Detail předmětu

Technologie staveb 1 (ArA)

FAST-NWA032Ak. rok: 2022/2023

Úkolem stavitelství je objekt nejen správně navrhnout, ale také kvalitně a racionálně realizovat. Problematika realizace je náplní oboru technologie staveb. Technologie se zabývá metodami a postupy optimální tvorby výrobního procesu stavby. Aby tyto procesy mohly být technologicky, časově a zdrojově modelovány, optimalizovány a úspěšně řízeny, musí být nejdříve poznány.
Předmět zahrnuje studium oblasti stavebních procesů spojených zejména s hlavní stvební výrobou. Jde o vytyčení objektů a budovaných konstrukcí, zásady technologických postupů a vazeb při provádění technologických etap zemní práce, hrubá spodní stavba, hrubá vrchní stavba a vnější plášť budov. Řeší jejich technologickou, prostorovou a časovou strukturu, sled, připravenost pracoviště, vzájemné návaznosti a požadavky kvalitativní i enviromentální.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

4

Zajišťuje ústav

Ústav technologie, mechanizace a řízení staveb (TST)

Výsledky učení předmětu

Zvládnutím cílů předmětu Technologie staveb I získají studenti základní znalosti o dílčích technologických etapách výrobního procesu stavby, konkrétně o procesech zemních prací, spodní stavby a hrubé vrchní stavby.

Prerekvizity

Znalosti konstrukčních zásad objektu.

Osnovy výuky

1. Úvod do vědního oboru technologie staveb, zásady modelování stavebních procesů, projekt procesu.
2. Příprava výstavby, staveniště, úvod do stavebně technologického projektování.
3. Procesy zemních prací, způsoby a postupy jejich provádění, volba mechanizace, časový plán.
4. Procesy zakládání staveb, technologické zásady a postupy provádění základů.
5. Bednění betonových konstrukcí – zásady návrhu, statického posouzení a realizace.
6. Procesy vyztužování železobetonových konstrukcí.
7. Betonářské procesy, výroba, doprava, ukládání, zpracování a ošetřování čerstvého betonu.
8. Zdící procesy, zásady provádění zdiva, organizační a časová struktura procesu.
9. Montáž dřevěných konstrukcí, provádění krovů, ochrana dřeva proti ohni a škůdcům.
10. Dřevostavby, zásady výroby a montáže. Kvalitativní požadavky.
11. Zřizování obvodových a střešních plášťů budov.
12. Provádění skládaných krytin, kontrola jakosti , provádění klempířských prací včetně plechových krytin.
13. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, pracovní a ochranná lešení, pracovní postupy a zásady montáže.

Učební cíle

Cílem předmětu je naučit studenty aplikovat jednotlivé vybrané procesy hrubé spodní a hrubé vrchní stavby v praxi a na praktických příkladech řešit konkrétní problémy Předmět se zabývá metodami a postupy optimální tvorby vybraných výrobních procesů stavby a rovněž objasňuje technologické, časové a zdrojové modelování výrobních procesů. Zahrnuje studium oblasti stavebních procesů spojených zejména s hlavní stavební výrobou. Jde o vytyčení objektů a budovaných konstrukcí, zásady technologických postupů a vazeb při provádění technologických etap zemní práce, hrubá spodní stavba, hrubá vrchní stavba a vnější plášť budov. Řeší jejich technologickou, prostorovou a časovou strukturu, sled, připravenost pracoviště, vzájemné návaznosti a požadavky kvalitativní i environmentální.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Základní literatura

BLANKENBAKER, E. Keith. Construction & Building Technology. Goodheart-Willcox, 2012. ISBN 978-1605258126 (EN)
JARSKÝ, Čeněk a František MUSIL. Příprava a realizace staveb. CERM Brno, 2003. ISBN 80-7204-282-3 (CS)
JURÍČEK, Ivan. Technológia stavieb, Hrubá stavba. Bratislava: Eurostav, 2018. ISBN 978-80-89228-58-4 (SK)
KANTOVÁ, Radka a kol. Technologie staveb I, průvodce předmětem TW01 a zpřístupněné opory předmětů AW51, BW01, BW51, BW04. intranet FAST, studijní opora, 2011 (CS)
LÍZAL, Petr a kol. Technologie stavebních procesů pozemních staveb, Úvod do technologie, hrubá spodní stavba. CERM Brno, 2003. ISBN 80-214-2536-9 (CS)
MOTYČKA, Vít kol. Technologie stavebních procesů pozemních staveb, část 2. Hrubá vrchní stavba. CERM, 2003. ISBN 80-214-2873-2 (CS)
MUSIL, František a Karel TUZA. Ateliérová tvorba, stavebně technologické projekty. Brno: CERM Brno, 1992. ISBN 80-214-0335-7 (CS)
MUSIL, František, Svatava HENKOVÁ a Drahomíra NOVÁKOVÁ. Technologie pozemních staveb I: návody do cvičení. Brno: Nakladatelství VUT, 1992 (CS)
VEBER, Jaromír a kol. Management kvality, environmentu a bezpečnosti práce. Praha: Management Press, 2010. ISBN 978-80-7261-210-9 (CS)
ZAPLETAL Jan, František MUSIL a kol. Technologie staveb – dokončovací práce. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program NPC-ARS magisterský navazující

    specializace ARA , 1 ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do vědního oboru technologie staveb, zásady modelování stavebních procesů, projekt procesu. 2. Příprava výstavby, staveniště, úvod do stavebně technologického projektování. 3. Procesy zemních prací, způsoby a postupy jejich provádění, volba mechanizace, časový plán. 4. Procesy zakládání staveb, technologické zásady a postupy provádění základů. 5. Bednění betonových konstrukcí – zásady návrhu, statického posouzení a realizace. 6. Procesy vyztužování železobetonových konstrukcí. 7. Betonářské procesy, výroba, doprava, ukládání, zpracování a ošetřování čerstvého betonu. 8. Zdící procesy, zásady provádění zdiva, organizační a časová struktura procesu. 9. Montáž dřevěných konstrukcí, provádění krovů, ochrana dřeva proti ohni a škůdcům. 10. Dřevostavby, zásady výroby a montáže. Kvalitativní požadavky. 11. Zřizování obvodových a střešních plášťů budov. 12. Provádění skládaných krytin, kontrola jakosti , provádění klempířských prací včetně plechových krytin. 13. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, pracovní a ochranná lešení, pracovní postupy a zásady montáže.

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Podklady k semestrální práci Cvičení: Organizační pokyny, Individuální zadání řešeného objektu, obsah pro Technologický předpis Výstup: volba objektu pro procvičení zadaných úloh, zajištění potřebných konstrukčních výkresů, založení šablony pro následná zpracování Technologických předpisů 2. Zemní práce – 1.část Cvičení: Procesy zemních prací, způsob výpočtu kubatur, volba mechanizace Výstup: Technologický předpis, Výpočet kubatur pro snímání ornice, hloubení stavební jámy a hloubení rýhy, návrh stavebních strojů pro zemní práce 3. Zemní práce – 2.část Cvičení: konzultace zpracování 1.části zadání, ověřování vhodnosti strojů, časová náročnost – normohodiny, výkony strojů, vazby činností, dílčích a pomocných procesů zemních prací Výstup: Posouzení vhodnosti strojů, vykreslení schémat pojezdů strojů po staveništi pro snímání ornice, hloubení stavební jámy a hloubení rýh, časový plán 4. Základy Cvičení:Proces realizace železobetonové základové konstrukce, zásady pro bednící práce Výstup: Technologický předpis pro konstrukci plošného základu, řez zabedněným základem v tradičním bednění včetně popisu dílčích částí bednění 5. Monolitický strop Cvičení: Systémová bednění, zásady pro návrh a realizaci bednění stropní konstrukce Výstup:Technologický předpis, výkres bednění ( půdorys, řez zabedněnou konstrukcí ), vybrané konstrukční detaily 6. Exkurze – sledování realizace pro vybrané technologické procesy staveb 7. Kontrola výstupů zadaných částí 8. Zdění – 1 část Cvičení: Zdící procesy, postup provádění zdění jednoho podlaží řešeného objektu Výstup:Technologický předpis ( důraz na výpočet kubatur ) 9. Zdění – 2část Cvičení:Zdící procesy, zdění první, druhé výšky, pomocné procesy – stavba lešení, pracovní, materiálové a dopravní pásmo pro zdění, BOZP pro zdění a práci na lešení Výstup: výkresy – půdorys, řez pro jedno podlaží se znázorněním postupu zdění, umístění lešení, skladování materiálu, časový plán 10. Montáž krovu – 1.část Cvičení: Postup montáže vaznicových krovů, krovů úsporných soustav a vazníkových typů zastřešení, bezpečnost práce ve výškách a nad volnou hloubkou Výstup: Technologický předpis včetně návrhu na ochranu dřeva před ohněm a škůdci 11. Montáž krovu-2.část Cvičení: Postup montáže, způsoby spojování prvků Výstup: výkres – schematický návrh krovu a postup jeho montáže, detaily spojů 12.Závěrečné konzultace 13. Zápočet