Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FA-USO-KAk. rok: 2023/2024
Předmět je profilovým teoretickým předmětem výuky urbanismu na fakultě. Komplexně se zabývá osídlením a urbanistickou strukturou měst a vesnic. Orientuje se jak na koncepci a zákonitosti uspořádání urbanistické struktury a rozvojové trendy, tak také na problematiku koordinace a řízení územního rozvoje.
Předmět zahrnuje tři tematické bloky: 1. sídla a osídlení, 2. dopravní a technická infrastruktura, 3. územní plánování.
Předmět rozvíjí a doplňuje informace získané v předchozích urbanistických předmětech na fakultě, bezprostředně navazuje na urbanistický ateliér AT3, urbanistická studie zpracovaná v ateliéru „město a místo“ je výchozím podkladem pro regulačním plán zpracovávaný v semináři tohoto předmětu „sídla a osídlení“.
Obsah předmětu je koordinován se souběžně vyučovaným předmětem „základy geoekologie“ tak, aby student získal komplexní znalosti o osídlení a krajně.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
předmět USN-K – stavba měst, ateliér AT3-K – město a místo
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Studijní aktivity studenta budou hodnoceny v rozsahu 0 až 100 bodů. Získaným bodům bude odpovídat celková klasifikace. Minimálně je třeba v předmětu získat 50 bodů.
Student musí získat zápočet a složit zkoušku:
Účast na seminářích a vypracování zadaných úkolů je povinné. Zameškanou účast na seminářích nelze nahradit, v závažných odůvodněných případech ji lze omluvit.
Zkouška se uskuteční formou e-learningového testu. Druhý/poslední opravný termín zkoušky proběhne ústně.
Učební cíle
Seznámit studenty s principy a rozvojovými trendy uspořádání osídlení a urbanistické struktury měst a vesnic, s dopravní a technickou infrastrukturou, vodním a odpadovým hospodářstvím a nástroji územního plánování.
Student porozumí zákonitostem a trendům uspořádání sídel a rozvoje území tak, aby byl schopen správně definovat širší vztahy a východiska pro architektonické dílo.
Student bude schopen odborně zadávat požadavky na specialisty v oblasti dopravní a technické infrastruktury a koordinovat je s požadavky na komplexní rozvoj území.
Student bude vědět jak a kde získat komplexní informace o území potřebné pro zpracování územně plánovací dokumentace a osvojí si metody urbanistické analýzy.
Student porozumí zákonitostem udržitelného územního rozvoje, nástrojům pro jeho koordinaci a řízení a rolím jednotlivých aktérů.
Student se seznámí s jednotlivými typy územně plánovacích podkladů a územně plánovací dokumentace, s jejich předmětem, obsahem a postupem pořizování. Porozumí úloze státní správy, místní samosprávy, veřejnosti, dotčených orgánů a oprávněného investora při územním plánování.
Student se bude orientovat v územně plánovací a související legislativě a v normových požadavcích na dopravní a technickou infrastrukturu.
Student se prakticky seznámí se zpracováním vybrané části územně plánovacího podkladu a územně plánovací dokumentace.
Získané informace a praktické zkušenosti umožní studentovi uplatnit se v praxi v urbanistickém ateliéru nebo na stavebním úřadě či úřadě územního plánování.
Získané informace prohloubí schopnost studenta jako občana aktivně se podílet na rozvoji obce.
Studijní opory
Základní literatura
Doporučená literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
PŘEDNÁŠKY (36 h):
BLOK 1 – SÍDLA A OSÍDLENÍ (12 h):(Osídlení a krajina, urbanizace a její fáze, regionální struktury...Město, typy měst, urbanistická struktura. Venkovské sídlo.)
BLOK 2 – DOPRAVNÍ A TECHNICKÁ INFRASTRUKTURA (12 h):(Doprava mezi sídly, dělba přepravní práce, doprava ve městě a místní komunikace...(Typy inženýrsckých sítí a jejich prostorová koordinace...Vodní hospodářství, záasovování energiemi a telekomunikace...)
BLOK 3 – ÚZEMNÍ PLÁNOVÁNÍ (12 h)(Území jako předmět územního plánování, zákonitoti územního rozvoje...Veřejná správa a občan v územním plánování. Orgány územního plánování....Nástroje územního plánování v ČR.Územní plánování v zahraničí.)
SEMINÁŘE (24 h):
Seznam jednotlivých přenášek a zadání semináře viz ve složce UČEBNÍ TEXTY
Seminář