Detail předmětu

Senzorika, měření a diagnostika

FSI-VMD-KAk. rok: 2023/2024

Předmět je zaměřen na problematiku měření (metrologie), senzoriky a technické diagnostiky. Je vysvětlen význam uvedených jednotlivých vědních oblastí a zdůrazněna jejich souvislost a důležitost pro současnou průmyslovou praxi. Výuka předmětu důsledně vychází z nejnovějších současných moderních poznatků.
Nejprve je pozornost soustředěna na metrologii, dále senzoriku a metody měření fyzikálních veličin. Uvedené je v přednáškách značně rozpracováno a zdůvodněno. Důraz je rovněž kladen na analýzu signálů, příčiny poruch technických zařízení, na vady a poškození, dále na nedestruktivní testování (NDT) a především technickou diagnostiku. Z technické diagnostiky se student poměrně podrobně seznámí s vibrodiagnostikou, elektrodiagnostikou, termodiagnostikou, diagnostikou hlukovou, akustickou emisí a ultrazvukem. Jsou rovněž předloženy a popisovány další metody technické diagnostiky, jako např. tribodiagnostika, montážní a optická měření, multiparametrická diagnostika apod. Student se tedy celkově seznámí s přístupy v technické diagnostice, které se v současném průmyslu používají k posouzení stavu technických zařízení. V dnešní době jsou také rozvíjeny a ve výuce předloženy moderní přístupy založené na vzdáleném monitoringu, správě on-line systému, vyhodnocení naměřených dat, vizualizaci, aplikaci umělé inteligence apod. V rámci předmětu je také podrobně probírána spolehlivost prvků a systémů a značný prostor je věnován problematice údržby i se zaměřením na moderní přístupy. Podrobnosti předmětu jsou rozpracovány ve způsobu výuky přednášek a laboratorních cvičení.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Vstupní znalosti

Předpokládají se základní znalosti z fyziky, matematiky, statistiky a mechaniky, a to na úrovni absolvovaných předmětů v rámci vysokoškolského studia.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Laboratorní cvičení je ukončeno zápočtem (je udělován ve 13. výukovém týdnu). K jeho získání se požaduje 100% účast na cvičení, aktivita na cvičení a vypracování, odevzdání a učitelem uznání protokolů (zpráv) ze všech předepsaných laboratorních cvičení. Další podrobnosti jsou studentům sděleny a vysvětleny na začátku semestru. Získání zápočtu je nutnou podmínkou k účasti na zkoušce. Zkouška se skládá z písemné části a následně ústního pohovoru. V písemné části student zpracuje pět zadaných otázek. V ústní části je prověřována orientace ve studované problematice. Hodnocení písemné části, ústní části i celkové hodnocení zkoušky je dáno klasifikační stupnicí dle ECTS.


Výuka je kontrolována ve cvičeních z hlediska účasti a aktivity. Předpokládá se 100% účast na cvičeních, v případě nepřítomnosti je student povinen výuku nahradit, způsob náhrady určí vyučující.

Učební cíle

Cílem předmětu je získání znalostí z oblasti senzoriky, měření a technické diagnostiky. Tyto vědní oblasti jsou dnes důležité pro pochopení problémů v technické praxi. Cílem je také seznámit se s údržbou technických zařízení, neboť právě i tato může výrazně ovlivnit ekonomiku firmy. Provozuschopnost technických zařízení je také spojena s důležitou oblastí, a to spolehlivostí. Tedy cílem předmětu je i pochopení základních skutečností ze spolehlivosti.


Výstupem studia předmětu "Senzorika, měření a diagnostika" je pochopení základních skutečností z uvedených oblastí a také objasnění souvislostí potřebných pro technickou praxí. Student získá na poměrně vysoké úrovni kompetence z oblasti senzoriky, měření a technické diagnostiky.

Základní literatura

HOFMANN, D., Handbuch Messtechnik und Qualitatssicherung : Berlin : Verlag Technik 1986. 472 s.
CHUDÝ, V.; Palenčár, R.; Kureková, E.; Halaj, M.; Meranie technických veličín : 1.vydání Bratislava : Vydavatelstvo STU, 1999. 688s. ISBN 80-227-1275-2.
KREIDL, M.; Šmíd, R.; Technická diagnostika. : 1. vydání Praha: BEN – technická literatura, 2006. 408 s. ISBN 80-7300-158-6.
KUREKOVÁ, E.; Gabko, P.; Halaj, M. and all: Measurement in Technology I. and II. : Vienna / Bratislava: Vienna University of Technology / Grafické štúdio Juriga. 2005. 724 pp. ISBN 80-89112-05-6.
LIPOVSKY, G., a kol., Vibration Testing of Machines and their Maintenance : Amsterdam: Elsevier 1990. 304 pp. ISBN 0-444-98808-4.

Doporučená literatura

DAĎO, S., Kreidl, M., Senzory a měřicí obvody : 1. vydání Praha : Vydavatelství ČVUT v Praze 1996. 315 s. ISBN 80-01-02057-6.
CHUDÝ, V.; Palenčár, R.; Kureková, E.; Halaj, M.; Meranie technických veličín : 1.vydání Bratislava : Vydavatelstvo STU, 1999. 688s. ISBN 80-227-1275-2.
JANOUŠEK, I.; Kozák, J.; Taraba, O. a kol.; Technická diagnostika. :1. vydání Praha, SNTL Praha, 1988. 432 s. ISBN 04-236-88.
JENČÍK, J; Volf, J.; Technická měření : 1.vydání Praha : Vydavatelství ČVUT, 2000. 212 s. ISBN 80-01-02138-6.
KREIDL, M.; Šmíd, R.; Technická diagnostika. : 1. vydání Praha: BEN – technická literatura, 2006. 408 s. ISBN 80-7300-158-6.
KUREKOVÁ, E.; Gabko, P.; Halaj, M. and all: Measurement in Technology I. and II. : Vienna / Bratislava: Vienna University of Technology / Grafické štúdio Juriga. 2005. 724 pp. ISBN 80-89112-05-6
LIPOVSKY, G., a kol., Vibration Testing of Machines and their Maintenance : Amsterdam: Elsevier 1990. 304 p. ISBN 0-444-98808-4.

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program N-AIŘ-K magisterský navazující 1 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Konzultace v kombinovaném studiu

13 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  1. Význam technické diagnostiky, senzoriky a měření-základní pojmy a terminologie.
  2. Metrologie. Měřidla. Návaznost měřidel. Kalibrace a ověřování měřidel. Nejistoty měření. Měřicí přístroje. Blokové schéma měřicího řetězce. Číslicový měřicí přístroj. Smart zařízení. Bezdrátová a virtuální komunikace.
  3. Senzorika. Senzory. Rozdělení a vlastnosti senzorů. Příklady použití vybraných senzorů. Indukční, kapacitní a ultrazvukový senzor. Smart senzory. MEMS senzory.
  4. Metody měření fyzikálních veličin: deformace, tlak, inteligentní (smart) senzory tlaku, teplota, inteligentní (smart) měření teploty, bezdotykové měření teploty.
  5.  Metody měření fyzikálních veličin – pokračování: výška hladiny, průtok, vlhkost. Metoda infračervené absorpce a reflexe.
  6. Analýza signálu. Signál – rozdělení a popis. Měřicí řetězec, kanál. Multifunkční měřicí karty. Signálové analyzátory. Rušení měření. Digitalizace analogových signálů. Kvantování a vzorkování. Frekvenční analýza. Fourierova transformace. DFT a FFT transformace. Aliasing. Chyba únikem. Příklady analyzátorů.
  7. Příčiny poruch technických zařízení. Porucha-mechanizmus a příčiny vzniku poruch. Opotřebení. Další příčiny poruch. Porucha, vada, poškození. Nedestruktivní zkoušení (NDT). Účel, vybrané metody a techniky NDT.
  8. Technická diagnostika. Diagnostikovatelnost. Diagnóza. Porucha, vada. Diagnostická veličina, prostředky, systém. Diagnostik. Rozdělení technické diagnostiky podle diagnostické veličiny a zařízení. Multiparametrická diagnostika. Modely diagnostikovaných objektů. Současné trendy technické diagnostiky. Vzdálený monitoring, správa on-line systému, vyhodnocení dat, vizualizace. Diagnostický expertní systém. Umělá inteligence, využití fuzzy množin a neuronových sítí.
  9. Vibrodiagnostika. Vibrace. Měřené veličiny-výchylka, rychlost, zrychlení. Měření vibrací-vibrometry, vibroměry, analyzátory. Snímače vibrací a jejich vlastnosti. MEMS akcelerometry. Kalibrační křivka, citlivost snímačů. Připevnění snímačů. Vibrace měřené na nerotujících částech stroje. Hodnocení vibrací. Frekvenční analýza. Nastavení analyzátoru. Metody analýzy spektra. Kaskádové diagramy. Fázový posun. Obálka zrychlení. Spektrograf. Vibrodiagnostika ložisek. On-line diagnostika vibrací. Trendy ve vibrodiagnostice.
  10. Elektrodiagnostika. Elektrická zařízení a jejich diagnostika. Diagnostika asynchronních motorů – vady a poruchy, FFT analýza statorového proudu, diagnostické metody zaměřené na vinutí stroje, měření zkratu mezi vinutími a fázemi. Diagnostika transformátorů, částečných výbojů a izolačních kapalin. Diagnostika kabelů.
  11. Termodiagnostika. Pasivní a aktivní termografie. Hluková diagnostika. Akustická emise. Ultrazvuk.
  12. Tribodiagnostika. Diagnostika stavu opotřebení strojních součástí. Diagnostika degradace maziva. Montážní a optické měření. Souosost, nesouosost. Ustavování. Nevyváženost.
  13. Spolehlivost prvků a systémů. Obnovitelný a neobnovitelný objekt. Opravitelný a neopravitelný objekt. Ukazatele spolehlivosti. Metody zvyšování spolehlivosti. Údržba. Generace údržby. Rozdělení údržby. Moderní přístupy v údržbě. Celková (totální) produktivní údržba (TPM).

Laboratorní cvičení

9 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  1. Úvod do problematiky předmětu, bezpečnost práce v laboratoři.
  2. Měření geometrických rozměrů výrobku. Praktická činnost, technická zpráva.
  3. Signály. Analýza signálu v prostředí MATLAB.
  4. LabView – seznámení s programem, ukázka demonstračních příkladů. Tvorba konkrétních úloh na zadané téma.
  5. Metody měření fyzikálních (procesních) veličin - teplota, tlak. Nejistoty měření.
  6. Metody měření fyzikálních (procesních) veličin- průtok, výška hladiny.
  7. Metody technické diagnostiky, off-line a on-line diagnostika. Analyzátory. Moderní on-line systémy, systém SIPLUS CMS.
  8. Hodnocení vibrací podle norem.
  9. Vibrodiagnostika, časový signál, spektra, diagnostika poruch, diagnostika ložisek, obálková metoda. Elektrodiagnostika.
  10. Vibrodiagnostika, analýza dat pomocí softwaru. Zpracování protokolu.
  11. Termodiagnostika, využití kontaktního a bezkontaktního měření teploty, termokamera. Zpracování protokolu.
  12. Údržba, metoda TPM (totální produktivní údržba), řešení konkrétních příkladů. Spolehlivost prvků a systémů, řešení reálných případů.
  13. Závěrečné cvičení, hodnocení, zápočet.

Konzultace

43 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  1. Význam technické diagnostiky, senzoriky a měření-základní pojmy a terminologie.
  2. Metrologie. Měřidla. Návaznost měřidel. Kalibrace a ověřování měřidel. Nejistoty měření. Měřicí přístroje. Blokové schéma měřicího řetězce. Číslicový měřicí přístroj. Smart zařízení. Bezdrátová a virtuální komunikace.
  3. Senzorika. Senzory. Rozdělení a vlastnosti senzorů. Příklady použití vybraných senzorů. Indukční, kapacitní a ultrazvukový senzor. Smart senzory. MEMS senzory.
  4. Metody měření fyzikálních veličin: deformace, tlak, inteligentní (smart) senzory tlaku, teplota, inteligentní (smart) měření teploty, bezdotykové měření teploty.
  5.  Metody měření fyzikálních veličin – pokračování: výška hladiny, průtok, vlhkost. Metoda infračervené absorpce a reflexe.
  6. Analýza signálu. Signál – rozdělení a popis. Měřicí řetězec, kanál. Multifunkční měřicí karty. Signálové analyzátory. Rušení měření. Digitalizace analogových signálů. Kvantování a vzorkování. Frekvenční analýza. Fourierova transformace. DFT a FFT transformace. Aliasing. Chyba únikem. Příklady analyzátorů.
  7. Příčiny poruch technických zařízení. Porucha-mechanizmus a příčiny vzniku poruch. Opotřebení. Další příčiny poruch. Porucha, vada, poškození. Nedestruktivní zkoušení (NDT). Účel, vybrané metody a techniky NDT.
  8. Technická diagnostika. Diagnostikovatelnost. Diagnóza. Porucha, vada. Diagnostická veličina, prostředky, systém. Diagnostik. Rozdělení technické diagnostiky podle diagnostické veličiny a zařízení. Multiparametrická diagnostika. Modely diagnostikovaných objektů. Současné trendy technické diagnostiky. Vzdálený monitoring, správa on-line systému, vyhodnocení dat, vizualizace. Diagnostický expertní systém. Umělá inteligence, využití fuzzy množin a neuronových sítí.
  9. Vibrodiagnostika. Vibrace. Měřené veličiny-výchylka, rychlost, zrychlení. Měření vibrací-vibrometry, vibroměry, analyzátory. Snímače vibrací a jejich vlastnosti. MEMS akcelerometry. Kalibrační křivka, citlivost snímačů. Připevnění snímačů. Vibrace měřené na nerotujících částech stroje. Hodnocení vibrací. Frekvenční analýza. Nastavení analyzátoru. Metody analýzy spektra. Kaskádové diagramy. Fázový posun. Obálka zrychlení. Spektrograf. Vibrodiagnostika ložisek. On-line diagnostika vibrací. Trendy ve vibrodiagnostice.
  10. Elektrodiagnostika. Elektrická zařízení a jejich diagnostika. Diagnostika asynchronních motorů – vady a poruchy, FFT analýza statorového proudu, diagnostické metody zaměřené na vinutí stroje, měření zkratu mezi vinutími a fázemi. Diagnostika transformátorů, částečných výbojů a izolačních kapalin. Diagnostika kabelů.
  11. Termodiagnostika. Pasivní a aktivní termografie. Hluková diagnostika. Akustická emise. Ultrazvuk.
  12. Tribodiagnostika. Diagnostika stavu opotřebení strojních součástí. Diagnostika degradace maziva. Montážní a optické měření. Souosost, nesouosost. Ustavování. Nevyváženost.
  13. Spolehlivost prvků a systémů. Obnovitelný a neobnovitelný objekt. Opravitelný a neopravitelný objekt. Ukazatele spolehlivosti. Metody zvyšování spolehlivosti. Údržba. Generace údržby. Rozdělení údržby. Moderní přístupy v údržbě. Celková (totální) produktivní údržba (TPM).