Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-ERNAk. rok: 2023/2024
Předmět představuje druhou část tématiky Radionavigace II podle Nařízení komise (EU) č. 1178/2011. Obsahem jsou: Sekundární přehledový radar (SSR). Zařízení pro měření vzdáleností (DME). Princip a realizace doporučení FANS (RNAV; RNP; PBN). Automatické navigační systémy (FMS). Elektronické indikátory horizontální situace (EFIS; EHSI). Družicová navigační zařízení (GNSS). ADS/ADS-B. Multilaterace.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Předpokládá se znalost středoškolské fyziky a matematiky.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Podmínky pro udělení zápočtu:- 100% účasti na cvičeních,- dosažení alespoň 50% správných odpovědí v písemném testu. Kontroly výsledků výuky:- průběžná kontrola znalostí jednotlivců při cvičeních a seminářích během semestru.Klasifikace zápočtu z předmětu ERN a ústní závěrečné zkoušky z celého rozsahu předmětů radionavigace (DRN + ERN) se řídí pravidly ETCS.
Výuka je téměř výhradně audiovizuální a vyžaduje přítomnost na přednáškách a cvičeních. Zameškané hodiny je ve velmi omezeném rozsahu možno nahradit konzultacemi s vyučujícím, nebo řízeným samostudiem pod vedením vyučujícího.
Učební cíle
Seznámit se s účelem, použitím, principy činnosti a hlavními částmi používaných a perspektivních leteckých radionavigačních zařízení. Pochopit možnosti jejich využití během vzletu, letu po trati a při přibližování na přistání.
Znalosti funkce a použití jednotlivých druhů leteckých rádiových a radiolokačních navigačních zařízení a způsobů indikace jejich výstupních informací na palubě.Znalosti obsahů relevantních částí dokumentů ICAO a EASA.
Základní literatura
Doporučená literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Úvod - opakování obsahu první části (Radionavigace I/DRN), navázání na další témata. 2. SSR - princip činnosti, módy, kódy, druhy SSR, SSRmS. 3. DME (účel, použití, vlastnosti, režimy činnosti). 4. RNAV - systém prostorové navigace. 5. EFIS (struktura zařízení, CDU, symbolika, zobrazení navigační situace). 6. Obecně: GNSS (GPS, GLONASS, Galileo - účel, použití, možnosti v letecké navigaci). 7. GPS - princip činnosti, signály, kódy a služby. 8. GPS - modernizace (ABAS, GBAS, SBAS; porovnání s GLONASS a Galileo). 9. WAAS - princip činnosti; (Evropa - EGNOS). 10.LAAS - princip činnosti, možnosti realizace. 11.PSS (MLAT) - využití v letecké navigaci. 12.ADS/ADS-B. Přehled druhů otázek testu ATPL(A). 13.Rezerva - příprava zápočtu.
Cvičení
1. Opakování obsahu předmětu DRN a navázání na další témata - typické příklady.2. SSR - princip činnosti; dotazy a odpovědi A, C. 3. SSRmS - dotazy a odpovědi; zachycení a sledování cílů (ACP, RCP). 4. DME - využití v letecké navigaci; systémy DME/DME.5. Příklady plánování trati v systému navigace RNAV.6. FMS/EFIS/EHSI - struktura, druhy zobrazení, použití.7. Struktura, funkce a využití GNSS. 8. GPS, GLONASS, Galileo.9. Modernizace GNSS - způsoby zvyšování integrity (ABAS, GBAS, SBAS). 10.LAAS a WAAS - pricip činnosti, druhy, využití v LN. 11.ADS/ADS-B - struktura, cíle, přínosy, využití. 12.Druhy a typy otázek letecké radionavigace, předpokládaných pro kvalifikační testy na ÚCL (obecně; příklady). 13. Seminář; konzultace k předmětům DRN a ERN - příprava na zápočet a zkoušku.