Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-9VNPAk. rok: 2022/2023
V předmětu jsou představeny teoretické základy analytických a numerických metod popisu vibrací a hluku s následnou aplikací těchto metod na vybrané problémy pohonných jednotek. Důraz je kladen na fyzikální základy popisu vybraných dějů a na jejich řešení prostřednictvím výpočtových modelů. Metody jsou prezentovány na vybraných příkladech z technické praxe.
Jazyk výuky
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Student získá schopnosti kritického posouzení vibrací a hluku pohonných jednotek a aplikace analytických a numerických metod. Tyto schopnosti student uplatní při výzkumu vibroakustických systémů a při potřebě analyzovat děje nastávající v pohonných jednotkách.
Prerekvizity
Znalosti matematiky vyučované na bakalářském studiu a nezbytně zahrnující lineární algebru (matice, determinanty, soustavy lineárních rovnic), diferenciální a integrální počet a obyčejné diferenciální rovnice.
Znalosti základů kinematiky, dynamiky, pružnosti a pevnosti.
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Předmět je vyučován formou přednášek, které mají charakter výkladu základních principů a teorie dané disciplíny.
Způsob a kritéria hodnocení
Závěrečné hodnocení ověřuje teoretické znalosti získané na přednáškách a při samostatném studiu formou vypracování studie nebo kritické rešerše z problematiky vibrací pružných těles nebo propagace zvuku akustickém prostoru.
Učební cíle
Cílem předmětu je poskytnout hluboké teoretické vědomosti v problematice vibrací a hluku generovaných pohonnou jednotkou a umožnit tak řešení této problematiky formou výpočtových simulací.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova