Detail předmětu
Management kvality
FEKT-MPC-QMAAk. rok: 2021/2022
Proniknutí do tajů managementu a inženýrství kvality, rozvoj kompetencí pro pro zaměstnání na kvalitařských pozicích ve firmách světové třídy. Zkušenosti z praxe, docenění náplně práce manažerů kvality, stejně jako inženýrů zákaznicko-dodavatelské kvality. Kariérní příležitosti. Návrh konkurenceschopných produktů a procesů včetně analýzy rizik a preventivních opatření. Zvládnutí postupů od stanovení zákaznických požadavků a vyhodnocení hlasu zákazníka (VOC), až po vyhodnocování hlasu procesu (VOP). Postupy v praxi používané a osvědčené. Pojmy a postupy jako je rozvíjení požadavků na kvalitu, aplikace analýzy selhání, procesu vzorkování pro uvolnění do výroby, až po management kvality a řízení procesů.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prohloubené kompetence pro uplatnění na pozici manažer, inženýr kvality - znalost postupů potřebných pro zajištění kvality procesů, pochopení významu zákaznických požadavků, zákonných regulí, stejně jako norem ISO a oborových standardů. Seznámení se s postupy vývoje produktů a procesů, jejich analýzou z pohledu rizik. Docenění významu preventivních opatření, stejně jako opatření nápravných a prozatimních. Zvládnout ověřovat a monitorovat implementaci opatření, pochopit postupy používané pro analýzy a reporty vrácených dílů od koncových zákazníků (8D). Seznámení se s tím, jak to chodí v praxi.
Prerekvizity
Studijní prerekvizity nejsou požadovány.
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Osnovy výuky
(1) Karierní příležitosti na poli managementu kvality. Manažer kvality, práce inženýrů (zákaznické) kvality. Balanced scorecard, plánování a zlepšování procesů, učení a růst, perspektivy, které jsou vedle perspektivy finanční a zákaznické zásadní pro výkonnost.
(2) Úvod do managementu, PDCA cyklus a opatření, náklady na kvalitu. Historický vývoj. Co to je Six Sigma. Co to je Lean. Plýtvání (3Mu). Struktura firemního zlepšování.
(3) Hlas zákazníka (VOC), plánování produktu a konstrukční analýza selhání a optimalizace (DFMEA). Osm rozměrů kvality, specifikace, spolehlivost, životnost.
(4) Hlas procesu (VOP), plánování procesu a procesní analýza selhání a optimalizace (PFMEA).
(5) Vyhodnocování hlasu procesu a zlepšování procesů ke splnění hlasu zákazníka. Od požadavku ke specifikaci a měření. Metrologie a procesy měření.
(6) Rámec pro konkurenceschopný produkt - plánování produktu a procesu, požadavky na dodavatele, schvalování dodavatelů a vzorkování.
(7) Sedm základních nástrojů kvality. Variabilita procesu a její zdroje, statistické řízení procesů (SPC). Stabilita a způsobilost.
(8) Strukturovaný postup řízení zlepšovacích projektů: Krok za krokem - jak na DMAIC. Pět fází a milníků – od definice, přes měření stávajícího stavu, analyzování a zlepšení, až po řízení a kontrolu.
(9) Pilíře projektového managementu, fáze a milníky.
(10) Specifika managementu kvality v sériové výrobě (reklamace, 8D, audity systému, procesu a výrobku).
(11) Systémy řízení, systém managementu kvality. Principy a zásady.
(12) Požadavky na systém řízení kvality dodavatelů, zajištění kvality v procesu výroby. Hodnocení dodavatelů.
(13) Rezerva.
Učební cíle
Rozvíjet kompetence na poli plánování a zlepšování procesů, tedy perspektivy, která je vedle učení a růstu, respektive perspektivy finanční a zákaznické zásadní pro výkonnost. Práce vedoucích, procesních inženýrů i pracovníků kvality s metodami a nástroji managementu kvality, prevence rizik, stojí a padá. Kurz dává příležitost rozvíjet kompetence použitelné na trhu práce - počínaje plánováním kvality a konstrukční a procesní analýzy rizik a selhání, přes zlepšování procesů, analýzu příčin a přijímání nápravných a preventivních opatření. Pochopení principů a významu či použití nástrojů a metodik, jako je 8D, FMEA, APQP, 5S, ISHIKAWA, SPC, MSA s odkazem na zkušenosti z firemní praxe.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Důraz na minimalizaci povinné docházky. Udělení zápočtu na základě splnění čtyř off-site cvičení. Zkouška formou prezentace vybraného tématu.
Základní literatura
ČSN ISO 18404 (010218) Kvantitativní metody zlepšování procesu - Six Sigma - Kompetence klíčového personálu a jejich uspořádání ve vztahu k implementaci Six Sigma a Lean. Praha: Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, 2018. Dostupné také z: http://csnonline.agentura-cas.cz/ (CS)
JONES, Erick C. Quality management for organization using lean Six Sigma techniques. Boca Raton: CRC Press, c2014. ISBN 978-1-4398-9782-9. (CS)
MAUCH, Peter D. Quality management: theory and application. Boca Raton: CRC Press, Taylor & Francis Group, 2017. ISBN 978-1-138-11620-7. (CS)
Novotný, R. Řízení technologických procesů - prezentace. FEKT VUT v Brně, 2015.
Novotný, R. Řízení technologických procesů. FEKT VUT v Brně, 2015.
SU, Chao-Ton. Quality engineering: off-line methods and applications. Boca Raton: CRC Press, c2013. ISBN 978-1-4665-6947-8. (CS)
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Typ (způsob) výuky
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
2. Management procesů v organizaci, IPO diagram, SIPOC a procesní přístup, definování požadavků interních i externích zákazníků, vymezení výstupů a kritických parametrů jakosti, určování tolerančních limitů, odvození parametrů konstrukce a technologie, QFD koncept.
3. Metrologie a uplatňování procesů měření, operační definice, návaznost měření, vychýlení, rozlišitelnost, linearita, reprodukovatelnost, opakovatelnost, stálost. Ověření a zajištění adekvátnosti systému měření, metrologický konfirmační systém.
4. Operativní řízení procesů, represivní a preventivní přístup, řízení neshodných výrobků, identifikovatelnost a sledovatelnost, G8D proces, specifika řízení jednorázových a opakovaných procesů.
5. Primární metodické postupy v řízení technologických procesů, sedm nosných nástrojů (kontrolní formuláře, diagram příčin a následku, Paretova analýza, regulační diagramy, mapa procesu, histogram, bodový diagram), konstrukční a procesní FMEA analýza.
6. Statistické metody a rozhodování na základě dat. Postupy popisné a induktivní statistiky používané v řízení technologických procesů.
7. Variabilita procesu a její zdroje, statistické řízení procesů, regulační diagramy, statistická regulace procesu měřením a srovnáváním.
8. Hodnocení stability procesu, stroje či technologie, prokazování statistického zvládnutí procesu a související předpoklady.
9. Hodnocení způsobilosti procesu, stroje a technologie, specifikace požadavků a toleranční limity, indexy způsobilosti a výkonnosti procesu.
10. Plánování jakosti, určení kritických parametrů, specifikace tolerančních limitů, ověření používaných systémů měření, zhodnocení stability a způsobilosti procesu včetně ověření vhodnosti zvolených technologií.
11. Určování kritických technologických faktorů a rozmezí jejich nastavení z hlediska stanovených požadavků s využitím technik plánovaného experimentu.
12. Koncepty zlepšování technologických i transakčních procesů, koncept six sigma, počet defektů jako metrika výkonnosti, úroveň sigma způsobilosti, metodologie DMAIC a role pracovníků.
13. Ekonomické aspekty řízení procesů, náklady na nejakost (COPQ), lean management a principy štíhlosti, mapa toku materiálů a informací, rozbor procesu z hlediska přidané hodnoty.
Cvičení na počítači
Vyučující / Lektor
Osnova
2. Rozbor příčin problému vzniku neshod, diagram příčin a následků, diagram vzájemných vztahů, nominální skupinová metoda, prezentování výsledků skupiny. Situační studie řešená formou týmové práce, prezentování a srovnání výsledků skupin.
3. FMEA analýza technologického procesu – případová studie s výstupem ve formě FMEA tabulky a určení doporučených nápravných opatření. Prezentování a srovnání výsledků jednotlivých skupin.
4. Prezentace témat studentských prací, kolokvium k tématu a poskytnutí zpětné vazby k prezentaci – blok I.
5. Uplatnění metod popisné statistiky při prokazování jakosti a posuzování výsledků dosahovaných různými technologiemi. Stratifikace dat, grafická a numerická analýza v tabulkovém procesoru a specializovaném softwaru. Cvičení na počítači.
6. Aplikace metod induktivní statistiky při prokazování jakosti – t-test, ANOVA, chí-kvadrát – situační studie ve formě analytických příkladů řešených v tabulkovém procesoru Excel. Cvičení na počítači.
7. Prezentace témat studentských prací, kolokvium k tématu a poskytnutí zpětné vazby k prezentaci – blok II.
8. Analýza reprodukovatelnosti a opakovatelnosti s využitím metody průměr rozpětí, určení složky variability zapříčiněné reprodukovatelností a složky dané opakovatelností. Vytvoření standardního postupu měření, naplánování experimentu pro ověření systému měření a vyhodnocení dat v tabulkovém procesoru.
9. Regulační diagramy měřením a srovnáváním, určení kontrolních limitů a logických podskupin. Simulační studie, zpracování v tabulkovém procesoru. Cvičení na počítači.
10. Posuzování způsobilosti technologie. Analytické příklady řešené v tabulkovém procesoru.
11. Optimalizace technologického procesu s využitím technik plánovaného experimentu Případová studie s využitím virtuální laboratoře. Cvičení na počítači.
12. Prezentace témat studentských prací, kolokvium k tématu a poskytnutí zpětné vazby k prezentaci – blok III.
13. Řešení problémů s nejakostí v podmínkách průmyslové organizace - situační studie využívající akčního učení ve formě případové studie typu bludiště.
Elearning