Detail předmětu

Daňová teorie

FP-FdtPAAk. rok: 2023/2024

Historie daní a vývoj daňové teorie (se zvláštním zřetelem k českým zemím), daňové principy (zvláště princip spravedlnosti a efektivnosti), daňová incidence, daňové stimuly, teorie jednotlivých druhů daní (daně důchodové, majetkové, spotřební, kvazidaně), východiska daňové politiky (daňová kvóta a daňový mix), teorie daní v mezinárodních souvislostech (daňová konkurence, koordinace a harmonizace).

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

3

Zajišťuje ústav

Vstupní znalosti

Předpokládají se znalosti na úrovni bakalářského studia ze základních kurzů makroekonomie a veřejných financí, případně veřejné ekonomie.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Požadavky ke zkoušce:
Zkouška je písemná. Ke zkoušce jsou připuštěni pouze studenti, kteří jsou ke zkoušce přihlášeni v IS. Písemka obsahuje testové i otevřené otázky. Čas na vypracování písemky je 45 minut, lze získat max. počet 100 bodů, k úspěšnému složení zkoušky je nutné získat min. 50 bodů (tj. 50 %).
Klasifikace dle čl. 14 Studijního a zkušebního řádu VUT.
Účast na přednáškách je doporučená. Výuka probíhá dle semestrálního rozvrhu. Způsob nahrazování zameškané výuky je plně v kompetenci učitele.

Učební cíle

Hlavním cílem předmětu je vybavit studenty pokročilými znalostmi z oblasti daňových teorií a propojení daňové teorie s doporučeními pro daňovou politiku. K naplnění tohoto hlavního cíli směřují cíle parciální: seznámení se s pojmy daňové teorie a s historickým vývojem daní a daňových teorií, pochopení souvislostí daňové teorie a ekonomického vývoje, pochopení dopadů daní na chování subjektů v ekonomice.
Znalosti: Student vysvětlí a popíše daňové principy. Umí charakterizovat teoretický základ jednotlivých druhů daní. Vysvětlí význam teoretických východisek pro daňovou politiku a tvorbu daňových systémů v praxi.
Dovednosti: Student umí samostatně vyhledávat, třídit a interpretovat informace o jednotlivých typech daní i daňových systémech. Dovede zvážit riziko daňových změn v praxi. Umí posoudit vliv daní na ochotu pracovat a spořit, na investiční aktivitu podniků.
Obecné způsobilosti: Student analyzuje ekonomickou realitu a je schopen tuto realitu propojit s teoretickými znalostmi. Průběžně sleduje, vyhodnocuje a predikuje vývoj daňových systémů. Je schopen aplikovat znalosti z předmětu ve své budoucí práci odborníka na finanční řízení podniku.

Základní literatura

GRUBER, J. Public finance and public policy. 5th ed. New York: Worth Publisher, 2016.
KUBÁTOVÁ, K. Daňová teorie a politika. 6. aktual. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2015.
STIGLITZ, J. E. Economics of the Public Sector. 3rd ed, W. W. Norton & comp., 2000.
ŠIROKÝ, J. Základy daňové teorie s praktickými příklady. 1. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2015.

Doporučená literatura

GRÚŇ, L. Vybrané kapitoly z historie daní, poplatkov a cla. 1. vyd. Olomouc: UP v Olomouci, 2004.
LÓPEZ, J. J. A quantitative theory of tax evasion. Journal of Macroeconomic, vol. 53 (sept. 2017), str. 107-126.
MUSGRAVE, R. a P. MUSGRAVEOVÁ. Veřejné finance v teorii a praxi. 1. vyd. Praha: Management Press, 1994.
ŠIROKÝ, J. a kol. Daňové teorie. S praktickou aplikací. 2. vyd. Praha: C. H. Beck, 2008.
VANČUROVÁ, A., SVÁTKOVÁ, S. a L. LÁCHOVÁ. Daňový systém ČR: cvičebnice. 3. díl. Selektivní daně ze spotřeby, daň z přidané hodnoty, majetkové daně. Praha: 1. VOX, 2016.

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program MGR-UFRP-A magisterský navazující 1 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Základní tematická náplň předmětu je následující:
1. Podmínky ukončení předmětu. Úvod do problematiky - definice daně, úloha a postavení daní v ekonomice, funkce daní, různé přístupy ke klasifikaci daní, daňové systémy a jejich vývoj.
2. Historie daní a vývoj daňové teorie. Období starověku a středověku, vznik novodobých daňových systémů. Daně v českých zemích. Stručný přehled vývoje daňové teorie – A. Smith a ostatní klasikové, neoklasicismus, keynesiánský pohled na zdanění, neokonzervativismus.
3. Daňové principy (zásady). Vývoj a chápání daňových principů od starověku po současnost. Daňové principy v předválečném Československu (K. Engliš), současný český přístup k daňovým principům a jejich odraz v daňovém systému (kompromisy v naplňování principů).
4. Daňová spravedlnost, spravedlnost a distribuce důchodů/bohatství/spotřeby/nadání. Princip prospěchu a princip platební schopnosti. Vertikální a horizontální spravedlnost. Daňová teorie oběti – stejná absolutní oběť, nejmenší úhrnná oběť.
5. Daňová efektivnost. Administrativní náklady zdanění (přímé/nepřímé), nesnadnost jejich vyčíslení. Důchodový a substituční efekt daně. Nadměrné daňové břemeno (DWL) - vznik, faktory ovlivňující DWL. Velikost DWL jako funkce substitučního efektu. DWL a různé daně, distorze.
6. Daňová incidence. Dopad daně zákonný a skutečný. Daňová incidence na různých trzích (konkurenční trh, oligopolní a monopolní prostředí). Faktory ovlivňující daňovou incidenci – otevřenost ekonomiky, významnost zdaněného trhu, hledisko časové.
7. Daně důchodové – charakteristika, význam, historie, vlastnosti, výnosnost. Důchodové daně jako nástroj hospodářské politiky. Osobní důchodové daně, daně korporátní. Progresivita zdanění. Negativní důchodová daň.
8. Kvazidaně. Příspěvky na sociální zabezpečení – charakteristika, význam, historie, vlastnosti, výnosnost. Distorze na trhu práce. Efektivní zatížení mezd.
9. Daně majetkové - (ne)opodstatněnost majetkových daní, charakteristika, historie, výnosnost. Druhy majetkových daní – daně placené jednorázově a opakovaně. Výhody a nevýhody majetkových daní.
10. Daně ze spotřeby – charakteristika, význam, historie, výnosnost. Daně všeobecné – výhody a nevýhody (odolnost proti daňovým únikům, spolehlivost výnosu vs. administrativní náročnost). Daně selektivní – výhody a nevýhody (cílené omezení spotřeby, distorze).
11. Východiska daňové politiky. Daňová kvóta a daňový mix, rozdělení zemí podle hlavního daňového zdroje. Optimální zdanění. Mezinárodní srovnání daňové kvóty, vypovídací schopnost ukazatele. Faktory ovlivňující daňové systémy. Daňové úniky.
12. Daňové stimuly. Daně a trh práce – vliv zdanění a různých daní na ochotu pracovat, efekty daní a daň ze mzdy. Vliv daní na investice – rizikovost investic. Daně a úspory domácností/podniků. Daně a úspory státu.
13. Porovnání zemí z hlediska daňových systémů. Daňová konkurence, koordinace a harmonizace. Daňové reformy a jejich klasifikace.

Konzultace v kombinovaném studiu

12 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor