediska členění (zejména druhové, účelové, kalkulační, dle odpovědnosti za vznik, z hlediska potřeb rozhodování)
- řízení po linii výkonů – kalkulace (pojmy, předmět kalkulace a jeho vymezení, přičítání nákladů předmětu kalkulace, kalkulace plných a variabilních nákladů, struktura nákladů v kalkulaci, kalkulační systém)
- rozpočetnictví a rozpočty, (základní pojmy, hlediska členění rozpočtů, zásady a metody sestavování rozpočtů, behaviorální aspekty rozpočtových prací, dlouhodobé,a krátkodobé rozpočty, rozpočty režijních nákladů, kontroly plnění rozpočtů)

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

6

Zajišťuje ústav

Výsledky učení předmětu

Znalosti: Student bude schopen rozpoznat možnosti i omezení jednotlivých způsobů klasifikace nákladů z hlediska jejich vypovídací schopnosti z pohledu manažera s přihlédnutím na specifika podnikatelského subjektu. Uvědomuje si možnost řízení nákladů a rozumí propojení mezi klasifikací nákladů, kalkulacemi a jejich vazbou na rozpočty.
Dovednosti: Na teoretické i praktické úrovni si osvojí znalosti potřebné pro stanovení struktury nákladů v kalkulaci, výběr kalkulační techniky a výběr kalkulačního systému – to vše s ohledem na specifika či možnosti podniku, respektive předmětu podnikání.
Naučí se sestavovat zjednodušené rozpočty dlouhodobé, krátkodobé a rozpočty režijních nákladů včetně způsobů jejich kontroly.
Způsobilosti: Studenti dokáží sestavit kalkulační vzorec s ohledem na specifické potřeby podniku a vhodnou technikou přidělí režijní náklady na kalkulační jednici/množství, umí sestavit zjednodušený dlouhodobý a krátkodobý rozpočet, umí provést kontrolu plnění rozpočtu použitím metod kontroly zvolených s ohledem na specifika podniku.

Prerekvizity

Základní znalostí z oblasti finančního účetnictví (principy účtování, základy účtování obecně i na úrovni konkrétních účetních případů, znalost účetních výkazů), obecné znalosti z mikroekonomie (fixní a variabilní náklady) a ekonomiky podniku (vlastní náklady, úplné vlastní náklady výkonu, nákladová cena, tržní cena).

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Výuka probíhá formou přednášek, které mají charakter výkladu základních principů, metodologie dané disciplíny a problémů. Cvičení podporují zejména praktické ovládnutí látky vyložené na přednáškách.

Způsob a kritéria hodnocení

Požadavky k udělení zápočtu
- zpracování samostatnépísemné práce(písemka) na aplikaci kalkulačních technik .... 20 %
- zpracování samostatné písemné práce (písemka) na sestavení zjednodušeného krátkodobého
rozpočtu (rozpočtovou rozvahu, výsledovku a cash-flow)......... 20 %

Požadavky ke zkoušce:
Znalosti jsou ověřovány zkouškou, která má ústní formu.
Ke zkoušce jsou připuštěni pouze studenti, kteří jsou ke zkoušce přihlášeni a mají v IS zapsán zápočet.
Zkouška se skládá z odpovědí na dvě otevřené otázky, které písemně zadává zkoušející studentovi. Student má čas na jejich přípravu, která může mít i písemnou,(nutná je i schopnost praktické aplikace) pak je ústně prezentuje vyučujícímu…….. 60%

Výsledné hodnocení předmětu je součtem hodnocení ze cvičení a zkoušky. Hodnocení je klasifikováno dle stupnice ECTS.

Osnovy výuky

Základní tématická náplň je následující:
- Úvod do předmětu,
- Náklady a výnosy, jejich význam a členění .
- Kalkulace, - základní pojmy(kalkulace,metoda kalkulace), -vymezení předmětu kalkulace, - kalkulace plných a neúplných nákladů,- přičítání nákladů předmětu kalkulace (přímé náklady, nepřímé náklady, metody výpočtu nepřímých nákladů na jednici výroby), - struktura nákladů v kalkulaci - kalkulační vzorce, - uplatnění kalkulace, - kalkulační systém(obecné schéma,kalkulační systém v širším a užším pojetí), - členění kalkulací(předběžné,propočtové, plánové, operativní,výsledné, specifické)
- Rozpočty, (- základní pojmy, - úkol, význam, kontrola, hlediska členění/druhy rozpočtů, - zásady a metody sestavování rozpočtů, - dlouhodobé rozpočty jejich sestavování, - krátkodobé
rozpočty a jejich sestavování,- rozpočty režijních nákladů a metody jejich sestavování, - kontrola plnění rozpočtů, - behaviorální aspekty rozpočtových prací.


Obsahem cvičení je procvičování přednášených témat, řešení příkladů a zpracování případových studií individuálně i skupinově.

Učební cíle

Pochopení významu členění nákladů, získání znalostí spojených se sestavováním a využíváním kalkulací jak v oblasti teoretické tak na úrovni praktických aplikací, .
Získaní teoretických a praktické dovedností potřebných pro tvorbu a kontrolu dlouhodobých a krátkodobých rozpočtů a rozpočtů režijních nákladů)

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Kontrola výsledků samostatné práce na zadaných úkolech. Kvalitu zpracování posuzuje pedagog.

Základní literatura

FIBÍROVÁ, Jana, ŠOLJAKOVÁ, Libuše, WAGNER, Jaroslav. Nákladové a manažerské účetnictví. 1. vyd. Praha : ASPI, 2007. 432 s. ISBN 978-80-7357-299-0. (CS)
HANUŠOVÁ, H.: Vnitropodnikové účetnictví.Akademické nakladatelství CERM, s.r.o. Brno, 2007, s.120. ISBN 978-80-214-3373-1 (CS)
KRÁL, B. a kol.: Manažerské účetnictví. 3. vyd. Praha: Management Press, 2010. 660 s. ISBN 978-80-7261-217-8.

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BAK bakalářský

    obor BAK-UAD , 3 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Základní tématická náplň pořednášek je následující:
1. Náklady a výnosy, jejich význam a hlediska členění (druhové, účelové, kalkulační, dle odpovědnosti za vznik, z hlediska potřeb rozhodování) .
2. Řízení polinii výkonů - kalkulace, (základní pojmy - kalkulace, metoda kalkulace, kalkulační jednice, kalkulační množství)
3. Předmět kalkulace a jeho vymezení, přičítání nákladů předmětu kalkulace, kalkulace variabilních a úplných nákladů)
4. Metody výpočtu nepřímých nákladů na kalkulační jednici
5. Struktura nákladů v kalkulaci - kalkulační vzorce, kalkulace s přiřazováním nákladů dílčím aktivitám (metoda Activity Based Costing)
6. Uplatnění kalkulace, - kalkulační systém (obecné schéma, kalkulační systém v širším a užším pojetí), druhy kalkulací (předběžné, propočtové, plánové, operativní, výsledné, specifické)
7. Rozpočetnictví a rozpočty, ( základní pojmy, úkol, význam, kontrola rozpočtů, hlediska členění/druhy rozpočtů
8. Zásady a metody sestavování rozpočtů
9. Dlouhodobé rozpočty jejich sestavování
10. Krátkodobé rozpočty a jejich sestavování
11. Rozpočty režijních nákladů a metody jejich sestavování
12. Kontrola plnění rozpočtů
13. Behaviorální aspekty rozpočtových prací.

Cvičení

13 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Obsahem cvičení je procvičování přednášených témat a zpracování zadaných úkolů.
1. Příklady na stanovení výpočet relevantních a irelevantních nákladů, určení oportunitních nákladů, vývoj variabilních a fixních nákladů na jednici a efekt z degrese fixních nákladů při růstu objemu produkce
2. Příklady na aplikaci jednotlivých metod přiřazování nepřímých nákladůna kalkulační jednici
3. Písemka (řešení příkladů na výpočet režijních nákladů na jednici pomocí jednotlivých metod)
4. Komplexní příklad na sestavování kalkulace propočtové, plánové, operativní a výsledné
5. Příklady na sestavování dlouhodobých a krátkodobých rozpočtů
6. Písemka (sestavení krátkodobého rozpočtu ze zadaných parametrů)
7. Příklady na kontrolu plnění rozpočtu pomocí různých metod