Detail předmětu

Stavebně technologické projektování

FAST-NWA014Ak. rok: 2022/2023

Předmět analyzuje a zdůvodňuje nezbytnost stavebně technologické přípravy, její členění a návaznosti. Uvádí metodiku zpracování stavebně technologických projektů v období investiční přípravy stavby a v době její výrobní přípravy. Obsahuje zásady tvorby rozpočtu stavby a využití BIM technologií pro přípravu a řízení staveb.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Zajišťuje ústav

Ústav technologie, mechanizace a řízení staveb (TST)

Výsledky učení předmětu

Student zvládne cíl předmětu Stavebně technologické projektování (R), seznámí se ze základy stavebně technologické přípravy a naučí se zpracovávat její základní dokumentaci.

Prerekvizity

Od studentů jsou požadovány základní znalosti z navrhování konstrukcí staveb a základní znalosti ze stavební ekonomie. Probírané učivo navazuje rovněž na znalosti z oblasti technologie dílčích stavebních procesů a realizace staveb.

Osnovy výuky

1. Stavebně technologická příprava jako součást projektového řízení. Definice, význam, věcná a časová struktura a návaznosti na ostatní činnosti stavební firmy, související legislativní předpisy.
2. Teorie a metodika zpracování stavebně technologické studie realizace hlavních technologických etap objektu.
3. Časové plánování stavby, časový a finanční plán stavby v členění na objektové procesy.
4. Členění a obsah zpracovávané dokumentace výrobní přípravy dodavatele, metodika postupu.
5. Tvorba rozpočtu pro stavební zakázku.
6. Kalkulace cen stavebních prací.
7. Nabídkové rozpočty staveb v návaznosti na výběrové řízení.
8. Projekt zařízení staveniště, technická dokumentace.
9. Zásady návrhu a posouzení hlavních zvedacích prostředků, zohlednění jejich časového vytížení.
10. Zásady a možnosti operativního plánu při realizaci stavby, způsoby bilance nutných zdrojů pro výstavbu, zabezpečení cizích subdodávek a kooperací.
11. Využití BIM technologií pro stavebně technologické projektování. Formy procesů, zařízení, programová řešení a rizika spojená se zaváděním BIM. Teoretické možnosti využití modelování v budoucnosti.
12. Nástroje řízení výstavby s využitím BIM technologií. Legislativní předpisy, technické normy a standardy v souvislosti s BIM technologiemi.
13. Praktické využití BIM technologií ve stavebně technologické přípravě a řízení na reálných stavbách. BIM z pohledu udržitelné výstavby budov. Využití technologie augmented reality v rámci činnosti manažera stavby.

Učební cíle

Cílem výuky předmětu je studenty seznámit se základy stavebně technologické přípravy a naučit je zpracovávat její základní dokumentaci. Student získá poznatky z oblasti stavebně technologického projektování, výsledkem je znalost zpracovat dokumentaci pro přípravu a realizaci stavby především z pohledu dodavatele stavby.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Základní literatura

BLAŽEK, Jiří. Stavební zákon s komentářem a souvisejícími předpisy 2018. Olomouc: ANAG, 2017. ISBN 978-80-7554-107-9 (CS)
HARRIS, Frank a McCAFFER, Ronald.. Modern Construction Management. Oxford: Wiley-Blackwell,, 2014. ISBN 978-0-470-67217-4 (EN)
JARSKÝ,Čeněk a kol.. Příprava a realizace objektů a staveb – multimediální učebnice. Praha: ČVUT v Praze, 2008.  (CS)
JARSKÝ,Čeněk a kol... Technologie staveb II, Příprava a realizace staveb.. Brno: CERM, 2003. ISBN 80-7204-282-3 (CS)
MAKÝŠ, Oto a MAKÝŠ, Peter. Stavenisková prevádzka, zariadenie staveniska. Bratislava: STU v Bratislave, 2002. ISBN 80-227-1847-5 (SK)
MAKÝŠ, Otto a MAKÝŠ, Peter. Projekt organizácie výstavby. Bratislava: STU v Bratislavě, 2005. ISBN 80-227-2265-0 (SK)
MMR. Vyhláška o dokumentaci staveb, 499/2006 Sb.. 2006.  (CS)
MOTYČKA,Vít a KOVÁŘOVÁ, Barbora. Stavebně technologické projektování. Brno: VUT v Brně, 2009. Studijní opora. (CS)
MPO. Koncepce zavádění metody BIM v České republice. Praha: Colamarus, 2017. (CS)
Skupina EU pro informační modelování staveb. Příručka pro zavádění informačního modelování staveb (BIM) evropským veřejným sektorem. EU BIM Task Group, 2017.  (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program NPC-SIR magisterský navazující 1 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Stavebně technologická příprava jako součást projektového řízení. Definice, význam, věcná a časová struktura a návaznosti na ostatní činnosti stavební firmy, související legislativní předpisy. 2. Teorie a metodika zpracování stavebně technologické studie realizace hlavních technologických etap objektu. 3. Časové plánování stavby, časový a finanční plán stavby v členění na objektové procesy. 4. Členění a obsah zpracovávané dokumentace výrobní přípravy dodavatele, metodika postupu. 5. Tvorba rozpočtu pro stavební zakázku. 6. Kalkulace cen stavebních prací. 7. Nabídkové rozpočty staveb v návaznosti na výběrové řízení. 8. Projekt zařízení staveniště, technická dokumentace. 9. Zásady návrhu a posouzení hlavních zvedacích prostředků, zohlednění jejich časového vytížení. 10. Zásady a možnosti operativního plánu při realizaci stavby, způsoby bilance nutných zdrojů pro výstavbu, zabezpečení cizích subdodávek a kooperací. 11. Využití BIM technologií pro stavebně technologické projektování. Formy procesů, zařízení, programová řešení a rizika spojená se zaváděním BIM. Teoretické možnosti využití modelování v budoucnosti. 12. Nástroje řízení výstavby s využitím BIM technologií. Legislativní předpisy, technické normy a standardy v souvislosti s BIM technologiemi. 13. Praktické využití BIM technologií ve stavebně technologické přípravě a řízení na reálných stavbách. BIM z pohledu udržitelné výstavby budov. Využití technologie augmented reality v rámci činnosti manažera stavby.

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do problematiky stavebně technologického projektování, požadavky a podklady pro cvičení. 2. Studie realizace hlavních technologických etap zadaného objektu. 3. Časový a finanční plán stavby v členění po objektech stavby, s využitím technickohospodářských ukazatelů. 4. Konzultace a kontrola stavu rozpracovanosti zadaných úkolů. 5. Založení zakázky pro rozpočet stavby, sestavení slepého rozpočtu. 6. Kalkulace cen stavebních prací v návaznosti na tvorbu výkazu výměr. 7. Konzultace a kontrola stavu rozpracovanosti zadaných úkolů. 8. Projekt zařízení staveniště. 9. Návrh hlavního zvedacího mechanismu pro stavbu 10. Konzultace a kontrola stavu rozpracovanosti zadaných úkolů. 11. Autodesk Navisworks, import formátů dat a 3D modelu. Modelování průběhu výstavby a využití časové osy. 12. Pokročilé modelování technologické přípravy zadaného objektu - analýza projektu a staveniště, technologické normály ve 3D, kontrola a koordinace projektu, kalkulace a rozpočty v BIM. 13. Detekce kolizí, operativní řízení výstavby, odhady průběhu výstavby a časové plánování ve 3D. Další výpočetní programy a jejich ukázky pro stavebně technologické projektování. Zhodnocení provedených úloh, obhajoba navržených řešení, zápočet.