Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FAST-CH055Ak. rok: 2022/2023
Stavební kulturní památky, ale i všechny starší objekty vyžadují specifický přístup při jejich opravách, rekonstrukcích a přestavbách. Proto je nutné se seznámit s jejich historickou technologií výstavby a používanými prostředky vytvářející jejich konstrukci, architekturu i výzdobu. Obsah výuky je zaměřen právě tímto směrem, takže studenti se seznámí s tradičními technologiemi, konstrukcí a řemeslnou prací. Získají vědomosti, které vytvoří rovnocenné partnerství při jednání s pracovníky památkových ústavů.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Absolvent získá základní odborné znalosti provádění i projektování rekonstrukcí a obnovy památkových objektů. Absolvent předmětu je schopen:– popsat historický vývoj stavitelství a stavební slohy na území ČR;– navrhnout rekonstrukci dílčích částí historických budov a stavebních památek;– vypracovat podrobný stavebně technický průzkum: základní konstrukční a statický průzkum, vlhkostní průzkum a průzkum biokoroze objektu, včetně předběžného posouzení;– vypracovat základní architektonický rozbor stavby;– vypracovat základní stavebně historický průzkum.
Prerekvizity
Základní znalosti konstrukcí vertikálních i horizontálních částí staveb; konstrukcí krovů a střech; vnitřních dokončovacích prací; základů dějin architektury; stavebně technické a stavebně historické průzkumy; stavební chemie a stavební fyzika; zakreslování stavebních konstrukcí a jejich změn.
Korekvizity
Znalosti z předmětů: konstrukce pozemních staveb, stavební fyzika a nosné konstrukce staveb.
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Metody vyučování závisejí na způsobu výuky a jsou definovány v článkem 7 Studijního a zkušebního řádu VUT. Přednášky jsou doplněny použitím audiovizuální techniky, ukázkami vzorků stavebních materiálů a praktickými ukázkami měřících zařízení z oboru rekonstrukcí a sanací budov. Ve cvičení studenti obhajují své práce před vyučujícím. Studenti mají v intranetu přístup k tzv. studijním oporám k předmětu.
Způsob a kritéria hodnocení
Pro úspěšné absolvování předmětu je podmínkou docházka, získání zápočtu odevzdáním a prezentací semestrální práce a zkouška.
Osnovy výuky
1. Úvod do předmětu; památková péče: vývoj a současná legislativa ochrany kulturních památek v ČR; způsoby ochrany a prezentace stavebních památek; průzkumy a diagnostika historických staveb. 2. Stavební slohy na území ČR.3. Historický vývoj stavitelství na územní ČR. 4. Přístupy k zachování a zásahům do jednotlivých stavebních prvků a konstrukcí historických objektů a stavebních památek. 5. Historické stavební technologie: kamenické práce; omítky historických staveb; sádrové omítky a falešné klenby; štukatérské práce. 6. Historické stavební technologie: malířské techniky v historických dobách; freskové malby; sgrafitová výzdoba; stuccolustro.7. Historické stavební technologie: mozaika; tapety; brokátové malby; zlacení, patinování, polychromie. 8. Klenby: základní rozdělení, technologie provádění, poruchy a opravy kleneb; pokyny ke zkoušce.
Učební cíle
Zásady péče o stavební památky a historické budovy. Vývoj stavitelství a architektury. Historické stavební konstrukce, technologie provádění exteriérové a interiérové výzdoby, povrchové úpravy, dekorační prvky, malbové techniky, klenby. Legislativní úprava památkové péče v ČR.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
obor S , 2 ročník, zimní semestr, povinně volitelný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Úvod do předmětu; památková péče: vývoj a současná legislativa ochrany kulturních památek v ČR; způsoby ochrany a prezentace stavebních památek; průzkumy a diagnostika historických staveb. 2. Stavební slohy na území ČR. 3. Historický vývoj stavitelství na územní ČR. 4. Přístupy k zachování a zásahům do jednotlivých stavebních prvků a konstrukcí historických objektů a stavebních památek. 5. Historické stavební technologie: kamenické práce; omítky historických staveb; sádrové omítky a falešné klenby; štukatérské práce. 6. Historické stavební technologie: malířské techniky v historických dobách; freskové malby; sgrafitová výzdoba; stuccolustro. 7. Historické stavební technologie: mozaika; tapety; brokátové malby; zlacení, patinování, polychromie. 8. Klenby: základní rozdělení, technologie provádění, poruchy a opravy kleneb; pokyny ke zkoušce.
Cvičení
1. Úvod do cvičení; podmínky udělení zápočtu; zadání podkladů pro semestrální práci. 2. Individuální konzultace zadané stavby a samostatná práce v terénu: předběžný průzkum, zaměřování, fotodokumentace, zajištění potřebných podkladů. 3. Stavebně historický průzkum: práce s archivními a literárními zdroji. 4. Architektonický rozbor stavby a umělecko-historické hodnocení: architektonický sloh a detail; památkové hodnocení stavby. 5. Stavebně technický průzkum: základní konstrukční a statický průzkum, vlhkostní průzkum a průzkum biokoroze objektu, včetně předběžného posouzení. 6. Návrh rekonstrukce dílčích částí: zpracování problematiky rekonstrukčních, sanačních nebo renovačních postupů prací vybraných vad a poruch stavby (přednostní zaměření na speciální technologické postupy obnovy památek). 7. Konzultační hodina; prezentace výsledků práce. 8. Odevzdání semestrální práce; udělení zápočtu.