Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FP-BAASEAk. rok: 2023/2024
Studenti získají základní znalosti náhodných veličin diskrétního, spojitého typu a jejich důležitých typů rozdělení, zpracování datových souborů kvantitativního a kvalitativního znaku, bodových a intervalových odhadů, nejpoužívanějších parametrických testů a testů dobré shody, jednoduchých a složených indexů, lineárních a nelineárních regresních modelů a analýzy časových řad.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Nabízen zahraničním studentům
Vstupní znalosti
Studenti získají znalosti z oblasti náhodných veličin, matematické statistiky, kategoriální a korelační analýzy, analýzy rozptylu, regresní analýzy a analýzy časových řad a jejich využití při řízení podnikových procesů. Důraz je především kladen na praktickou část, která je zaměřena na seznámení s využitím statistických programů při realizaci výše zmíněných metod a postupů.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Zápočet (max. 40 bodů)- vypracování semestrálních úloh.
Zkouška (max. 60 bodů)- je písemná.V její první části řeší student během 100 minut 4 příklady. Ve druhé části zkoušky student vypracuje během 15 minut odpovědi na teoretickou otázku.
Známku, odpovídající součtu (max 100 bodů), která sestává:- z dosažených bodů ze semestrálních úloh,- z výsledků řešených příkladů,- z kvality odpovědí na teoretické otázky.
Známky a jim odpovídající body:A (100–90), B (89–80), C (79–70), D (69–60), E (59–50), F (49–0).
ZAKONČENÍ PŘEDMĚTU PRO STUDENTY S INDIVIDUÁLNÍM STUDIEM
Účast na přednáškách není povinná, ale doporučuje se. Účast na cvičeních je kontrolovaná.
Učební cíle
Základní literatura
Doporučená literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
obor BAK-ESBD , 1 ročník, letní semestr, povinný
obor BAK-Z , 1 ročník, letní semestr, volitelný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Náhodné veličiny (diskrétní a spojité), jejich číslené charakteristiky (střední hodnota, rozptyl, směrodatná odchylka) a zákony rozdělení (distribuční funkce, pravděpodobnostní funkce, hustota pravděpodobnosti). 2. Speciální typy rozdělení diskrétní a spojité náhodné veličiny (binomické, geometrické, hypergeometrické, normální, exponenciální a logaritmicko-normální rozdělení).3. Dvourozměrný náhodný vektor a jeho charakteristiky (koeficient kovariance a korelace). 4. Základní pojmy matematické statistiky a zpracování malých jednorozměrných datových souborů kvantitativního a kvalitativního znaku.5. Zpracování velkých jednorozměrných datových souborů kvantitativního a kvalitativního znaku.6. Bodové a intervalové odhady parametrů znaku základního souboru.7. Základní pojmy, principy a postupy testování statistických hypotéz. 8. Základní parametrické testy (jednovýběrový a dvouvýběrový t-test, F-test) a testy dobré shody (Pearsonův test, Kolmogorovův-Smirnovův test).9. Základní pojmy z indexní analýzy (intenzitní ukaztel, extenzitní ukazatel, index).10. Jednoduché a složené (individuální a agregátní) indexy.11. Základní pojmy a principy regresní analýzy, metoda nejmenších čtverců a lineární regresní funkce. 12. Nelineární regresní funkce (linearizovatelné a speciální nelinearizovatelné), volba vhodné regresní funkce.13. Základní charakteristiky časových řad (první diference, keoficient růstu), dekompozice časových řad (trendová a sezónní složka časových řad).
Cvičení
Témata cvičení jsou shodná s tématy přednášek.