Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-VE0Ak. rok: 2022/2023
Předmět je zaměřen na získání odborné způsobilosti v elektrotechnice na základě nařízení vlády (NV) č. 194/2022 Sb.
Pozornost je nejprve zaměřena na rozbor současně platné legislativy, přehled vybraných norem a doporučenou literaturu. Následně je řešeno NV č. 194/2022 Sb. z hlediska obsahového s důrazem na elektrotechnickou kvalifikaci, kterou lze na základě vykonané zkoušky získat. Je také zmíněn platný zákon č. 250/2021 Sb. a obdoba naší nové legislativy v SR (vyhláška č. 508/2009 Sb.). Z důvodu vyjasnění obsahu dalších kapitol je rozebrána elektroenergetická soustava v ČR. Jsou zmíněny rozvodné sítě a jejich důležité části: vodiče, kabely, možnosti připojování elektrických předmětů, a to včetně jejich krytí a značení. Následuje důležitá kapitola věnovaná bezpečnosti v elektrotechnice, jejímu zajištění i kontrole a také popisu osobních ochranných pracovních prostředků. Student se rovněž seznámí s prostředky ochrany před úrazem elektrickým proudem. Jedná se o prostředky základní ochrany, ochrany při poruše (pojistky, jističe, proudové chrániče) a prostředky ochrany zvýšené. K dalším důležitým skutečnostem patří rozbor úrazu elektrickým proudem a popis možností ochran před tímto úrazem. S tímto také souvisí prostory z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Ve výuce je také probráno kreslení elektrotechnických schémat pomocí různého softwaru. Součástí výuky předmětu je také ochrana před bleskem a přepětím, revize elektrických zařízení a elektromagnetická kompatibilita. Značná pozornost je věnována první pomoci při úrazu elektrickou energií.
Součástí absolvování předmětu jsou i laboratorní cvičení, která vhodně z hlediska praktického doplňují přednášky. Další podrobnosti přednášek a laboratorních cvičení jsou uvedeny v osnově předmětu.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Výstupem studia je získání dokladu o úspěšném složení zkoušky podle NV č. 194/2022 Sb. o požadavcích na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na elektrických zařízeních a na odbornou způsobilost v elektrotechnice podle §6 Elektrotechnik. Rozsah odborné způsobilosti je stanoven u střídavého napětí do 1 kV nebo stejnosměrného napětí do 1,5 kV.
Prerekvizity
Prerekvizity vychází z obsahu zákona č. 250/2021 Sb. a nařízení vlády č. 194/2022 Sb., kde jsou stanoveny podmínky získání jednotlivých paragrafů způsobilosti (např. délka praxe, vzdělání apod.).
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Předmět je vyučován formou přednášek, které mají charakter výkladu základních principů a teorie dané disciplíny. Výuka je doplněna laboratorním cvičením, kde se prakticky ověřují získané teoretické znalosti z přednášek. Dle možností mohou být pro studenty organizovány přednášky vybraných odborníků z praxe a exkurze do firem zabývajících se činnostmi souvisejícími s obsahem předmětu.
Způsob a kritéria hodnocení
Předmět je vyučován formou přednášek, laboratorního cvičení a předpokládá se vykonání zkoušky. Přednášky jsou nepovinné, ale doporučuje se je navštěvovat. Cvičení je povinné (předpokládá se 100% účast, v případě nedodržení jednotlivé případy řeší vyučující). Cvičení bude ukončeno zápočtem, který se uděluje na základě docházky do cvičení a rovněž aktivity během laboratorního cvičení. Získání zápočtu je podmínkou nutnou k účasti na zkoušce. Na závěr semestru mohou studenti vykonat zkoušku písemnou (test) a ústní před komisí, která bude zaměřena na získání § 6 podle NV č. 194/ 2022 Sb.. Hodnocení zkoušky je uspěl nebo neuspěl, je třeba získat k hodnocení uspěl 80% správných odpovědí v testu a kladné hodnocení z ústní části.
Pracovní stáže
Nepředpokládá se realizace pracovních stáží.
Učební cíle
Od 1.7.2022 platí pro oblast odborné způsobilosti v elektrotechnice nová legislativa, která nahradila vyhlášku č. 50/1978Sb. (zrušena k 30.6.2022). Jedná se o zákon č. 250/2021Sb. a nařízení vlády č. 194/2022Sb., které 1.7.2022 nabyly účinnosti. Cílem předmětu je umožnit studentům získat příslušnou kvalifikaci z hlediska odborné způsobilosti v elektrotechnice podle nové legislativy.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Výuka je kontrolována ve cvičeních z hlediska účasti a aktivity. Předpokládá se 100% účast na cvičeních, v případě nepřítomnosti je student povinen výuku nahradit, způsob náhrady určí vyučující.
Doporučené volitelné složky programu
V případě možnosti lze doplnit výuku exkurzí do vybraných průmyslových firem nebo přednáškou pozvaných odborníků z praxe.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Laboratorní cvičení