Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-DRNAk. rok: 2023/2024
Předmět představuje první část tématiky 062 (Radionavigace I), spňující požadavky Nařízení komise (EU) č. 1178/2011. Obsahem jsou: Úvod do základů radiotechniky a šíření elektromagnetických vln. Dopplerův jev v radiotechnice.Letecká rádiová navigační zařízení (rádiové zaměřovače a kompasy, nesměrové i směrové rádiové majáky, rádiové přibližovací a přistávací systémy). Pozemní letecké primární impulsní radary.Letecký palubní radar, používaný v civilních letadlech. Pasivní sledovací systémy.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Podmínky pro udělení zápočtu:- 100% účasti na cvičeních,- dosažení alespoň 50% správných odpovědí v písemném testu.Zkouška je písemná a ústní. Kontroly výsledků výuky:- průběžná kontrola znalostí jednotlivců při cvičeních a seminářích během semestru.Klasifikace se řídí pravidly ETCS.
Výuka je téměř výhradně audiovizuální a vyžaduje přítomnost na přednáškách a cvičení. Zameškané hodiny je ve velmi omezeném rozsahu možno nahradit konsultacemi s vyučujícím nebo řízeným samostudiem pod vedením vyučujícího.
Učební cíle
Studenti se seznámí s účelem, použitím, principy činnosti a hlavními částmi používaných a perspektivních radionavigačních zařízení. Pochopí možnosti jejich využití během vzletu, letu po trati a při přibližování na přistání.
Znalosti funkce a použití základních druhů rádiových navigačních zařízení a způsobů indikace jejich výstupních informací na palubě (část Radionavigace I).Znalosti obsahů relevantních částí dokumentu CAE Oxford Aviation Academy, Oxford 2020, Radio Navigation.
Základní literatura
Doporučená literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Úvod - kontrola úrovně předběžného vzdělání studentů (fyzika, radiotechnika; základy radiotechniky - opakování/seznámení).2. Šíření elektromagnetických vln v atmosféře Země.3. Využití Dopplerova jevu v letecké radiotechnice (měření GS a úhlu snosu/Doppler radar). 4. Letecké pozemní zaměřovače (VDF).5. Letecký všesměrový maják (NDB); palubní automatický rádiový kompas (ADF). 6. Pozemní směrové rádiové majáky (VOR, DVOR).7. Letecký přibližovací systém (ILS). 8. Letecký přistávací systém (MLS).9. Základy radiolokace (základy impulsní techniky; druhy radarů). 10. Letecké primární přehledové impulsní radary.11. Letecký palubní povětrnostní radar (AWR).12. Pasivní radary (metoda TDOA; VERA, TAMARA) 13. Rezerva (konzultace, cvičení, příprava na zápočet).
Cvičení
1.Příklady z eltechniky (přepočty,modulace, směšování). 2.Šíření vln v různých kmitočtových pásmech (troposféra, ionosféra, odrazy vln). 3.Princip činnosti Doppler Navigator. 4.Určení zaměření letadla pomocí ADF. Indikace.5.Funkce radiokompasu. Indikace. 6.Funkce VOR. Indikace na palubě. 7.Princip činnosti DVOR, PVOR, TVOR.8.Princip ILS. Využití ILS. Indikace na palubě.9.Princip MLS. Lomené trajektorie přiblížení. Přesnost. 10.Základy radarové techniky.11.Letecké přehledové i palubní radary (funkce).12.Konzultace/příprava na test. 13.Zápočet - test.