Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FEKT-BKC-SI1Ak. rok: 2022/2023
Předmět Signály 1 se věnuje základům zpracování analogových a číslicových signálů a analýze systémů. Tato problematika tvoří součást řady různých technických zařízení. V předmětu jsou představeny základní principy spojitých a diskrétních signálů a systémů. Signály jsou reprezentovány jak v časové oblasti, tak také v kmitočtové oblasti. Dále jsou probírány základní typy signálů a jejich vlastnosti, potřebné operace se signály, klasifikace a analýza systémů. Studenti se také seznámí s vizualizací a zpracováním signálů pomocí počítače s běžným signálovým software a získají praktické zkušenosti s laboratorními přístroji jako osciloskop, signálový generátor, signálový analyzátor, apod. Studenti využijí získané znalosti v navazujících předmětech, které jsou zaměřeny na specifické aplikace metod zpracování signálů.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Předmět je ukončen zápočtem a zkouškou.
Pro získání zápočtu je třeba absolvovat dvě počítačová cvičení a vypracovat domácí úkoly.
Studenti mohou získat maximálně 30 bodů za aktivní práci během semestru a 70 bodů za závěrečnou zkoušku. Bodované aktivity jsou následující: jeden test zaměřený na počítání signálových příkladů (10 bodů), počítačová cvičení (10 bodů) a domácí úkoly (10 bodů). Závěrečná zkouška obsahuje otázky z teorie signálů s soustav a početní příklady (písemná část 60 bodů, ústní část 10 bodů).
Osnovy výuky
1. Úvod do teorie signálů a soustav, základní signálové operace, harmonický signál2. Periodické signály, typické příklady, obdélníkové impulsy3. Neperiodické a kvaziperiodické signály, typické příklady4. Fourierova transformace, spektrální funkce vybraných signálů5. Korelace a konvoluce, vlastnosti, praktické aplikace, vzájemný vztah6. Systémy se spojitým časem, Laplaceova transformace, přenosová funkce7. Analýza systémů se spojitým časem, lineární a nelineární systémy8. Převody mezi analogovými a digitálními signály, vzorkování, kvantování9. Vlastnosti digitálních signálů, rekonstrukce signálu ze vzorků10. Diskrétní Fourierova transformace, použití DFT, princip výpočtu FFT11. Systémy s diskrétním časem, prvky diskrétních systémů, charakteristiky12. Analýza systémů s diskrétním časem, testovací signály13. Praktické příklady na využití analýzy signálů a systémů
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Cvičení odborného základu
Cvičení na počítači
1. Opakování grafiky v MATLABu, spojité periodické signály a Fourierova řada
2. Výkon periodických signálů, generování pravoúhlého signálu
3. Obdélníkový periodický signál, výpočet spektra
4. Generování aperiodických signálů
5. Vzorkování signálů
6. Individuální náhrady zameškaných hodin
Laboratorní cvičení