Detail předmětu
Základy architektury
FA-ZAR-AAk. rok: 2024/2025
Studentky a studenti absolvují Základy architektury (ZAR) v ateliérech dle jejich výběru. První přednáška představí strukturu a obsah teoretických úvodů do problematiky architektury a navrhování architektury. Následně vedoucí ateliérů představí témata zadání. Teoretické úvody budou probíhat v blocích každých 14 dní. Mezi nimi probíhá samostudium literatury k následujícímu teoretickému úvodu dle domluvy s přednášející. Společné kritiky proběhnou cca v polovině semestru. Střídání obecného úvodu, práce na konkrétním návrhu a jejich kritické reflexe umožní studentkám a studentům formulovat, navrhovat a zpětně prověřovat vlastní zadání a postup nejen s konzultujícím pedagogem, ale i v celém ročníku navrhujících navzájem.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Učební cíle
- Student/ka si v teoretickém úvodu osvojí první obecné pojmy a problémy navrhování.
- Student/ka získá schopnosti a dovednosti testovat je v první ateliérové práci, tedy ve svém prvním konkrétním, specifickém návrhu.
- Student/ka si osvojí postupy a výsledky tvorby svého prvního návrhu malého rozsahu: zadání, koncept, návrh (programová, objemově-prostorová, strukturální, konstrukční, materiálová studie).
- V procesu společných „kritik“ student/ka získá schopnost kritické distance a reflexe vlastního návrhu, schopnost prověřovat a zpětně korigovat stav a postup navrhování.
- Student/ka získá prožitek a zkušenost se samostatnou prací na návrhu nejen ve vztahu k ostatním v menší skupince, ale také v celé (generační) skupině: získá povědomí o práci generace na kterou navazuje a také o té, se kterou výuku absolvuje.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Studenti se povinně účastní teoretických úvodů a konzultací a kritik. Akceptována je neomluvená účast ve 2 týdnech. Teoretické úvody ani kritiky nelze nahradit, jen omluvit. Konzultace lze nahradit po domluvě s vedoucím práce.
V případě omluvy lze se souhlasem garanta předmětu nahradit osobní účast v prezenční výuce online účastí ve výuce.
Základní literatura
ZEVI, Bruno. Jak se dívat na architekturu. Praha: Československý spisovatel, 1966. (CS)
Doporučená literatura
SIMITCH, Andrea; WALKE, Var. The Language of Architecture. 26 Principles Every Architect Should Know. Beverly, MA: Rockport Publishers, 2014. ISBN 978-1-59253-858-4. (EN)
SUMMERSON, John. The Classical Language of Architecture. London: Thames and Hudson, 1963 (1980, 1996). ISBN 0-500-20177-3. (EN)
ZEVI, Bruno. The Modern Language of Architecture (The Anticlassical Language of Architecture). Canaberra: Australian National university Press, 1978 and Seattle: University of Washington Press, 1978. ISBN 0-7081-0885-7. (EN)
Zařazení předmětu ve studijních plánech
- Program B_A+U bakalářský 1 ročník, zimní semestr, povinný
specializace --- (do 2022) , 1 ročník, zimní semestr, povinný
Typ (způsob) výuky
Ateliér
Vyučující / Lektor
Ing. arch. Jaroslav Sedlák, Ph.D.
Ing. arch. Anna Kotlabová
Ing. arch. Nicol Galeová
B.Arch. Martin Kaftan, MSc, Ph.D.
MgA. Svatopluk Sládeček
MgA. Ing. arch. Vojtěch Jemelka
Ing. arch. Barbora Ponešová, Ph.D.
Ing. arch. Marie Joja, Ph.D.
doc. Ing. arch. Ivo Boháč, Ph.D.
Ing. arch. Adéla Šoborová