Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FCH-MC_NFPAk. rok: 2022/2023
Předmět je zaměřen na - prohloubení znalostí o jednotlivých nutrientech a jejich vztahu ke zdraví- získání poznatků o biologicky aktivních látkách - tzv. nutraceutika, jejich zdroje a využití v potravinách- prohloubení znalostí a souvislostí mezi výživou a zdravím - alergie, neinfekční choroby hromadného výskytu (civilizační choroby)- rozšíření poznatků o různých přístupech ke změně životního stylu: wellness-cesta ke zdraví, racionální způsob stravování, alternativní způsoby stravování- aktuální vědecké ponatky studia vlivu nutraceutik a funkčních potravin na zdravíZákladní pojmy a definice, klasifikace nutraceutik. Pozitivní i negativní účinky nutraceutik, možné interakce s léčivy nebo jinými složkami potravin. Zdroje nutraceutik, možnosti izolace aktivních složek z potravin a rostlinných i živočišných tkání. Biologicky aktivní složky rostlin Probiotika a prebiotika, mikrobiální nutraceutika. Rostlinné steroly a fenolové sloučeniny. Nutričně významné mastné kyseliny a jejich deriváty. Aminokyseliny a oligopeptidy. Přírodní antioxidanty a vitaminy. Nutričně význammné sacharidy a jejich deriváty,vláknina. Makro- a mikronutrienty. Biologicky aktivní látky nutraceutik v prevenci civilizačních chorob. Nutraceutika a speciální výživa.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Zkouška: písemný test – test z celé látky,(50 otázek, hodnocení 0-2 body za otázku) ústní část – diskuse nad testovými otázkami + otázky z probíraného učiva.
Osnovy výuky
1. Základní pojmy a definice, klasifikace nutraceutik2. Pozitivní i negativní účinky nutraceutik, možné interakce s léčivy nebo jinými složkami potravin3. Zdroje nutraceutik, možnosti izolace aktivních složek z potravin a rostlinných i živočišných tkání4. Biologicky aktivní složky rostlin 5. Probiotika a prebiotika, mikrobiální nutraceutika6. Rostlinné steroly a fenolové sloučeniny 7. Nutričně významné mastné kyseliny a jejich deriváty8. Aminokyseliny a oligopeptidy9. Přírodní antioxidanty a vitaminy10. Nutričně význammné sacharidy a jejich deriváty,vláknina11. Makro- a mikronutrienty 12. Biologicky aktivní látky nutraceutik v prevenci civilizačních chorob13. Nutraceutika a speciální výživa
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Doporučená literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace CHBL , 1 ročník, letní semestr, povinný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Konzultace v kombinovaném studiu
Cvičení