Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FAST-NLA050Ak. rok: 2024/2025
Zajišťuje Fakulta stavební
Budou probrány principy navrhování nových a posuzování existujících nosných stavebních konstrukcí jaderných elektráren. V rámci hodnocení existujících konstrukcí bude věnována pozornost i diagnostice, se zaměřením na mezinárodně platné i interní metodiky ČEZ. Definování hlavních typů zásahů pro jejich zodolnění, zvýšení únosnosti a trvanlivosti pro kce betonové, zděné kovové i s ohlededem na extrémní klimatické podmínky v kombinaci s provozem, mimořádná/havarijní zatížení. Metody seizmických výpočtů konstrukcí a zařízení ETE a EDU, kombinace odezev na seizmické buzení s odezvami na neseizmická zatížení, návrhové úrovně pro pád letadla a náraz vnější tlakové vlny, ilustrativní příklady realizovaný řešení.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
seznam cvičení (Týden Zajišťuje)1 Zkoušení betonu (tvrdoměry, jádrové vývrty) a lokalizace výztuže (radar GPR, vířivé proudy) SZK - Laboratorní cvičení2 Stanovení dynamického (ultrazvuk, rezonance) a statického modulu pružnosti betonu (cyklické zatěžování). SZK - Laboratorní cvičení3 Návrh diagnostiky pro různé typy konstrukcí s využitím aktuální Metodiky společnosti ČEZ a.s. pro stavební objekty jaderných elektráren THD – výpočtové cvičení4 Laboratorní zkoušení hmot pro ochranu a opravu železobetonových staveb – správkové malty a nátěry. THD – laboratorní cvičení5 Prohlídka stavební konstrukce s poruchami (betonová, zděná kce), hodnocení konstrukce, BZK – výpočtové cvičení6 Klasifikace aktuálního stavu nosné konstrukce, stanovení zatížení a okrajových podmínek BZK – výpočtové cvičení7 Koncepční návrh zesílení/sanace části konstrukce či vybraného prvku konstrukce, schéma zesílení BZK – výpočtové cvičení8 Posuzování nosných ocelových konstrukcí na účinky statického a dynamického zatížení KDK - výpočetní cvičení9 Ověřování nosných ocelových konstrukcí – základní pojmy, prohlídky, stanovení vlastností destruktivními i nedestruktivními metodami, vyhodnocení. KDK - výpočetní cvičení10 Zesilování prvků a konstrukčních detailů nosných prvků ocelových konstrukcí KDK - výpočetní cvičení11 Zpracování údajů o materiálových vlastnostech oceli a betonu. Analýza vstupních údajů pro vybrané materiálové modely betonu. Plasticita u oceli. Bilineární závislosti pro výpočty. STM – výpočtové cvičení12 Nelineární výpočty – aplikace materiálově nelineárních modelů betonu a oceli. Jednoduché výpočty. STM – výpočtové cvičení13 Stacionární vedení tepla. Výpočty teplotního pole na jednoduchých modelech. Diskuse nad výsledky výpočtů. STM – výpočtové cvičení
Učební cíle
Studijní opory
Základní literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Posuzování/hodnocení existujících konstrukcí, filozofie, postupy. 2. Diagnostika stavebních konstrukcí typických pro JE, vč. chladicích věží typu Itterson i ventilátorových, zahrnující jak požadavky českých technických norem, tak i interních metodik ČEZ pro jaderné elektrárny, zejména aktuální Metodika ČEZ_ME_1173r00z3 „Zjišťování a hodnocení stavu betonových konstrukcí JE“. Diagnostické metody pro zkoušení betonu s důrazem na specifika konstrukcí jaderných elektráren – odrazové tvrdoměry, ultrazvuková metoda, metoda pulzního echa, metody na bázi GPR a vířivých proudů, jádrové vývrty, a další. 3. Zásady a metody pro sanaci stavebních konstrukcí typických pro JE, vč. chladicích věží typu Itterson i ventilátorových, komínů atd., návaznosti na interní dokumenty ČEZ a související normy, zejména ČSN EN 1504-2, ČSN EN 1504-3 a ČSN EN 1504-10 apod. 4. Svědečné vzorky – výroba vzorků, třídění, časový plán, provádění nedestruktivních a destruktivních zkoušek, kritéria hodnocení. 5. Požadavky na zesilování jednotlivých typů nosných konstrukcí. Možnosti zesilování/ zodolňování jednotlivých typů betonových a zděných nosných konstrukcí. 6. Příklady posouzení vybraných typů konstrukcí, metody výpočtu, výsledky (case studies). 7. Posuzování nosných ocelových konstrukcí na účinky statického a dynamického zatížení. 8. Ověřování nosných ocelových konstrukcí – konstrukční detaily. 9. Zesilování prvků a konstrukčních detailů nosných ocelových konstrukcí. 10. Hodnocení JE na zatížení extrémními klimatickými podmínkami a hodnocení seizmické odolnosti, kategorizace stavebních objektů, specifika ETE a EDU, výchozí údaje a podklady pro hodnocení seizmické odolnosti jaderné elektrárny. 11. Modelování stavebních konstrukcí, globální a lokální výpočtové modely, postup při návrhu a posouzení konstrukcí s technologiemi při působení seizmického zatížení. 12. Metody seizmických výpočtů konstrukcí a zařízení ETE a EDU, kombinace odezev na seizmické buzení s odezvami na neseizmická zatížení, návrhové úrovně pro pád letadla a náraz vnější tlakové vlny, ilustrativní příklady realizovaný řešení.
Cvičení
1. Návrh diagnostiky pro různé typy konstrukcí s využitím aktuální Metodiky společnosti ČEZ a.s. pro stavební objekty jaderných elektráren. 2. Prohlídka stavební konstrukce s poruchami (betonová, zděná kce), hodnocení konstrukce. 3. Klasifikace aktuálního stavu nosné konstrukce, stanovení zatížení a okrajových podmínek. 4. Koncepční návrh zesílení/sanace části konstrukce či vybraného prvku konstrukce, schéma zesílení. 5. Posuzování nosných ocelových konstrukcí na účinky statického a dynamického zatížení. 6. Ověřování nosných ocelových konstrukcí – konstrukční detaily. Zpracování údajů o materiálových vlastnostech oceli a betonu. Analýza vstupních údajů pro vybrané materiálové modely betonu. Plasticita u oceli. Bilineární závislosti pro výpočty. 7. Zesilování prvků a konstrukčních detailů nosných prvků ocelových konstrukcí. 8. Nelineární výpočty – aplikace materiálově nelineárních modelů betonu a oceli. Jednoduché výpočty. 9. Stacionární vedení tepla. Výpočty teplotního pole na jednoduchých modelech. Diskuse nad výsledky výpočtů.
Laboratorní cvičení
1. Zkoušení betonu (tvrdoměry, jádrové vývrty) a lokalizace výztuže (radar GPR, vířivé proudy). 2. Stanovení dynamického (ultrazvuk, rezonance) a statického modulu pružnosti betonu (cyklické zatěžování). 3. Laboratorní zkoušení hmot pro ochranu a opravu železobetonových staveb – správkové malty a nátěry.