Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FEKT-MPA-ED2Ak. rok: 2023/2024
Výpočet činného výkonu v typických případech vyskytujících se v pulzních měničích, výkonové spínací polovodiče, základní princip polovodičového měniče (založeno na chápání chování indukčnosti), použití pulzní šířkové modulace, problematika spínacího kmitočtu, zvlnění proudu a přepínacích ztrát. Princip činnosti DC/DC snižujícího měniče pracujícího v 1. kvadrantu, DC/DC měniče pracujícího v 1. a 2. kvadrantu, DC/AC jednofázového a trojfázového střídače resp. aktivního usměrňovače , způsoby řízení těchto měničů. Zpětnovazební regulace - princip, vlastnosti a vysvětlení činnosti regulátoru P, I , PI, problematika stability. Základní algoritmy řízení elektromotorů různých typů používaných v elektromobilismu.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Znalost středoškolské matematiky a vysokoškolské matematiky na úrovni bakalářského studia, dobré chápání geometrické interpretace pojmů derivace, neurčitý integrál a určitý integrál.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Učební cíle
Student rozumí problematice a způsobu výpočtu činného výkonu v typických případech vyskytujících se v pulzních měničích. Dokáže vypočítat ztrátové výkony na diodě, tranzistoru MOSFET a IGBT.
Student rozumí parametrům výkonových spínacích polovodičů - konkrétně výkonových diod, tranzistorů MOSFET a IGBT.
Student rozumí funkci základních DC/DC měničů, dokáže nakreslit průběhy napětí a proudů v těchto měničích, dokáže vyčíslit důležité technické parametry, rozumí souvislostem spínacího kmitočtu, přepínacích ztrát a zvlnění proudu.
Student chápe princip činnosti a ovládá zapojení jednofázových a trojfázových střídačů resp. aktivních usměrňovačů, způsoby jejich řízení a principy vytváření sinusové PWM.
Student rozumí základním principům a důležitým souvislostem zpětnovazební regulace, přesně chápe vlastnosti a způsob použití P, I a PI regulátoru v oblasti pohonu elektromobilu.
Student chápe běžné regulační algoritmy stejnosměrných, asynchronních, synchronních a reluktančních motorů, včetně jejich generátorického chodu tj. rekuperace.
Základní literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Cvičení odborného základu