Detail předmětu

Vytápění

FAST-BTA014Ak. rok: 2023/2024

Předmět je zaměřen na systémy vytápění budov a navrhování teplovodních tepelných soustav v budovách, s cílem získat schopnost číst výkresy kotelen a strojoven, navrhovat a dimenzovat otopné soustavy a zdroje do 500 kW včetně přípravy teplé vody a umět vypracovat projektovou dokumentaci otopné soustavy.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Zajišťuje ústav

Ústav technických zařízení budov (TZB)

Vstupní znalosti

Znalost základních fyzikálních veličin, základní znalosti tepelně technických vlastností stavebních konstrukcí, základní znalosti stavební fyziky a termomechaniky

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Učební cíle

Základy vytápění. Tvorba tepelného mikroklimatu budov. Přenos tepla soustavami ústředního vytápěni.
Student získá základní znalosti o systémech vytápění budov. Po absolvování předmětu bude student schopen navrhovat standardní řešení systému vytápění v návaznosti na dispoziční a konstrukční řešení budovy. Student bude schopen využít těchto znalostí pro komplexní návrh budov.

Základní literatura

POČINKOVÁ M., TREUOVÁ L. Vytápění, ERA, 4.vyd.  2008, ISBN 978-80-7366-116-8 (CS)
POCINKOVA M.,k Podlahové a stěnové vytápění, stropní chlazení, ERA 2007, ISBN 978-80-7366-085-7 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-EVB bakalářský 2 ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Tepelně vlhkostní mikroklima budov. Způsoby sdílení tepla. Koncepční řešení větrání a vytápění budov. 2. Předběžný a přesný výpočet tepelných ztrát budov. 3. Tepelné soustavy budov a jejich části. Dělení a principy technického řešení teplovodních otopných soustav. 4. Otopné plochy. Konvekční otopná tělesa. Převážně sálavé systémy podlahového a stěnového vytápění. 5. Základní druhy paliv a energií. Zdroje tepla. Kotelny na pevná paliva. 6. Plynové kotelny. Komíny a kouřovody. 7. Příprava teplé vody. Prvky soustav v kotelnách a strojovnách. 8. Zabezpečovací zařízení otopných soustav. 9. Hydraulika a dimenzování soustav ústředního vytápění, regulační armatury, oběhová čerpadla. 10. Centralizované zásobování teplem, předávací stanice. 11. Elektrické přímotopné a akumulační vytápění. 12. Provoz a způsoby regulace tepelných soustav v budovách. 13. Využití obnovitelných a alternativních zdrojů ve vytápění a vliv na klasifikaci budov.

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Součinitelé prostupu tepla stavebních konstrukcí, příprava slepých matric pro výkresy. 2. Průměrný součinitel prostupu tepla a jeho hodnocení, předběžný výpočet potřeby tepelného výkonu 3. Tepelné ztráty jednotlivých místnosti zadaného objektu 4. Návrh otopných těles, zakreslení do půdorysů, jmenovitý a skutečný výkon otopných těles 5. Potrubní rozvody v půdorysech podlaží, schéma zapojení otopných těles 6. Návrh zdroje tepla pro rodinný dům a jeho umístnění. Řešení vzduchospalinových cest. Schéma zapojení zdroje. 7. Dimenzování potrubních rozvodů a návrh oběhového čerpadla. Spotřeba tepla a paliva. Technická zpráva. 8. Centrální příprava teplé vody. 9. Plynová kotelna do 500 kW – návrh zařízení a dispoziční řešení. 10. Zabezpečovací zařízení otopných soustav. 11. Větrání kotelen. Schéma zapojení kotelny do 500 kW. 12-13. Schéma zapojení předávací stanice.