Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-DTMAk. rok: 2024/2025
Technická mechanika v sobě zahrnuje jednak kinematiku (tj. nauku o pohybu tuhých těles bez ohledu na síly, které pohyb způsobují) a dynamiku (tj. nauku o souvislostech mezi působícími silovými účinky a vyvolanými pohyby). V kinematice se od úlohy zjišťování kinematiky bodového tělesa přechází k určení rychlosti a zrychlení jednotlivých bodů tělesa a úhlové rychlosti a úhlového zrychlení těles. Postupně se probírá kinematika translačního, rotačního, obecného rovinného a sférického pohybu tělesa. U mechanismů se probírá řešení kinematiky složeného pohybu těles a kinematická analýza mechanizmů grafickými i početními metodami. V dynamice se studenti seznámí zákony klasické mechaniky. Postupně se probírá dynamika hmotného bodu a soustavy hmotných bodů, momenty setrvačnosti tuhých těles, dynamika tuhého tělesa a dynamika soustav těles. Řešení dynamiky soustav tuhých těles je probíráno jednak na základě Newtonových zákonů (tj. vektorové mechaniky) a jednak na základě variačních principů (analytické mechaniky). V kursu je řešeno kmitání s jedním stupněm volnosti a jsou zmíněny úskalí nelineární dynamiky a základy dynamiky poddajných těles.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Podmínky k udělení zápočtu: Aktivní účast na cvičeních, získání minimálně 10 bodů v kontrolních testech průběžných znalostí. Bodový zisk z průběžných testů (max. 20 bodů) je součástí výsledné klasifikace předmětu. Zkouška: Zkouška je rozdělena na dvě části. Náplní první části je průřezový test znalostí, ze kterého je možno získat max. 40 bodů. Postup do druhé části zkoušky je podmíněn ziskem alespoň 20 bodů. V případě nesplnění této podmínky je zkouška hodnocena známkou F. Náplní druhé části je písemné řešení typických úloh z profilujících oblastí předmětu, ze které je možno získat max. 40 bodů. Konkrétní podobu zkoušky, typy, počet příkladů či otázek a podrobnosti hodnocení sdělí přednášející v průběhu semestru. Výsledné hodnocení je dáno součtem bodového zisku ze cvičení a u zkoušky. K úspěšnému zakončení předmětu je nutno získat alespoň 50 bodů.
Učební cíle
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace AIŘ , 2 ročník, letní semestr, povinnýspecializace KSB , 2 ročník, letní semestr, povinnýspecializace SSZ , 2 ročník, letní semestr, povinnýspecializace STG , 2 ročník, letní semestr, povinný
specializace CLS , 1 ročník, letní semestr, volitelný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Cvičení
Kinematika bodu - přímočarý a křivočarý pohyb. Určování dráhy, rychlosti a zrychlení. Kinematika translačního a rotačního pohybu těles.
Kinematika obecného rovinného pohybu tělesa. Určování pólu rychlosti. Určování rychlosti a zrychlení jednotlivých bodů tělesa.
Kinematika složeného pohybu bodu tělesa v mechanismech.
Kinematika mechanismů. Planetové převodovky. Vačkové mechanismy.
Dynamika hmotného bodu a soustavy hmotných bodů. Aplikace základních vět dynamiky.
Dynamika těles. Pohybová rovnice.
Dynamika rovinných soustav těles – konstrukce pohybových rovnic metodou uvolňování.
Momenty setrvačnosti. Dynamika rotačního a obecného rovinného pohybu tělesa.
Dynamika rovinných soustav těles s jedním stupněm volnosti.
Dynamika rovinných soustav těles – konstrukce pohybových rovnic metodami analytické mechaniky.
Pohybová rovnice pro kmitající soustavu s jedním stupněm volnosti. Tlumené a netlumené volné kmity.
Řešení lineární pohybové rovnice kmitání.
Vynucené kmity. Amplitudo-frekvenční charakteristika, vymezení vůle.
Cvičení s počítačovou podporou