Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FCH-MC_MIB2Ak. rok: 2022/2023
V rámci jednotlivých přednášek budou studenti seznámeni s nomenklaturou a taxonomií mikroorganismů, metodami jejich identifikace a tvorbou bakteriálního biofilmu. V rámci ucelení dosavadních znalostí bude pozornost věnována bakteriím, plísním a kvasinkám, které mají význam v různých segmentech průmyslu, budou probrány faktory ovlivňující výskyt a přežití mikroorganismů v různých prostředích a produktech, indikátorové a indexové mikroorganismy. Dále budou zmíněny mikrobiální kultury používané v potravinářském průmyslu a v zemědělství, patogenní mikroorganismy vyskytující se v potravinách a dalších biologických produktech, přehled onemocnění mikrobiálního původu a na závěr mikrobiologické požadavky na kosmetiku a další biologické produkty, metody mikrobiologické kontroly kvality včetně odpovídající legislativy.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Zkouška: Písemný test, skládající se z odpovědí na 20 otázek na učivo presentované v rámci předmětu, z textu je potřeba získat alespoň 50 % bodů. Na tuto písemnou část může navazovat ústní dozkoušení. Hodnocení odpovídá systému ECTS.
Osnovy výuky
V rámci předmětu budou studenti seznámeni s nomenklaturou a taxonomií průmyslově významných mikroorganismů. Pozornost bude věnována aplikačně významným skupinám mikroorganismů, které nacházejí své uplatnění v biotechnologiích a dalších oblastech průmyslu. Dále budou v rámci přednášek studenti podrobně seznámeni se specifickými oblastmi průmyslové mikrobiologie jako je stresová odpověď mikroorganismů, extremofilní mikroorganismy, mikrobiální ekologie nebo procesy biodegradace a biotransformace látek. V neposlední řadě bude pozornost věnována negativnímu působení mikroorganismů jakožto patogenů a kontaminantů.
1. Nomenklatura, taxonomie. metody identifikace mikroorganismů, bakteriální biofilm a jeho význam2. Bakterie a jejich význam v průmyslu3. Průmyslově významné kvasinky a plísně4. Faktory ovlivňující výskyt a přežití mikroorganismů 5. Indikátorové a indexové mikroorganismy 6. Extremofilní mikroorganismy a jejich význam a využití v průmyslu7. Stresová odpověď mikroorganismů a její průmyslový význam8. Ekologie složitých mikrobiálních konsorcií9. Lidský mikrobiom10. Mikrobiální biodegradace a biotransformace 11. Mikrobiální kultury v potravinářském průmyslu a v zemědělství12. Patogenní mikroorganismy v potravinách a dalších produktech, přehled onemocnění mikrobiálního původu13. Mikrobiologické požadavky na biologické produkty, legislativní požadavky na mikrobiologickou kvalitu produktů
Učební cíle
Základní literatura
Doporučená literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Konzultace v kombinovaném studiu