Detail předmětu

Interkulturní komunikace

FA-IKK-TEAk. rok: 2023/2024

Na světě byly vždy rozdílné kultury a zvyky, ale díky novým technologiím, demografickým a politickým změnám a zvýšené mobilitě populace mezi sebou komunikují jedinci různých kultur častěji než kdy dřív. Kontinenty i oceány mohou být v okamžiku překročeny na sociálních sítích díky internetu.
Interkulturní komunikace je interdisciplinárního oborem zabývajícím se tématy a důsledky diverzity v komunikaci v různých sociálních skupinách a kulturách. Předmět je určen studentům, kteří mají zájem o rozvoj svých znalostí v oblasti kulturní antropologie, stejně jako dovedností na poli efektivní komunikace, vedení a práce v mezinárodním týmu... Je zejména vhodný pro studenty vyjíždějící na zahraniční stáž i pro ty, kteří chtějí více porozumět svým klientům či sobě samým.

Jazyk výuky

angličtina

Počet kreditů

2

Nabízen zahraničním studentům

Všech fakult

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Kurz bude ukončen seminární prací. Do hodnocení se bude započítávat aktivní účast na přednáškách, zapojení se do diskuze, argumentace a prezentace studentů.

Učební cíle

Tento předmět si klade za cíl seznámit studenty se základními teoretickými a metodologickými východisky interkulturní komunikace, porozumět a respektovat různé žebříčky hodnot a prohloubit povědomí o osobních, sociálních a kulturních identitách.
V první části kurzu se budeme soustředit na základní porozumění tomu, jak se kultury formují a ovlivňují komunikaci a chování. V další části budeme čerpat ze zavedených teoriích sociální analýzy a budovat znalost mezikulturní problematiky. V závěru se zaměříme na schopnost aplikovat získané znalosti v praxi v situacích mezikulturních nedorozumění, sociální integrace a interakce obsahující etnický, rasový, genderový či třídní aspekt. Předmět bude vyučován interaktivní formou s praktickými cvičeními.

Základní literatura

Berry, John W. et al. Cross-cultural psychology: research and applications. Cambridge: Cambridge University Press, 2011. (EN)
Campbell, Joseph. The Hero With a Thousand Faces. Princeton, N.J.: Princeton University Press, 1949. (EN)
Hall, Edward T. Beyond Culture, Garden City, N.Y. : Anchor Press, 1976. (EN)
Hall, Edward T. The Dance of Life: The Other Dimension of Time, Anchor, 1983. (EN)
Hofstede, Geerd. Culture’s Consequences: Comparing Values, Behaviors, Institutions, and Organizations Across Nations, 2nd ed. Sage, 2001. (EN)
Shiraev, Eric - Levy, David A. Cross-cultural psychology : critical thinking and contemporary applications, Boston: Pearson 2013. (EN)
Trompenaars, Fons - Hampden-Turner, Charles. Riding the Waves of Culture: Understanding Cultural Diversity in Business, London: Nicolas Brealey Publ. 1999. (EN)

Doporučená literatura

Mikuláštík, Milan. Komunikační dovednosti v praxi, Praha: Grada 2010. (CS)
Průcha, Jan. Interkulturní komunikace. Vyd. 1. Praha: Grada. Psyché 2010. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BX_A+U bakalářský

    obor ARCH , 1 ročník, letní semestr, volitelný

  • Program NX_A+U magisterský navazující 1 ročník, letní semestr, volitelný
  • Program B_A+U bakalářský 3 ročník, letní semestr, volitelný

  • Program N_A+U magisterský navazující

    specializace --- (do 2022) , 1 ročník, letní semestr, volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Seminář

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Obsah bloků výuky:
  1. Informace o struktuře, obsahu a ukončení kurzu. Úvod do historie interkulturní komunikace jako aplikované disciplíny. Klíčové pojmy. Hall, Hofstede, Huntington, Trompenaars – představení, porovnání a kritika klasických modelů analýzy kultur.
  2. Jak rozdílné kulturní teorie ovlivňují hodnoty, chování, regiony, třídy, rasy, gender, etnicitu atd. Tzv. high-context a low-context kultury. Mýty, legendy, sémiotika. Základní kameny mezikulturní komunikace a jaký má formování kultur dopad na identitu člověka, mezilidské i mezinárodní vztahy.
  3. Základy interkulturní psychologie, vliv různých kultur na chování a prožívání člověka. Neverbální komunikace, komunikace v různých oblastech a odvětvích lidské činnosti a aplikace ve studijních oborech. Přehled existujících a potenciálních strategií které zvyšují pochopení a zájem o různé kultury. Rozdílné vnímání času a prostoru.
  4. Rozeznávání potenciálních třecích ploch, které mohou vést k nepochopení a vzniku bariér efektivní komunikace. Kulturní šok, interkulturní adaptace a proces vývoje kulturní identity jedince.
  5. Kritické zhodnocení mezikulturních vztahů, analýza a porozumění kontextu. Budování empatie a zvyšování mezikulturního povědomí pomocí respektu k diverzitě a rozdílnému vnímání světa. Univerzální vs. Osobní. Podpora dalšího samostudia a praktické cvičení.
  6. Praktické cvičení. Odevzdání seminární práce.

Elektronické učební texty

A Cross-Cultural Analysis of Websites from High-Context Cultures and Low-Context Cultures Elizabeth Würtz
hilocontextcultures.pdf 0.68 MB
Lewis_When cultures colide.pdf 2.24 MB