Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-XBAAk. rok: 2024/2025
Základním obsahem předmětu je přehled pokročilých postupů a metod pro identifikaci a selekci nebezpečí (zdrojů rizika) a odhad následků rizik.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Účast na výuce je povinná. V odůvodněných případech náhradní forma výuky, řešení individuálního semestrálního projektu.
Učební cíle
Cílem předmětu je seznámit studenty s pokročilými metodami v oblasti analýzy rizik, používanými v technické praxi. Logická stavba předmětu obsahuje metody pro identifikaci, selekci i detailní hodnocení individuálního a společenského rizika.
Předmět Pokročilé metody bezpečnostních analýz umožňuje studentům navázat na poznatky z dřívějšího studia a tyto prohloubit a především rozšířit o uvedené oblasti. Student si osvojí použití pokročilých metod a postupů bezpečnostního inženýrství, při kterých je potřeba zahrnout do výchozích úvah široké spektrum souvislostí technických, ekonomických i ekologických.
Základní literatura
Doporučená literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace CZS , 1 ročník, zimní semestr, volitelný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Základní pojmy z oblasti bezpečnostního inženýrství, přehled současně platné evropské i národní legislativy, postup analýzy rizika.2. Identifikace zdrojů rizika – metoda Index požáru a výbuchu. Stanovení ekonomických následků.3. Identifikace zdrojů rizika metodou Index chemického ohrožení. Stanovení následků.4. Selekce a priorizace zdrojů rizika.5. Selekce zdrojů environmentálního rizika.6. Následky závažných havárií.7. Modelování úniků nebezpečných látek ze zařízení.8. Modelování rozptylu nebezpečných toxických látek.9. Modelování tepelných a tlakových účinků při nehodách.10. Krizové řízení, havarijní plánování, havarijní zóny.11. Bezpečnost a ochrana proti výbuchu.12. Požadavky na bezpečnost plánovaných technologií.13. Shrnutí probírané problematiky, prezentace semestrálních prací.
Cvičení