Detail předmětu

Železniční stanice

FAST-NNB015Ak. rok: 2022/2023

Základní dopravní předpisy, grafikon vlakové dopravy, staniční řád. Grafikon práce stanice, plán práce, provozní výkonnost, vlakotvorba.
Projektování zastávek, nákladišť a dopraven, prvky navrhování stanic a konstrukční uspořádání kolejiště. Dopravny, stanoviště a širá trať, základní pojmy. Koleje ve stanicích, číslování kolejí, značení kolejí, užitečné délky, osové vzdálenosti.
Směrové a sklonové poměry v dopravnách a stanovištích.
Železniční spodek a odvodnění železničních stanic.
Zastávky, nákladiště a odbočky, výhybny, křižovatky.
Stanice – všeobecná ustanovení, rozdělení železničních stanic podle polohy v železniční síti, podle účelu a povahy práce. Výchozí a koncové stanice. Mezilehlé stanice. Přípojné a odbočné stanice. Křižovatkové, uzlové a vedlejší seřaďovací stanice, pohraniční a překládkové stanice.
Nástupiště, rampy, podchody a lávky.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

3

Zajišťuje ústav

Ústav železničních konstrukcí a staveb (ZEL)

Výsledky učení předmětu

Student zvládne základy projektování zastávek, nákladišť a dopraven, zejména železničních stanic.

Prerekvizity

Konstrukční a geometrické uspořádání koleje železničních drah a její prostorová poloha, projektování železničních tratí.
Železniční spodek, členění a stavba železničního spodku, konstrukce a tvar zemního tělesa.
Konstrukce železničního svršku a moderní konstrukcemi kolejové jízdní dráhy, interakce železničního vozidla a koleje a kolejových konstrukce.

Osnovy výuky

1. Základní dopravní předpisy, grafikon vlakové dopravy, staniční řád.
2. Grafikon práce stanice, plán práce, provozní výkonnost, vlakotvorba.
3. Projektování zastávek, nákladišť a dopraven, prvky navrhování stanic a konstrukční uspořádání kolejiště. Dopravny, stanoviště a širá trať, základní pojmy.
4. Koleje ve stanicích, číslování kolejí, značení kolejí, užitečné délky, osové vzdálenosti.
5. Směrové a sklonové poměry v dopravnách a stanovištích.
6. Nástupiště, rampy, podchody a lávky. Železniční spodek a odvodnění železničních stanic.
7. Zastávky, nákladiště a odbočky, výhybny, křižovatky.
8. Stanice – všeobecná ustanovení, rozdělení železničních stanic podle polohy v železniční síti, podle účelu a povahy práce.
9. Výchozí a koncové stanice. Mezilehlé stanice. Přípojné a odbočné stanice.
10. Křižovatkové, uzlové a vedlejší seřaďovací stanice, pohraniční a překládkové stanice.

Učební cíle

Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou projektování zastávek, nákladišť a dopraven, zejména železničních stanic a procvičit získané znalosti a dovednosti.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Základní literatura

IŽVOLT, Libor a Stanislav HODÁS. Projektovanie, stavba, rekonštrukcia a modernizácia železničných tratí a staníc. Žilina: EDIS, 2020. ISBN 978-80-554-1703-5. (SK)
IŽVOLT, Libor, Stanislav HODAS a Janka ŠESTÁKOVÁ. Železničné staviteľstvo 1: Projektovanie, stavby a konštrukcie železničných tratí a staníc. 1. Žilina: EDIS, 2015. ISBN 978-80-554-1122-4. (SK)
KUBÁT, Bohumil a Lukáš TÝFA. Železniční tratě a stanice. Vyd. 2. přeprac. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2003. ISBN 80-01-02782-1. (CS)
PLÁŠEK, Otto, Pavel ZVĚŘINA, Richard SVOBODA a Milan MOCKOVČIAK. Železniční stavby: Železniční spodek a svršek. Brno: Akademické nakladatelství CERM, 2004. ISBN 80-214-2621-7. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program NPC-SIK magisterský navazující 2 ročník, zimní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

13 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Základní dopravní předpisy, grafikon vlakové dopravy, staniční řád. 2. Grafikon práce stanice, plán práce, provozní výkonnost, vlakotvorba. 3. Projektování zastávek, nákladišť a dopraven, prvky navrhování stanic a konstrukční uspořádání kolejiště. Dopravny, stanoviště a širá trať, základní pojmy. 4. Koleje ve stanicích, číslování kolejí, značení kolejí, užitečné délky, osové vzdálenosti. 5. Směrové a sklonové poměry v dopravnách a stanovištích. 6. Nástupiště, rampy, podchody a lávky. Železniční spodek a odvodnění železničních stanic. 7. Zastávky, nákladiště a odbočky, výhybny, křižovatky. 8. Stanice – všeobecná ustanovení, rozdělení železničních stanic podle polohy v železniční síti, podle účelu a povahy práce. 9. Výchozí a koncové stanice. Mezilehlé stanice. Přípojné a odbočné stanice. 10. Křižovatkové, uzlové a vedlejší seřaďovací stanice, pohraniční a překládkové stanice.

Cvičení

13 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Grafikon vlakové dopravy. 2. Provozní výkonnost, vlakotvorba. 3. Projektování zastávek, nákladišť. 4. Koleje ve stanicích. 5. Směrové a sklonové poměry v dopravnách a stanovištích. 6. Železniční spodek v železničních stanicích. 7. Nástupiště a rampy. 8. Odbočky, výhybny, křižovatky. 9. Mezilehlé železniční stanice. 10. Přípojné a odbočné stanice.