Detail předmětu

Design architektonických prvků

FA-DAP-KEAk. rok: 2023/2024

Obsahem výuky je rozvíjet kreativitu a invenci studentů magisterského stupně studia, kdy se studenti soustředí na návrh a zpracování stavebního/architektonického detailu/prvku. Výuka navazuje na absolvované výtvarné disciplíny bakalářského studia. Zadání úkolu je individuální a má vazbu na předchozí ateliérové projekty. Návrh musí zohledňovat požadavky na funkci, výrobu a použité technologie. Předmět nabízí prostor pro nerealizované návrhy, jak detaily větších již vypracovaných projektů, tak i menší projekty méně obvyklých témat. Výstupem je návrhový plakát A0 v elektronické formě, který obsahuje návrhové zobrazení, ideový a technický popis a technickou dokumentaci v míře odpovídající tématu a v kvalitním grafickém podání.
Ve studijních programech „Architektura a urbanismus“ je předmět zařazen do skupiny technické předměty.

Jazyk výuky

angličtina

Počet kreditů

2

Garant předmětu

Zajišťuje ústav

Ústav zobrazování (UZ)

Nabízen zahraničním studentům

Pouze domovské fakulty

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Zápočet se uděluje za kvalitu a rozsah práce odvedené během semestru.
K zápočtu: Prezentační plakát A0 v elektronické podobě v PDF (případně dva plakáty nebo podle dohody) v tiskové kvalitě a přiměřená účast na konzultacích.
Bodové ohodnocení ovlivní: kvalita projektu a jeho zpracování, zpracování grafické podoby plakátu a také např. originalita či tvůrčí přístup k tématu či provedení, něco navíc – model, kreslený návrh, aplikace nebo realizace, proniknutí do oblasti zvoleného tématu apod.
Úvodní přednáška a konzultace podle rozpracovanosti jsou povinné. Rytmus a četnost konzultací se přizpůsobí zvolenému tématu po dohodě s učitelem, ale v každém případě se zachovají tyto fáze: vyhledání a odsouhlasení tématu, skici a rešerše, zpracování vlastního projektu, návrhové zobrazení – vizualizace nebo kresba, model a foto apod., určení obsahu a charakteru a grafického zpracování plakátu, kontrola všech náležitostí projektu a plakátu, odevzdání.
V případě omluvy lze se souhlasem garanta předmětu nahradit osobní účast v prezenční výuce online účastí ve výuce.

Učební cíle

Cílem výuky předmětu design stavebních prvků je rozvíjet kognitivní procesy studentů v magisterském studiu a přivést studenty k většímu detailnímu zacílení v návrhovém procesu se silným akcentem na kreativitu a estetiku v souvislosti s racionalitou uvažování. Studenti řeší návrh, který předpokládá blízkou nebo možnou realizaci. Přináší tedy zcela konkrétní otázky, přičemž odpovědi na ně je třeba získat v průběhu navrhování od praktiků a řemeslníků. Jde o praktické otázky týkající se možností výroby a materiálu, stejně jako přímého užití díla. Tato dimenze práce na návrhu přináší velký užitek a poučení. Cílem výuky je upevnit vazbu mezi fantazií a praktičností návrhu.
– Student rozvine svou kreativitu a invenci spolu s racionálním uvažováním. Hledání a nalezení tématu práce, které by ho naplnilo a provedlo celým procesem, je spojeno s důležitým poznáním vlastních tvůrčích možností a se schopností jejich racionálního využití.
– Student získá zkušenost s detailním zacílením v návrhovém procesu se silným akcentem na proveditelnost výsledku.
– Student se při návrhovém procesu setká s konkrétními otázkami a bude hledat konkrétní praktické odpovědi, které se budou týkat provedení, materiálu a reálného užití navrhovaného díla.
– Student bude nucen sladit fantazii a ošidnost zcela volného zadání s proveditelností praktického výsledku svého návrhového procesu.
– Student si upevní povědomí o tvorbě grafického výstupu – plakátu a o náležitostech, jako je práce s písmem, s textem, grafickými prvky.

Základní literatura

Detail (časopis). Intitute fur Internationale Architektur. ISSN 011-9571. (EN)
FRIEDEWALD, Boris. BAUHAUS, Prestel, 2016. ISBN: 978-3-7913-8210-4. (EN)
SAMARA, Timothy. Design Elements. Rockport Publishers Inc., 2020. ISBN: 978-1631598722. (EN)
WHITFORD, Frank. BAUHAUS. Thames & Hudson Ltd, 2020. ISBN: 978-0500204627. (EN)

Doporučená literatura

ZDENĚK, Lukeš; HAVLOVÁ, Ester. Český architektonický kubismus / Czech Architectural Cubism. Prague: Galerie Jaroslava Frágnera, 2007. ISBN: 80-239-8368-7. (EN)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program NE_A+U magisterský navazující

    specializace --- (do 2022) , 2 ročník, zimní semestr, povinně volitelný

  • Program N_A+U magisterský navazující 1 ročník, zimní semestr, volitelný
    2 ročník, zimní semestr, volitelný
  • Program NE_A+U magisterský navazující 2 ročník, zimní semestr, volitelný
    specializace --- (do 2022) , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelný
    1 ročník, zimní semestr, volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

2 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Obsah bloků výuky:
  1. Úvodní přednáška
  2. Hledání tématu, skici, rešerše
  3. Práce na návrhu
  4. Finalizace návrhu a práce na prezentačním plakátu
  5. Prezentační plakát – kontrola obsahu a grafického řešení

Seminář

24 hod., povinná

Vyučující / Lektor