Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-RENAk. rok: 2021/2022
Ohmův zákon, rezistivita a odpor, Kirchhoffovy zákony, ideální zdroje napětí a proudu, metody řešení lineárních stejnosměrných obvodů (postupné zjednodušování, náhrada napěťového a proudového zdroje, princip superpozice, Theveninova věta, metody smyčkových proudů a uzlových napětí – s vysvětlením jejich nevhodnosti pro manuální řešení (softwarově nealgoritmizované), transfigurace hvězda-trojúhelník, definice okamžitého a činného výkonu, střední hodnoty a efektivní hodnoty, výpočet činného výkonu v typických případech, upevňování chápání geometrické interpretace pojmů derivace, neurčitý integrál a určitý integrál, ideální cívka, ideální kondenzátor, jejich reaktance, přechodné jevy RC a RL, pasivní lineární střídavé obvody, výkonové přizpůsobení, lineární setrvačný a nesetrvačný dvojbran – typické praktické aplikace, reálná cívka a reálný kondenzátor, sériová a paralelmí rezonance, základní informace o symetrické trojfázové soustavě, definice a souvislosti základních veličin v eletromagnetismu.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Osnovy výuky
2. Metody řešení lineárních stejnosměrných obvodů (postupné zjednodušování, náhrada napěťového a proudového zdroje, princip superpozice).
3. Metody řešení lineárních stejnosměrných obvodů - pokračování (Theveninova věta). Metoda smyčkových proudů a metoda uzlových napětí – s vysvětlením jejich nevhodnosti pro manuální řešení (softwarově nealgoritmizované), transfigurace hvězda-trojúhelník.
4. Definice okamžitého a činného výkonu, definice střední hodnoty a efektivní hodnoty, výpočet činného výkonu v typických jednoduchých případech, upevňování chápání geometrické interpretace pojmů derivace, neurčitý integrál a určitý integrál, ideální cívka, reaktance cívky.
5. Ideální kondenzátor, reaktance kondenzátoru. RC a RL přechodné jevy, popis fyzikální a matematický, řešení v typických situacích.
6. Pasivní lineární střídavé obvody.
7. Pasivní lineární střídavé obvody - pokračování, fázorové diagramy.
8. Výkonové přizpůsobení ve ss a střídavých obvodech, pojem kompenzace.
9. Reálná cívka a reálný kondenzátor.
10. Dvojbrany. Lineární setrvačný a nesetrvačný dvojbran, nelineární dvojbran. Typické jednoduché dvojbrany a jejich praktické aplikace.
11. Sériová a paralelmí rezonance, vysvětlení a aplikace.
12. Základní informace o symetrické trojfázové soustavě.
13. Definice a vzájemné souvislosti základních veličin v eletromagnetismu.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Laboratorní cvičení