Detail předmětu

Bankovní produkty a služby

FP-bpsPAk. rok: 2022/2023

Předmět je zaměřen na výklad principů a technologií produktů a služeb, nabízených bankovním klientům v rámci retailového bankovnictví. V rámci výuky je zdůrazňováno hledisko uživatele produktu, klienta. V potřebných souvislostech jsou prezentovány legislativní a regulační podmínky, definující parametry bankami poskytovaných produktů a služeb. Absolvování předmětu orientuje studenty na nabídky bank a jejich využití. Současně připraví studenty na pochopení výkladu navazujícího předmětu „Bankovnictví II“ – bankovní podnikání“
Předmět je vhodný i pro studenty oboru manažerská informatika.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

6

Zajišťuje ústav

Výsledky učení předmětu

Získat znalosti o funkci bankovního sektoru, jednotlivých typů bank, o možnostech využití bankovních produktů v praxi, využití platebních instrumentů a bankovních služeb, eliminaci rizik. Respektování principu „časové hodnoty peněz“ při výběru vhodného bankovního produktu, zpracování žádosti o úvěr pro konkrétní společnost

Prerekvizity

Daný předmět navazuje na základy finančních trhů, teorii peněz, expanzivní a restriktivní monetární politiku v otevřené ekonomice, aspekty měnové politiky EU, základní funkce obchodních bank a podstatu jejich podnikatelské činnosti.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Přednášky mají charakter výkladu základních principů, metodologie dané disciplíny, problémů a jejich vzorových řešení.

Cvičení podporují zejména praktické ovládnutí látky vyložené na přednáškách nebo zadané k samostatnému nastudování za aktivní účasti studentů.

Způsob a kritéria hodnocení

Zápočet bude udělen na základě vypracování podnikatelského záměru – žádosti o úvěr. Zkouška probíhá ve formě orientačního znalostního testu a ústní zkoušky, spočívající v odpovězení tří zadaných otázek a to vždy jedné z oblasti banovních produktů, obchodů a ekonomiky banky.
Zkouška je klasifikována podle stupnice ECTS
Výsledek orientačního znalostního testu je pouze doplňkovým pohledem na znalostní úroveň studenta.

Osnovy výuky

1. Struktura bankovnictví v České republice.
2. Bankovní produkty.
3. Depozitní produkty obchodních bank.
4. Dlouhodobé spořící produkty. (alternativní spoření)
5. Směnečné a šekové operace.
6. Úvěrové produkty obchodních bank.
7. Hypotéční úvěrování a úvěry ze stavebního spoření.
8. Základní formy dokumentárních plateb.
9. Platební operace jako bankovní produkt.
10. Tuzemský a zahraniční bezhotovostní platební styk.
11. Alternativní distribuční kanály.
12. Produkty devizových operací.
13. Bankovní finančně úvěrové obchody.

Učební cíle

Seznámit studenty se základními funkcemi bankovního sektoru, vysvětlit pravidla pro aktivní, pasivní i neutrální obchodování banky s klienty, principy platebního styku, užívání platebních instrumentů, a poskytování bankovních služeb. Prezentovat obecné principy úvěrování firemní a soukromé klientely, a eliminaci rizik z těchto obchodů. Orientovat studenty v portfoliu bankovní nabídky a připravit je na výběr vhodných produktů pro řešení různých finančních situací.
Studenti by měli být schopni analyzovat výhody a nevýhody produktů a služeb pro klienty a chápat parametry a podmínky jejich poskytování.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Je plně v kompetenci učitele. Aktivní účast ve výuce, průběžná kontrola vědomostí ve cvičení.

Základní literatura

MELUZÍN, T.: Finanční trhy-cvičení. 1. vyd. Brno: Akademické nakladatelství CERM, 2005. 46 s. ISBN 80-214-3048-6. (CS)
ZEMAN, V., MELUZÍN, T., Bankovnictví I, 2., rozšířené a doplněné vydání vydání, Brno, CERM 2008, ISBN 978-80-214-3580-3. (CS)
ZEMAN, V., MELUZÍN, T., Bankovnictví II, 2., rozšířené a doplněné vydání vydání, Brno, CERM 2008, ISBN 978-80-214-3581-0 (vybrané kapitoly). (CS)

Doporučená literatura

JUŘÍK, P.: Encyklopedie platebních karet, 1. vydání, Praha, Grada Publishing 2003, ISBN 80-247-0685-7 (CS)
KALINOVÁ,M., KOTOUČOVÁ, J., KŘÍŽ, R., SPIRIT, M., ŠVARC, Z.: Právní základy finančních služeb, 1. vydání, Praha, Bankovní institut, 2002, ISBN 80-7265- 051-3 (CS)
MÁČE, M., Platební styk – klasický a elektronický, 1. vydání, Praha, Grada Publishing, 2006, ISBN 80-247-1725-5 (CS)
POLIDAR, V.: Management bank a bankovních obchodů, 2. vydání, Praha, Ekopress 1999, ISBN 80-86119-11-4 (CS)
RADOVÁ, J., DVOŘÁK, P.: Finanční matematika pro každého, 4. vydání, Praha, Grada Publishing 2003, ISBN 80-247-0473-0 (CS)
SCHLOSSBERGER, O., SOLDÁNOVÁ, M.: Platební styk, 3. přepracované a doplněné vydání, Praha, Bankovní institut 2005, ISBN 80-7265-072-6 (CS)
ŠENKÝŘOVÁ, B. a kol.: Bankovnictví I, 2. vydání, Praha, Grada Publishing 1999, ISBN 80-7169-859-8 (CS)

Elearning

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BAK bakalářský

    obor BAK-EP , 3 ročník, letní semestr, povinný

  • Program BAK-EP bakalářský 3 ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

20 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Struktura bankovnictví v České republice.
Postavení a úloha centrální banky, aktuální problémy českého bankovnictví. Zákon o bankách, pojištění vkladů. Opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti

2. Bankovní produkty. Bilanční a funkční členění bankovních produktů. Tradiční a moderní bankovní produkty. Elektronizace bankovních produktů a služeb.

3. Depozitní produkty obchodních bank. Kvantitativní a kvalitativní struktura pasivních operací. Specifičnost klientských vkladů. Přehled bankovních produktů pro klientská depozita. Diferenciace úročení klientských depozit a obchodní důvody nastavení jejich variant.

4. Dlouhodobé spořící produkty. (alternativní spoření)
Stavební spoření, charakteristika, úvěrové varianty a efekty zhodnocení vložených finančních prostředků. Produkty penzijních fondů, charakteristika, zhodnocení, důvody užití.

5. Směnečné a šekové operace. Druhy a náležitosti směnek a šeků, vznik, převod a zánik směnečných práv a závazků ze směnek. Průběh operací se šeky a směnkami. Praktické využití šeků a směnek

6. Úvěrové produkty obchodních bank. Kvantitativní a kvalitativní struktura aktivních operací. Smluvní dokumenty.Dominantní postavení klientských úvěrů. Podnikatelské, spotřebitelské a hypotéční úvěry. Mechanismy poskytování, čerpání a splácení klientských úvěrů. Formy zajišťování poskytnutých úvěrů, minimalizace rizik.

7. Hypotéční úvěrování a úvěry ze stavebního spoření. Účel, principy a druhy, způsoby jejich poskytování a řízení. Kapitálová životní pojištění a jejich efekt v kombinaci s úvěrovými produkty.

8. Základní formy dokumentárních plateb. Operativní mechanismus dokumentárních plateb. Dokumentární inkaso a dokumentární akreditiv. Specifičnost dokumentárních akreditivů

9. Platební operace jako bankovní produkt..
Základní formy hladkých plateb. Hotovostní platební styk a jeho legislativa c ČR., ČNB a hotovostní peníze, ochranné prvky, nakládání s hotovostí.

10. Tuzemský a zahraniční bezhotovostní platební styk, princip vnitřního a mezibankovního clearingu a zúčtování, funkce zúčtovacího centra ČNB.Operativní mechanismus hladkých plateb. Přeshraniční platby v EU.

11. Alternativní distribuční kanály. Samoobslužný a technický prodej. Elektronické bankovnictví – principy a užití elektronických platebních prostředků

12. Produkty devizových operací.
Promptní a termínové operace a jejich využívání v podnikové praxi.
Strukturalizace termínových operací ( spot, forward). Swapové operace.

13. Bankovní finančně úvěrové obchody. Faktoring, forfaiting, leasing. Schema a popis funkcí, účastníci obchodu, porovnání jednotlivých produktů, výhody, nevýhody, důvody užití.

Cvičení

10 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Zadání sem. práce, ukazatelé finanční analýzy (rozvaha, výkaz zisku a ztrát, cash-flow)
2. Úročení vkladů, kontokorent,
3. Splácení dluhu – úvěr
4. Finanční situace (kereditabilita) klienta - hypotéka
5. Bankovní produkty – Stavební spoření
6. Prezentace semestrální práce
7. Vstupní test ke zkoušce

Elearning