Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FEKT-BPC-PC2SAk. rok: 2022/2023
Předmět je zaměřen na získání dovedností algoritmizace a strukturování zadané úlohy. Studenti se také učí vybrat vhodné prostředí pro její realizaci.
Studenti získají základy programování v jazyce C/C++ a praktické zkušenosti získají studenti při realizaci úkolů v prostředí Dev C++.
Druhá část předmětu je zaměřená na filozofii programování v prostředí MATLAB, která je zacílena zejména na schopnost si samostatně vytvořit a odladit funkci pro načítání, zpracování, vizualizaci a uložení dat.
Třetí část předmětu je věnována vizuálnímu programování v prostředí LabView. Jsou představeny základní principy realizace algoritmů v tomto prostředí a provázání na uživatelské rozhraní aplikace.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Absolvent předmětu je schopen:
1.část jazyk C/C++: Student dokáže vysvětlit funkci příkazů jazyka C, popsat vlastnosti základních datových typů, použít funkce obsažené ve standardních knihovnách, sestavit algoritmus pracující s jednorozměrnými a vícerozměrnými poli, vytvořit program v konzolové aplikaci s využitím vlastních funkcí.
2.část MATLAB: Student si osvojí základní schopnosti nezbytné pro vytváření funkce/ kódu plnící specifický cíl. Osvojený proces obsahuje tyto základní fáze: načtení či generování vstupních dat, zpracování vstupních dat a jejich vizualizace s využitím základních funkcí Matlabu, ukládání a správa výsledků do souborů. Výsledkem učení bude i schopnost si průběžně ověřovat a ladit vyvíjený kód s využitím základních nástrojů prostředí Matlab.
3.část LabView: Student si osvojí podstatu a použití prostředí LabVIEW, práci s proměnnými, řízení datového toku, využití základních i komplexních funkcí, práci se zdroji (soubory, komunikační rozhranní, přístroje). Výsledkem učení bude schopnost realizovat jednoduché programy vykonávající rutinní funkce ve vazbě na souborové zdroje, ale i HW periferie.
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Klasifikovaný zápočet:
1.část: jazyk C/C++ – max. 33 bodů. Body jsou rozděleny následujícím způsobem: max. 4x6 bodů ze cvičení za zpracované zadání (program) ve cvičení + max. 9 bodů ze závěrečného testu (student musí získat min. 4 b.).
2.část: Matlab – max. 33 bodů
3.část: LabView – max. 34 bodů (min. 10). Bodové hodnocení v této části je rozdělené mezi samostatné úkoly a závěrečný test. Samostatné úkoly na cvičeních jsou 4, s hodnocením max. 6 bodů každý. Závěrečný test je hodnocen max. 10 body. Pro zápočet je povinné absolvování testu a minimální počet bodů z této části je 10. Samostatné úkoly jaou zaměřeny na aplikaci poznatků získamných na daném počítačovém cvičení. Test je zaměřen na orientaci a znalosti v oblasti programovacího prostředí LabVIEW, algoritmizaci úloh a implementaci základních funkcí.
S podmínkami pro získání bodů v předmětu BPC-PC2S seznámí každý vyučující na své první přednášce/cvičení výuky.
Osnovy výuky
1.-4. týden: jazyk C/C++ - konzolová aplikace, příkazy, datové typy, proměnné, pole, vstup a výstup, příkazy cyklu, podmínkové příkazy, tvorba vlastní funkce, knihovny funkcí, předávání parametrů.
5.-8. týden: MATLAB – rekapitulace základů programování, přehled knihoven pro elektrotechniku a energetiku, pokročilé programování, Simscape Power Systems.
9.-13. týden: LabView – uživatelské rozhraní, tvorba aplikace, základní knihovny, datové struktury, tvorba podprogramu, využití v energetice.
Učební cíle
Při výuce jsou prezentovány různé programovací jazyky a vývojové prostředí, které lze využít při dalším studiu.
Absolvent kurzu by měl být schopen vybrat vhodný nástroj podle typu řešené úlohy a implementovat základní algoritmy.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Cvičení na počítači