Detail předmětu

Dopravní stavby

FAST-NNB017Ak. rok: 2022/2023

Dopravní terminologie, základní pojmy, strategie a rozvoj dopravy v ČR podle EU. Dopravní infrastruktura, vazba na EU.
Rozvoj železniční sítě světa. Vývoj a charakteristika železniční sítě na našem území, organizačně - správní struktura ČD. Základní rozdělení železničních staveb. Konstrukční a geometrické uspořádání koleje železničních drah a její prostorová poloha, uspořádání koleje pro provoz jednotek s naklápěcími skříněmi. Geodetické zaměření prostorové polohy koleje, úlohy optimalizace prostorové polohy koleje, vytyčení a zajištění prostorové polohy koleje. Průjezdní průřezy, osové vzdálenosti kolejí. Výhybkové konstrukce. Členění a stavba tělesa železničního spodku a konstrukčních vrstev – základní pojmy. Konstrukce železničního svršku. Městská kolejová doprava.
Charakteristika silniční a dálniční sítě v ČR, městské komunikace a letiště, integrované dopravní systémy. Kategorie silnic a dálnic, místních komunikací, odstavné a parkovací plochy. Trasa silniční komunikace, směrové a sklonové poměry, přetvoření příčného sklonu. Šířkové uspořádání pozemních komunikací. Zemní těleso a odvodnění. Vozovka a její konstrukce. Bezpečnostní zařízení.
Příprava dat pro automatizaci projektování, projektování liniových staveb pomocí výpočetní techniky.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

4

Zajišťuje ústav

Ústav železničních konstrukcí a staveb (ZEL)

Výsledky učení předmětu

Student zvládne dopravní terminologii, základním dělení, parametry a návrh dopravních staveb.

Prerekvizity

Elemntární základ geodézie a informačních technologií, znalost CAD systémů.

Osnovy výuky

1. Dopravní terminologie, základní pojmy, strategie a rozvoj dopravy v ČR podle EU.
2. Dopravní infrastruktura, vazba na EU.
3. Rozvoj železniční sítě světa. Vývoj a charakteristika železniční sítě na našem území, organizačně - správní struktura ČD.
4. Základní rozdělení železničních staveb. Konstrukční a geometrické uspořádání koleje železničních drah a její prostorová poloha, uspořádání koleje pro provoz jednotek s naklápěcími skříněmi.
5. Geodetické zaměření prostorové polohy koleje, úlohy optimalizace prostorové polohy koleje, vytyčení a zajištění prostorové polohy koleje.
6. Průjezdní průřezy, osové vzdálenosti kolejí.
7. Výhybkové konstrukce. Členění a stavba tělesa železničního spodku a konstrukčních vrstev – základní pojmy.
8. Konstrukce železničního svršku.
9. Městská kolejová doprava.
10. Charakteristika silniční a dálniční sítě v ČR, městské komunikace a letiště, integrované dopravní systémy. Kategorie silnic a dálnic, místních komunikací, odstavné a parkovací plochy.
11. Trasa silniční komunikace, směrové a sklonové poměry, přetvoření příčného sklonu.
12. Šířkové uspořádání pozemních komunikací. Zemní těleso a odvodnění. Vozovka a její konstrukce. Bezpečnostní zařízení.
13. Příprava dat pro automatizaci projektování, projektování liniových staveb pomocí výpočetní techniky.

Učební cíle

Cílem předmětu je seznámit studenty s dopravní terminologií, základním dělením, parametry a návrhem dopravních staveb a procvičit získané znalosti a dovednosti.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Základní literatura

IŽVOLT, Libor a Stanislav HODÁS. Projektovanie, stavba, rekonštrukcia a modernizácia železničných tratí a staníc. Žilina: EDIS, 2020. ISBN 978-80-554-1703-5. (SK)
KAUN, Miroslav a František LEHOVEC. Pozemní komunikace 20. Vyd. 2. přeprac. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2004. ISBN 80-010-2874-7. (CS)
KOTAS, Patrik. Dopravní systémy a stavby. Vyd. 2. V Praze: Nakladatelství ČVUT, 2007. ISBN 978-80-01-03602-0. (CS)
KRAJČOVIČ, Marián a Petr JŮZA. Dopravní stavby I: pozemní komunikace : návody na cvičení. Brno: VUTIUM, 1998. ISBN 80-214-1273-9. (SK)
PLÁŠEK, Otto, Pavel ZVĚŘINA, Richard SVOBODA a Milan MOCKOVČIAK. Železniční stavby: Železniční spodek a svršek. Brno: Akademické nakladatelství CERM, 2004. ISBN 80-214-2621-7. (CS)

Doporučená literatura

KAUN, Miroslav a František LEHOVEC. Pozemní komunikace 20. Vyd. 2. přeprac. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2004. ISBN 80-010-2874-7. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program NPC-GK magisterský navazující 2 ročník, zimní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Dopravní terminologie, základní pojmy, strategie a rozvoj dopravy v ČR podle EU. 2. Dopravní infrastruktura, vazba na EU. 3. Rozvoj železniční sítě světa. Vývoj a charakteristika železniční sítě na našem území, organizačně - správní struktura ČD. 4. Základní rozdělení železničních staveb. Konstrukční a geometrické uspořádání koleje železničních drah a její prostorová poloha, uspořádání koleje pro provoz jednotek s naklápěcími skříněmi. 5. Geodetické zaměření prostorové polohy koleje, úlohy optimalizace prostorové polohy koleje, vytyčení a zajištění prostorové polohy koleje. 6. Průjezdní průřezy, osové vzdálenosti kolejí. 7. Výhybkové konstrukce. Členění a stavba tělesa železničního spodku a konstrukčních vrstev – základní pojmy. 8. Konstrukce železničního svršku. 9. Městská kolejová doprava. 10. Charakteristika silniční a dálniční sítě v ČR, městské komunikace a letiště, integrované dopravní systémy. Kategorie silnic a dálnic, místních komunikací, odstavné a parkovací plochy. 11. Trasa silniční komunikace, směrové a sklonové poměry, přetvoření příčného sklonu. 12. Šířkové uspořádání pozemních komunikací. Zemní těleso a odvodnění. Vozovka a její konstrukce. Bezpečnostní zařízení. 13. Příprava dat pro automatizaci projektování, projektování liniových staveb pomocí výpočetní techniky.

Cvičení

13 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Rozchod koleje 2. rozšíření rozchodu koleje. 3. Převýšení koleje, vzestupnice, návrh délky přechodnice. 4. Zadání projektu zdvoukolejnění úseku železniční trati. 5. Výpočet vytyčovacích parametrů oblouku s krajními přechodnicemi. 6. Inflexní motiv 7. Mezilehlá přechodnice. 8. Složený oblouk 9. Sklonové poměry. 10-12. Vypracování výkresů. 13. Odevzdání projektu zdvoukolejnění úseku železniční trati. Zápočet.