Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FEKT-MPC-TSDAk. rok: 2022/2023
Předmět se věnuje principům, metodám a vlastnostem sdělovacích systémů. Zaměřuje se především na moderní digitální systémy a modulační metody. Studenti si však také prohloubí znalosti o analogových modulacích, jejich parametrech a metodách implementace. Získané teoretické znalosti z přednášek jsou prakticky ověřovány v rámci laboratorních cvičení měřením s pomocí speciálně navržených přípravků a dále v počítačových cvičeních na modelech sestavených v prostředí MATLAB-SIMULINK. V rámci cvičení odborného základu se studenti na praktických příkladech naučí počítat základní parametry potřebné pro návrh sdělovacích systémů.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Metody vyučování zahrnují přednášky a dále tři formy cvičení (počítačová, laboratorní a cvičení odborného základu). V počítačových cvičeních je využíván software MATLAB. Laboratorní cvičení probíhají s pomocí speciálně vytvořených přípravků, generátorů Keysight DSOX2012A a osciloskopů Siglent SDG2042X. Ve cvičeních odborného základu jsou počítány příklady z oblasti sdělování a přenosu dat.
Způsob a kritéria hodnocení
Osnovy výuky
Přednášky:1. Signály ve sdělovacích systémech. Základní typy binárních signálů. Modulační a přenosová rychlost. Příklady se signály.2. Linkové kódy. Minimální potřebná šířka pásma přenosového kanálu. Obecné schéma digitálního sdělovacího systému. Technické prostředky pro přenos signálu.3. Působení šumu ve sdělovacích systémech. Model kanálu s aditivním bílým Gaussovým šumem. Pravděpodobnost chybného příjmu. Přizpůsobený filtr. Korelační přijímač.4. Modulace s harmonickou nosnou vlnou, analogové modulace AM , FM a PM.5. Základní klíčovací techniky (ASK, FSK, BPSK), obnova nosné při demodulaci BPSK, klíčování DPSK.6. Základní vlastnosti a parametry modulačních systémů. Modulace QPSK, O-QPSK, MSK, FFSK, GMSK a porovnání jejich spekter.7. Modulace π/4-DQPSK, 8PSK, MQAM, CAP. Číslicový kvadraturní demodulátor.8. Mezisymbolové přeslechy a tvarovací filtry. Ekvalizéry: adaptivní, DFE, Viterbiho. Přiklad ekvalizace rádiového kanálu. 9. Detektor přechodů, synchronizátor Early-late gate, skramblery, způsoby protichybového zabezpečení, prokládání: blokové, konvoluční. Modulace PAM, PWM, PPM.10. Číslicové vyjádření analogových signálů. Modulace PCM, kvantování, kompresní charakteristiky, DPCM, DM, SDM. Simulační modely impulzových modulací.11. Multiplexy FDM, TDM, CDM. Mnohonásobné přístupy FDMA, TDMA, ALOHA. Systémy s rozprostřeným spektrem. Ortogonální kmitočtový multiplex.12. Modulace v optoelektronice. Úzkopásmový šum a jeho matematický popis. Odstup signál-šum u AM a FM. Pravděpodobnost chybného příjmu u ASK, FSK, BPSK a DPSK.13. Množství informace, entropie, redundance, přenesená informace, kapacita kanálu, Shannon-Hartleyův teorém. Huffmanovo kódování, konvoluční kódování, mřížkově kódovaná modulace (TCM).
Laboratorní cvičení:1. Časové průběhy a spektra základních signálů2. Metody snižující pravděpodobnost chybného příjmu.3. Kódování dat pro přenos.4. Skrambler / deskrambler.5. Základní klíčovací techniky.6. Náhradní cvičení.
Cvičení odborného základu:1. Časové průběhy, spektra a výpočet základních parametrů datových signálů v základním pásmu.2. Příklady na výpočet parametrů AM signálů, odvození spektra AM, příklady demodulace součinovým demodulátorem.3. Příklady na výpočet parametrů FM a PM signálů, stereofonní multiplex.4. Ukázky a matematický popis digitálních modulací, parametry QAM.5. Výpočet parametrů PAM, PWM, dynamika A/D převodníku, kvantizační šum, přetížení kodéru DM, porovnání PCM a DPCM.6. Výpočet pravděpodobnosti chybného příjmu, příklady z teorie informace.
Cvičení na počítači:1. MATLAB, kodér HDB3, model přenosového kanálu s aditivním bílým normálním šumem.2. Přizpůsobený filtr a korelační přijímač.3. Základní klíčovací techniky (ASK, FSK, PSK).4. Princip kvadraturních modulací (QPSK, 16QAM).5. Impulzové modulace (DM, ADM, SDM, PCM).6. Techniky rozprostření spektra.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace AUDM-TECH , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Cvičení odborného základu
Cvičení na počítači
Laboratorní cvičení