Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FP-UvfPAk. rok: 2022/2023
Předmět je zaměřen především na následující oblasti: Veřejná volba jako východisko pochopení veřejných financí, základní kategorie veřejných financí, veřejné příjmy a veřejné výdaje, základy daňové teorie včetně nadměrného daňového břemene, fiskální federalismus, rozpočtová soustava v ČR, rozpočtový deficit a veřejný dluh. Základy financování vybraných odvětví veřejného sektoru.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Požadavky na udělení zápočtu: Zápočtový test: max. možný počet bodů 20, minimální požadovaný počet bodů na zápočet je 10 (tj. 50 %), je možná jedna oprava. Požadavky ke zkoušce:Zkouška je písemná. Ke zkoušce jsou připuštěni pouze studenti, kteří jsou ke zkoušce přihlášeni v IS a mají zapsán zápočet. Písemka obsahuje testové i otevřené otázky. Čas na vypracování písemky je 40 minut, lze získat max. počet 80 bodů, k úspěšnému složení zkoušky je nutné získat min. 40 bodů (tj. 50 %).
Výsledné hodnocení z předmětu je součtem bodů ze cvičení (zápočtové písemky) a ze zkoušky, výsledná známka dle Studijního a zkušebního řádu VUT.
Stejné podmínky platí i pro ISP po individuální dohodě s garantem předmětu.
Osnovy výuky
Základní tematická náplň předmětu je následující:1. Úvod do studia veřejných financí. Pojmy: veřejné statky, veřejný sektor, veřejné finance, rozpočtová soustava, veřejný rozpočet.2. Teorie veřejné volby, specifikum rozhodování ve veřejném sektoru. Postupy rozhodování a jejich vliv na výsledek rozhodování. Politický a volební systém v ČR, financování politických stran.3. Veřejné příjmy. Klasifikace veřejných příjmů. Daňové a nedaňové příjmy. 4. Veřejné výdaje. Klasifikace veřejných výdajů. Veřejné výdaje a agregátní poptávka. Faktory ovlivňující růst veřejných výdajů. Efektivnost veřejných výdajů.5. Základy daňové teorie a daňové politiky. Historie daní. Daňové principy, spravedlnost a efektivnost daní. Daňová kvóta. Daňová politika.6. Fiskální federalismus. Základní pojmy, centralizace vs. decentralizace. Modely fiskálního federalismu.7. Rozpočtová soustava České republiky. Jednotnost rozpočtové soustavy. Soustava veřejných rozpočtů. Parafiskální fondy. Rozpočty územně samosprávných celků.8. Státní rozpočet. Pojetí státního rozpočtu z hlediska finančního a právního. Rozpočtový proces. Příjmy a výdaje státního rozpočtu. Význam státního rozpočtu v rozpočtové soustavě.9. Rozpočtový deficit a veřejný dluh. Příčiny vzniku a možnosti řešení. Situace v ČR a dalších zemích.10. Sociální politika a sociální zabezpečení. Modely a nástroje sociálního zabezpečení. Sociální zabezpečení v ČR.11. Základy financování vybraných odvětví veřejného sektoru. Financování školství, vědy a výzkumu, zdravotnictví. Situace v ČR a dalších vybraných zemích.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Účast na přednáškách je doporučená, účast na cvičeních povinná. Výuka probíhá dle semestrálního rozvrhu. Způsob nahrazování zameškané výuky je plně v kompetenci učitele.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
obor BAK-UAD-D , 1 ročník, letní semestr, povinný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Základní tematická náplň přednášek je následující:1. Úvod do studia veřejných financí. Základní pojmy.2. Teorie veřejné volby, specifikum rozhodování ve veřejném sektoru. 3. Veřejné příjmy. Klasifikace veřejných příjmů. Daňové a nedaňové příjmy. 4. Veřejné výdaje. 5. Základy daňové teorie a daňové politiky. 6. Fiskální federalismus. 7.-8. Rozpočtová soustava České republiky. 9.-10. Státní rozpočet. 11. Rozpočtový deficit a veřejný dluh. 12. Základy sociální politiky, sociální zabezpečení.
Cvičení
1. Úvod, podmínky zápočtu a zkoušky. Opakování základních pojmů. 2. Financování politických stran.3. Financování zdravotní péče.4. Sociální zabezpečení v ČR.5. Rozpočty územně samosprávných celků.6. Zápočtová písemka.