Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FCH-MCO_VHPAk. rok: 2022/2023
Základy vodního hospodářství, základy hydrologie a hydropedologie, ochrana vodních zdrojů, organizace povodí, funkce zásobníků vody, regulace toků, funkce zavlažovacích soustav, zásobování obyvatel vodou, distribuce, systémy odpadních vod, základy balneologie a balneotechnologie, systémy vodohospodářské služby, konstrukce skládek a kalových loží, zásobování průmyslu vodou, vliv průmyslové činnosti na kvalitu vody a odpadních vod, systémy vodního hospodářství závodů v energetice, chemickém a farmaceutickém průmyslu, zemědělství a potravinářském průmyslu a v ostatních průmyslových odvětvích.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Zápočet je udělen po úspěšném zvládnutí dvou písemných testů v polovině a na konci semestru. Testy jsou orientovány na hodnocení především stupně znalostí, orientace v dané problematice, schopnosti využívat poznatky. K úspěšnému zvládnutí testu je zapotřebí získat alespoň 6 z 10 možných bodů v obou testech.
Osnovy výuky
1. Úvod do problematiky a organizace vodního hospodářství, návaznost na EU. Historický vývoj vodního hospodářství. Legislativa ve vodním hospodářství. Základy meteorologie a klimatologie, využití poznatků, exkurze na meteorologickou stanici v Ústavu vodního hospodářství krajiny FAST VUT2. Základy hydrologie, zpracování a využití hydrologických poznatků. Mokřady. Hydropedologie, vlastnosti půd, půdní druhy a půdní typy, půdní voda, šíření znečištění v půdním prostředí. Asanace kontaminovaných půd.3. Zdroje vody pro obyvatelstvo a průmysl. Zásady ochrany a organizace povodí, Ochrana vodních zdrojů. Bodové a difúzní znečištění. Vliv obcí, zemědělství a průmyslu na jakost vody.4. Úprava vodních toků a bystřin. Transport splavenin a znečištění. Revitalizace vodních toků a krajiny.Vodní doprava a vodní cesty. Protipovodňová ochrana. Asanace území a objektů po povodních.5. Nádrže a vodohospodářské soustavy. Funkce a řízení. Rybníky a účelové nádrže. Uspořádání vodních nádrží, odběry vody, převádění velkých vod, retence. Průmyslové nádrže, druhy, uspořádání a jejich využití.6. Řízení vodního režimu krajiny. Uspořádání závlah a odvodnění. Požadavky na množství a jakost závlahové vody.Využití odpadních vod, závlaha odpadními vodami a kejdou.7. Zásobování obyvatel pitnou vodou. Potřeba vody, jímání vody, čerpání, přívod, rozvod a akumulace vody ve vodojemech. Inženýrské sítě ve městech a průmyslu. Voda v urbanizovaném prostředí. Estetická funkce vody.8. Produkce odpadních vod, balastní a dešťové vody. Stokování, druhy stok, uspořádání stokových sítí. Využívání a nakládání s dešťovými vodami. Základy balneologie a balneotechniky. Plovárny, kryté bazény a přírodní koupaliště.9. Potřeba vody v zemědělství pro provoz a živočišnou výrobu.Zemědělské vzužití odpadů. Zásady kompostování. Vodní hospodářství potravinářského průmyslu. Využití čištěných odpadních vod z potravinářského průmyslu.10. Vodní hospodářství vybraných průmyslových odvětví. Návrh a uspořádání skládek, jímání a nakládání s průsakovými vodami, jímání a využití skládkového plynu. Vodospodářské plánování a vodohospodářský výzkum.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
obor NKCO_CHTOZP , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelný
obor NPCO_CHTOZP , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Konzultace v kombinovaném studiu