Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FA-USO-KAk. rok: 2022/2023
Předmět je profilovým teoretickým předmětem výuky urbanismu na fakultě. Komplexně se zabývá osídlením a urbanistickou strukturou měst a vesnic. Orientuje se jak na koncepci a zákonitosti uspořádání urbanistické struktury a rozvojové trendy, tak také na problematiku koordinace a řízení územního rozvoje.
Předmět zahrnuje tři tematické bloky: 1. sídla a osídlení, 2. dopravní a technická infrastruktura, 3. území plánování.
Předmět rozvíjí a doplňuje informace získané v předchozích urbanistických předmětech na fakultě, bezprostředně navazuje na urbanistický ateliér AT3, urbanistická studie zpracovaná v ateliéru „město a místo“ je výchozím podkladem pro regulačním plán zpracovávaný v semináři tohoto předmětu „sídla a osídlení“.
Obsah předmětu je koordinován se souběžně vyučovaným předmětem „základy geoekologie“ tak, aby student získal komplexní znalosti o osídlení a krajně.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Student porozumí zákonitostem a trendům uspořádání sídel a rozvoje území tak, aby byl schopen správně definovat širší vztahy a východiska pro architektonické dílo.
Student bude schopen odborně zadávat požadavky na specialisty v oblasti dopravní a technické infrastruktury a koordinovat je s požadavky na komplexní rozvoj území.
Student bude vědět jak a kde získat komplexní informace o území potřebné pro zpracování územně plánovací dokumentace a osvojí si metody urbanistické analýzy.
Student porozumí zákonitostem udržitelného územního rozvoje, nástrojům pro jeho koordinaci a řízení a rolím jednotlivých aktérů.
Student se seznámí s jednotlivými typy územně plánovacích podkladů a územně plánovací dokumentace, s jejich předmětem, obsahem a postupem pořizování. Porozumí úloze státní správy, místní samosprávy, veřejnosti, dotčených orgánů a oprávněného investora při územním plánování.
Student se bude orientovat v územně plánovací a související legislativě a v normových požadavcích na dopravní a technickou infrastrukturu.
Student se prakticky seznámí se zpracováním vybrané části územně plánovacího podkladu a územně plánovací dokumentace.
Získané informace a praktické zkušenosti umožní studentovi uplatnit se v praxi v urbanistickém ateliéru nebo na stavebním úřadě či úřadě územního plánování.
Získané informace prohloubí schopnost studenta jako občana aktivně se podílet na rozvoji obce.
Prerekvizity
předmět USN-K – stavba měst, ateliér AT3-K – město a místo
Korekvizity
předmět ZGT-K – základy geoekologie
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Výuka probíhá formou přednášek a seminářů, v rámci seminářů se v posledních výukových týdnech uskuteční kolokvium.
Závěrem každé přednášky je vymezen prostor pro diskuzi.
V rámci seminářů studenti zpracovávají seminární práci prohlubující vlastní urbanistickou studii zpracovanou v AT3 město a místo a referát na vybrané aktuální urbanistické téma, který odprezentují v rámci kolokvia v širším studentském kolektivu.
Způsob a kritéria hodnocení
Studijní aktivity studenta budou hodnoceny v rozsahu 0 až 100 bodů. Získaným bodům bude odpovídat celková klasifikace. Minimálně je třeba v předmětu získat 50 bodů.
Student musí získat zápočet a složit zkoušku:
Osnovy výuky
PŘEDNÁŠKY (36 h):
BLOK 1 – SÍDLA A OSÍDLENÍ (12 h):(Osídlení a krajina, urbanizace a její fáze, regionální struktury...Město, typy měst, urbanistická struktura. Venkovské sídlo.)
BLOK 2 – DOPRAVNÍ A TECHNICKÁ INFRASTRUKTURA (12 h):(Doprava mezi sídly, dělba přepravní práce, doprava ve městě a místní komunikace...(Typy inženýrsckých sítí a jejich prostorová koordinace...Vodní hospodářství, záasovování energiemi a telekomunikace...)
BLOK 3 – ÚZEMNÍ PLÁNOVÁNÍ (12 h)(Území jako předmět územního plánování, zákonitoti územního rozvoje...Veřejná správa a občan v územním plánování. Orgány územního plánování....Nástroje územního plánování v ČR.Územní plánování v zahraničí.)
SEMINÁŘE (24 h):
Seznam jednotlivých přenášek a zadání semináře viz ve složce UČEBNÍ TEXTY
Učební cíle
Seznámit studenty s principy a rozvojovými trendy uspořádání osídlení a urbanistické struktury měst a vesnic, s dopravní a technickou infrastrukturou, vodním a odpadovým hospodářstvím a nástroji územního plánování.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Účast na seminářích a vypracování zadaných úkolů je povinné. Zameškanou účast na seminářích nelze nahradit, v závažných odůvodněných případech ji lze omluvit.
Zkouška se uskuteční formou e-learningového testu. Druhý/poslední opravný termín zkoušky proběhne ústně.
Základní literatura
Doporučená literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Seminář