Detail předmětu

Požární bezpečnost při provozu objektu

FAST-NHA063Ak. rok: 2023/2024

Předmět je zaměřen na rozšíření znalostí studenta z oblasti požární bezpečnosti staveb – zejména ve vztahu k  provozu, správě a údržbě budov. Student se v předmětu seznámí s problematikou požární bezpečnosti výrobních objektů, objektů skladů a hromadných garáží, přičemž se předpokládají znalosti studenta z oblasti požární bezpečnosti nevýrobních objektů. Studenti dále získají přehled o povinnostech právnických a podnikajících fyzických osob na úseku požární ochrany, seznámí se s požární dokumentací budov (evakuační plány, poplachové směrnice, apod.) a s členěním provozovaných činností podle požárního nebezpečí.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Garant předmětu

Zajišťuje ústav

Ústav pozemního stavitelství (PST)

Vstupní znalosti

Základní znalosti z problematiky posuzování požární bezpečnosti nevýrobních objektů, především budov bytových a občanských. Znalosti z oblasti navrhování pozemních staveb, zejména svislé a vodorovné nosné konstrukce, obvodové pláště, schodiště, zastřešení, nenosné konstrukce, výplně otvorů, podlahy a úpravy povrchů. Základní znalosti stavebních materiálů a jejich používání ve stavebních konstrukcích.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Základní literatura

BENEŠ, Petr, Markéta SEDLÁKOVÁ, Marie RUSINOVÁ, Romana BENEŠOVÁ a Táňa ŠVECOVÁ, Požární bezpečnost staveb, Studijní opora FAST VUT, 2020, ISBN 978-80-7204-943-1 (CS)
KRATOCHVÍL, Václav, Šárka NAVAROVÁ a Michal KRATOCHVÍL, Stavby a požárně bezpečnostní zařízení. Malá encyklopedie požární bezpečnosti objektů a technologií, MV - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, Praha, 2010, ISBN 978-80-86640-53-2 (CS)
Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, Požární kodex norem ČSN 73 08xx.. (CS)

Doporučená literatura

NYYSSONEN, Tata, On the reliability of fire detection and alarm systems, Helsinki: VTT Technical Research Centre of Finland 2005 ISBN 951-38-6569-X (EN)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program NPC-EVB magisterský navazující 1 ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Postup návrhu a posouzení požární bezpečnosti výrobních objektů. Rozdíly v posuzování výrobních a nevýrobních objektů. 2. Určení požárního rizika pro výrobní objekty. Únikové cesty u výrobních objektů – druhy, počty, dimenzování, 3. Odstupové vzdálenosti u výrobních objektů, odstupy od otevřených skladů. Stavebně technická zařízení. Zařízení pro protipožární zásah. 4. Posuzování požární bezpečnosti garáží – specifické požadavky na hromadné garáže a systémy zakladačových garáží. 5. Požární bezpečnost objektů skladů. 6. Požární bezpečnost objektů a prostorů s výskytem hořlavých kapalin. 7. Posuzování požární bezpečnosti objektů pro zemědělskou výrobu. 8. Povinnosti fyzických osob, povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob na úseku požární ochrany. 9. Náhrady škod u fyzických, právnických a podnikajících fyzických osob na úseku požární ochrany, postihy. 10. Požární dokumentace (evakuační plány, poplachové směrnice, apod.). 11. Členění provozovaných činností podle požárního nebezpečí, požárně - bezpečnostní zařízení. 12. Odborná způsobilost, školení zaměstnanců, práva a povinnosti při provozování činností na úseku požární ochrany. 13. Exkurze, přednáška odborné firmy.

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1.–4. Návrh a posouzení požární bezpečnosti výrobních objektů a skladů. 5.–6. Možnosti používání výpočetní techniky pro řešení požární bezpečnosti nevýrobních objektů. 7. Specifika řešení požární bezpečnosti výrobních objektů pomocí výpočetní techniky. 8.–12. Zpracování požárně - bezpečnostního řešení pro zadaný objekt, zejména rozdělení objektu do požárních úseků, výpočty požárního rizika, řešení únikových cest, odstupové vzdálenosti, zařízení pro protipožární zásah. 13. Zápočet.