Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FP-BbpPAk. rok: 2021/2022
Seznámit studenty s aktuálními aspekty právní úpravy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.Získání základní orientace z vybrané problematiky, která je obsažena podle stanovených specifik jednak v oblasti bezpečnosti práce a jednak v oblasti ochrany veřejného zdraví. Základy právní úpravy BOZP : zákonná práva a povinnosti v BOZP, systém řízení BOZP na podnikové úrovni, bezpečnostní a zdravotní informace v BOZP, prevence rizik souvisejících s prací a pracovními podmínkami, péče o zdraví při práci, stanovené pracovní podmínky, zvláštní ochrana žen a mladistvých při práci, osobní ochranné pracovní prostředky, ochrana před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, pracovní úrazy, odpovědnost za škodu, státní odborný dozor, sankce. Ochrana zdraví při práci. Bezpečnost práce a technických zařízení.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Studenti získají znalosti z oblasti bezpečnosti práce a ochraně zdraví při práci ve všech oblastech podnikání. Také získají znalost rozsahu odpovědností výrobního manažéra při řízení výrobních procesů v praxi a legislativní odpovědnost za výkon funkce při řízení výrobních procesů i procesů služeb.
Prerekvizity
Předmět navazuje a využívá znalosti z předmětů Ekonomika podniku, Občanské,obchodní a pracovní právo, Úvod do materiálových věd a inženýrství.
Korekvizity
Vazba na předměty technického zaměření v druhém ročníku studia.
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Osnovy výuky
Cíl předmětu: Seznámit studenty s aktuálními aspekty právní úpravy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, právní odpovědnosti a sociálnímu cítění z pozice výrobních manažérů v průmyslových výrobních organizacích i ostatních podnikatelských subjektech. Studenti získají znalosti z oblasti bezpečnosti práce a ochraně zdraví při práci ve všech oblastech podnikání. Také získají znalost rozsahu odpovědností výrobního manažéra při řízení výrobních procesů v praxi a legislativní odpovědnost za výkon funkce při řízení výrobních procesůi procesů služeb.1) Základní zákonné požadavky v oblasti bezpečnosti práce, vztahujícími se k činnosti podnikatelských subjektů, obsaženými v Zákoníku práce (podnikatelé jako zaměstnavatelé), zákonu č. 309/2006 Sb., v platném znění (další požadavky na bezpečnost práce) a zákonu č. 258/2000 Sb. v platném znění (požadavky na ochranu zdraví při práci). Studenti se seznámí s požadavky prováděcích právních předpisů a správné praxe v oblastech2) prevence rizik,3) předcházení pracovním úrazům a nemocem z povolání,4) kategorizace prací,5) organizace bezpečných pracovních postupů6) provoz technických zařízení7) požadavky na pracoviště a pracovní prostředí8) přidělování osobních ochranných pracovních prostředků9) ověřování zdravotní způsobilosti (zdravotní prohlídky) pro výkon práce10) ověřování odborné způsobilosti (školení) v oblasti bezpečnosti práce) pro výkon práce11) zajišťování první pomoci, prevence požárů12) Studenti se seznámí se svými právy a povinnosti zaměstnanců a pravomocemi a povinnosti jako potenciálních zaměstnavatelů – podnikatelů.13) Studenti se seznámí s principy a cíli státní politiky v oblasti bezpečnosti práce a strukturou a postupy orgánů státního odborného dozoru v oblasti bezpečnosti práce. Bezpečný podnik.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1) Základní zákonné požadavky v oblasti bezpečnosti práce, vztahujícími se k činnosti podnikatelských subjektů, obsaženými v Zákoníku práce (podnikatelé jako zaměstnavatelé), zákonu č. 309/2006 Sb., v platném znění (další požadavky na bezpečnost práce) a zákonu č. 258/2000 Sb. v platném znění (požadavky na ochranu zdraví při práci). Studenti se seznámí s požadavky prováděcích právních předpisů a správné praxe v oblastech2) prevence rizik,3) předcházení pracovním úrazům a nemocem z povolání,4) kategorizace prací,5) organizace bezpečných pracovních postupů6) provoz technických zařízení7) požadavky na pracoviště a pracovní prostředí8) přidělování osobních ochranných pracovních prostředků9) ověřování zdravotní způsobilosti (zdravotní prohlídky) pro výkon práce10) ověřování odborné způsobilosti (školení) v oblasti bezpečnosti práce) pro výkon práce11) zajišťování první pomoci, prevence požárů12) Studenti se seznámí se svými právy a povinnosti zaměstnanců a pravomocemi a povinnosti jako potenciálních zaměstnavatelů – podnikatelů.13) Studenti se seznámí s principy a cíli státní politiky v oblasti bezpečnosti práce a strukturou a postupy orgánů státního odborného dozoru v oblasti bezpečnosti práce. Bezpečný podnik.
Cvičení
Průběh cvičení rozvíjí přednášky v konkretní dovednosti, které vedou k použití při zpracování dílčích seminárních prací.