Detail předmětu

Navrhování kovových a dřevěných konstrukcí na účinky požáru

FAST-NOB029Ak. rok: 2023/2024

Požární bezpečnost - principy termální analýzy, požární zatížení, základní zásady požární spolehlivosti.
Navrhování ocelových konstrukcí pozemních staveb na účinky požáru - ocel při požáru, požární odolnost a spolehlivost ocelových konstrukčních prvků a dílců namáhaných tahem, tlakem, ohybem.
Navrhování ocelobetonových konstrukcí pozemních staveb na účinky požáru - beton při požáru, požární odolnost a spolehlivost ocelobetonových konstrukčních prvků a dílců namáhaných tlakem a ohybem.
Navrhování dřevěných konstrukcí pozemních staveb na účinky požáru - dřevo při požáru, požární odolnost a spolehlivost dřevěných konstrukčních prvků a dílců namáhaných tlakem a ohybem, spoje dřevěných konstrukcí při požáru.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

2

Zajišťuje ústav

Ústav kovových a dřevěných konstrukcí (KDK)

Vstupní znalosti

Navrhování a posuzování prvků a dílců ocelových, ocelobetonových a dřevěných konstrukcí pozemních staveb.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Základní literatura

BUCHANAN, A.H. Structural Design for Fire Safety, Wiley and Sohn, 2015. (EN)
Fire Design of Composite Structures, London: John Wiley and Sohn, 2014. (EN)
FRANSSEN, J.M. and REAL, P.V. Fire Design of Steel Structures, ECCS | Ernst & Sohn, 2014. ISBN 978-92-9147-099-0. (EN)
WALD, F. a kol. Výpočet požární odolnosti stavebních konstrukcí, ČVUT Praha, 2004. (CS)
WALD, F. Prokazování požární odolnosti staveb výpočtem, ČVUT Praha, 2010. (CS)

Doporučená literatura

Aktuálně platné normativní dokumenty související s obsahem předmětu. (CS)
Studnička, J. Navrhování ocelobetonových konstrukcí na účinky požáru, ČVUT Praha 2016. (CS)
WALD, F. a BENEŠ, M. Navrhování ocelových konstrukcí na účinky požáru podle Eurokódů, Praha: ČKAIT, 2002. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program NPC-SIK magisterský navazující 1 ročník, letní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

13 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Požární bezpečnost – principy termální analýzy, požární zatížení, základní zásady požární spolehlivosti. 2. Ocel při požáru – vlastnosti oceli při vysokých teplotách, základní principy působení ocelových konstrukcí při požáru. 3. Požární odolnost a spolehlivost ocelových konstrukčních prvků namáhaných tahem. 4. Požární odolnost a spolehlivost ocelových konstrukčních prvků namáhaných tlakem. 5. Požární odolnost a spolehlivost ocelových konstrukčních prvků namáhaných ohybem. 6. Beton při požáru – vlastnosti betonu při vysokých teplotách, základní principy působení ocelobetonových konstrukcí při požáru. 7. Požární odolnost a spolehlivost ocelobetonových konstrukčních prvků namáhaných tlakem – sloup uzavřeného průřezu vyplněný betonem. 8. Požární odolnost a spolehlivost ocelobetonových konstrukčních prvků namáhaných tlakem – sloup otevřeného průřezu zcela a částečně obetonovaný. 9. Požární odolnost a spolehlivost ocelobetonových konstrukčních prvků namáhaných ohybem – spřažený nosník. 10. Dřevo při požáru – vlastnosti dřeva a materiálů na bázi dřeva při vysokých teplotách, základní principy působení dřevěných konstrukcí při požáru. 11. Požární odolnost a spolehlivost dřevěných konstrukčních prvků namáhaných tlakem – pruty z rostlého a lamelového dřeva. 12. Požární odolnost a spolehlivost dřevěných konstrukčních prvků namáhaných ohybem – pruty z rostlého a lamelového dřeva. 13. Požární odolnost a spolehlivost spojů dřevěných konstrukcí.

Cvičení

13 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Požární bezpečnost – výpočet požárního zatížení. 2. Stanovení vlastností oceli při požáru, chování ocelových konstrukčních prvků při požáru. 3. Návrh a posouzení taženého ocelového konstrukčního prvku na účinky požáru. 4. Návrh a posouzení tlačeného ocelového konstrukčního prvku na účinky požáru. 5. Návrh a posouzení ohýbaného ocelového konstrukčního prvku na účinky požáru. 6. Stanovení vlastností betonu při požáru, chování ocelobetonových konstrukčních prvků při požáru. 7. Návrh a posouzení ocelobetonového sloupu na účinky požáru – uzavřený průřez vyplněný betonem. 8. Návrh a posouzení ocelobetonového sloupu na účinky požáru – obetonovaný otevřený průřez. 9. Návrh a posouzení ocelobetonového nosníku na účinky požáru – spřažený nosník. 10. Stanovení vlastností dřeva a materiálů na bázi dřeva při požáru, chování dřevěných konstrukčních prvků při požáru. 11. Návrh a posouzení dřevěného sloupu na účinky požáru – průřez z rostlého dřeva. 12. Návrh a posouzení dřevěného nosníku na účinky požáru – průřez z lamelového dřeva. 13. Nívrh a posouzení spojů dřevěných konstrukcí na účinky požáru – dva vybrané typy spojů.