Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FEKT-MPA-KPMAk. rok: 2022/2023
V rámci kurzu bude pozornost soustředěna na mobilní systémy 4G (LTE/LTE-A) a nově nastupující heterogenní komunikační systémy označované jako 5G NR (New Radio). V průběhu přednášek budou studenti seznámeni s: (i) architektura konvergovaných sítí, transportní a přístupová část mobilních sítí 4G a 5G NR, (ii) definice komunikačních technologií a mechanismů dle 3GPP, (iii) charakteristika mobilních sítí LTE (EPS), (iv) přístupová část E-UTRAN, (v) protokolová architektura EPS, (vi) procedury v LTE síti, (vii) přenos hlasu v mobilní síti LTE, (viii) mobilní systémy 5G NR. Na teoretickou část kurzu budou navazovat laboratorní cvičení, kde studenti s využitím simulačního nástroje Network Simulator 3 (NS-3) ověření teoretické předpoklady přenosu dat v mobilních sítí 4G či 5G NR.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Nabízen zahraničním studentům
Výsledky učení předmětu
V průběhu přednášek budou studenti seznámeni s: (i) architektura konvergovaných sítí, transportní a přístupová část mobilních sítí 4G a 5G NR, (ii) definice komunikačních technologií a mechanismů dle 3GPP, (iii) charakteristika mobilních sítí LTE (EPS), (iv) přístupová část E-UTRAN, (v) protokolová architektura EPS, (vi) procedury v LTE síti, (vii) přenos hlasu v mobilní síti LTE, (viii) mobilní systémy 5G NR. Na teoretickou část kurzu budou navazovat laboratorní cvičení, kde studenti s využitím simulačního nástroje Network Simulator 3 (NS-3) ověření teoretické předpoklady přenosu dat v mobilních sítí 4G či 5G NR.
Prerekvizity
Jsou požadovány znalosti na úrovni bakalářského studia. PPráce v laboratoři je podmíněna platnou kvalifikací „osoby znalé pro samostatnou činnost“, kterou musí studenti získat před zahájením výuky. Informace k této kvalifikaci jsou uvedeny ve Směrnici děkana Seznámení studentů s bezpečnostními předpisy.
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Za správné výsledky a vypracování všech laboratorních úloh je uděleno 30 bodů. Minimální rozsah vypracování jednotlivých laboratorních úloh stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu. Závěrečná písemná zkouška je hodnocena maximem 70 bodů.
Osnovy výuky
1. Úvodní přednáška (základní informace, vybrané platformy pro výuku).2. Přehled mobilních sítí 2G (GSM, GPRS, EDGE).3. Přehled mobilních sítí 3G (UMTS; HDSPA/HSPA; HSPA+).4. Představení mobilních systémů LTE/EPS. Referenční model EPS.5. LTE (EPS) - roaming, bezpečnost, účtování, EPS UE, EPS trasování.6. Procedury AS a NAS. Management rádiových prostředků v EPS síti.7. Charakteristika rádiových rozhraní (fyzická vrstva); uživatelská a kontrolní rovina.8. Úvodní přístup do mobilní sítě a definované procedury. Využité komunikační protokoly.9. Management nosičů.10. Využití frekvečního spektra.11. Mapování zdrojových elementů.12. Přenos hlasu a textových zpráv s využitím LTE systémů.13. Sítě nové generace (5G NR).
Učební cíle
Předmět si klade za cíl seznámit studenty s aktuálními informacemi v oblasti mobilních komunikačních systémů.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Laboratorní cvičení