Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FaVU-1PČU60-90-1Ak. rok: 2023/2024
Na místo chronologického přehledu se kurz soustředí na specifická témata a progresivní umělecké tendence, které zásadně formovaly podobu československého umění 2. pol. 20. století.
Zvláštní zřetel bude rovněž kladen na dematerializované formy umění a na popis proměny způsobů distribuce a prezentace tzv. neoficiálního umění v podmínkách totalitního Československa před rokem 1989. Progresivní umělecké formy hledaly pro svou existenci alternativní formu sdílení a prezentace, které by byly nezávislé na institucionální podpoře. Umělecký network spoléhal na poštovní distribuci děl, na prezentaci umění v podobě autorských knih a krátkodobých prezentací v negalerijním prostředí.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Kolokvium, jímž je předmět uzavřen, má charakter prezentací předem zvolených krátkých referátů (v několika menších skupinách) následovaných zpětnou vazbou a řízenou diskuzí. Hodnocena je příprava na referát, dodržení parametrů prezentace a schopnost zapojit se do diskuze.
Výuka probíhá v učebnách KTDU FaVU VUT v hodinách určených rozvrhem a formou exkurzí. Účast na výuce je povinná (2 povolené neomluvené absence). Vyšší množství absencí lze po dohodě s vyučující ompenzovat předložením alternativního úkolu.
Učební cíle
Předmět představuje na bázi tematických bloků vývoj, kurátorskou a historiografickou reflexi československého umění druhé poloviny 20. století v kontextu mezinárodního uměleckého dění a širších dobových souvislostí. Studenti bakalářského stupně studia se zorientují v problematice konceptuálního umění, vizuální a konkrétní poezie, minimalismu, novomediální praxe, akčního umění nebo například neokonstruktivních tendencí. Po absolvování předmětu budou rozumět základům terminologie umělecké praxe druhé poloviny 20. století a budou schopni tuto terminologii vztáhnout ke konkrétním událostem, umělcům a umělkyním v prostoru střední a východní Evropy se speciálním důrazem na lokální podoby umělecké praxe a jejích mezinárodních souvislostí.
Absolvováním kurzu studující získají přehled o podobách československého umění od 60. let do počátku 90. let. Budou znát základní terminologii a faktografii, která jim umožní vnímat svou vlastní uměleckou činnost v souvislostech výtvarného umění 2. pol. 20. století v kontextu střední a východní Evropy.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
obor VU-IDT , 3 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-IDT , 4 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-IDT , 3 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-IDT , 4 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-IDT , 3 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-IDT , 4 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-IDT , 3 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-IDT , 4 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-VT , 3 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-VT , 4 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-VT , 3 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-VT , 4 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-VT , 3 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-VT , 4 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-VT , 3 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-VT , 4 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-VT , 3 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-VT , 4 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-IDT , 3 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-IDT , 4 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-VT , 3 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-VT , 4 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-IDT , 3 ročník, zimní semestr, volitelnýobor VU-IDT , 4 ročník, zimní semestr, volitelný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Předmět je postaven na kombinaci přednášky a semináře. Zatímco v rámci přednášek se zaměříme na teoretické uchopení zvolených tematických bloků. Seminář studenty do probírané problematiky uvede praktickým způsobem, a to formou návštěv uměleckých ateliérů (Marian Palla, J. H. Kocman, Dezidér Tóth), a rovněž prostřednictvím exkurzí v Archivu a sbírce Jiřího Valocha v Moravské galerii v Brně, kde se seznámí s autentickým dokumentačním a uměleckým materiálem.
Osnova zahrnuje následující tematické okruhy:
Západní kánon konceptuálního umění
Východevropský konceptualismus a globální konceptualismus
Globální hnutí vizuální a konkrétní poezie
Akční umění
Hnutí Fluxus
Poštovní umění
Hnutí Nových tendencí a počátky novomediální umělecké praxe
Kinetické a neokonstruktivní umění
Podoba umění 60. a 70. let v Československu, Polsku, Maďarsku a v zemích bývalé Jugoslávie.
Seminář