Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FCH-MC_TAVAk. rok: 2024/2025
Zajišťuje Fakulta chemická
Předmět Technologie a analýza vody se skládá ze dvou tematických částí a obsahuje jak teoretickou přípravu (přednášky) tak praktická laboratorní cvičení. V první části, týkající se analýzy vody, budou studenti budou seznámeni s fyzikálně-chemickým složením a vlastnostmi vod, zdroji vody a s rovnováhami probíhajícími ve vodách. Podrobněji, i s praktickými aplikacemi, budou komentovány vybrané analytické techniky využívané v analýze vody - volumetrie, gravimetrie, potenciometrie, elektrochemické metody, molekulová spektrofotometrie, atomová spektrometrie a separační metody. V technologické části přednášek budou studenti seznámeni s přírodními vodami, s úpravou surové vody, vodárenskou koagulací, separací suspenzí, speciálními postupy úpravy vod, demineralizací, úpravou odpadních vod a korozí ve vodním prostředí.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
ZKOUŠKA
Účast na zkoušce je podmíněna získáním zápočtu z laboratorního cvičení.
Zkouška formou písemného testu.Klasifikace:100-90% A89-80% B79-70% C69-60% D59-50% E49-0% F
ZÁPOČET - z laboratorního cvičení
Účast na laboratorním cvičení je povinná. Pro získání zápočtu je nutná 100% účast a odevzdání protokolů z dané laboratorní úlohy v požadované kvalitě.
Učební cíle
Cílem předmětu Technologie a analýza vody je seznámit studenty jak teoreticky tak prakticky s vybranými analytickými technikami využívanými v oblasti analýzy vody. V technologické části předmětu pak s přírodními vodami a jejich vlastnostmi, s úpravou surové vody, vodárenskou koagulací, separací suspenzí, speciálními postupy úpravy vod, demineralizací, čištěním odpadních vod a korozí ve vodní prostředí.
Základní literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Úvod do problematiky (fyzikálně-chemické složení a vlastnosti vod, druhy vod) 2. Rovnováhy ve vodách I (acidobazické a oxidačně-redukční rovnováhy) 3. Rovnováhy ve vodách II (srážecí a komplexotvorné rovnováhy) 4. Vybrané analytické techniky I v oblasti analýzy vody (volumetrické, gravimetrické a elektrochemické metody) 5. Vybrané analytické techniky II v oblasti analýzy vody (spektrometrické a separační metody) 6. Přírodní vody (jakost surové vody, požadavky na kvalitu, biologičtí činitelé) 7. Úprava surové vody (vstupní objekty, česle, lapače písku, filtrace) 8. Vodárenská koagulace (míchání, čířiče, koagulanty, příprava suspenze) 9. Separace suspenze (sedimentace, písková filtrace, filtrace flotace) 10. Speciální postupy úpravy vod (odplyňování, odželezňování, sorpce) 11. Demineralizace (iontoměniče, změkčování, vodní kámen) 12. Čištění odpadních vod (biologické čištění, kalové hospodářství, odparky, sorpce) 13. Koroze ve vodním prostředí (korozní vlastnosti vody, antikorozní opatření a činidla)
Laboratorní cvičení
1. Úvod práce v chemické laboratoři, základy laboratorní techniky 2. Základní rozbor vody 3. Vodárenská koagulace 4. Separace suspenze 5. Speciální postupy úpravy vod 6. Demineralizace