Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FaVU-1ZT-LAk. rok: 2024/2025
Předmět Audio dílna je zaměřen na praktická audio cvičení a experimentální zvukovou tvorbu. Ta je realizována skrze vytváření vlastních jednoduchých lo-fi nástrojů (hardware/software) a následné skupinové improvizace s nimi. V návaznosti na praktická cvičení je představena i historie a kontexty použitých technologií. Kurz seznamuje se základy elektroniky (pájení jednoduchých obvodů) a programování v max/msp. Jádrem předmětu je společné experimentování a studiové improvizace s vytvořenými nástroji, spolupráce, nahrávání, prezentace. Každý student vytvoří v rámci předmětu vlastní audio projekt volné formy (koncert, zvukový objekt, nástroj, kompozici, zvukovou instalaci, performance, koncept, reportáž, audioknihu aj.) a ten odprezentuje v rámci zápočtové společné veřejné prezentace (TRIAL) na jejíž organizaci se každý student aktivně spolupodílí.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Předpokladem pro studium předmětu je aktivní přístup k vlastní audio tvorbě, ochota improvizovat, experimentovat, zaposlouchávat se, spolupracovat a na závěr semestru společně veřejně prezentovat svůj vlastní, či případně i kolaborativní audio projekt.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Pro udělení zápočtu je vyžadována
Výuka probíhá v audiostudiu KAT FaVU VUT v hodinách určených rozvrhem. Docházka je povinná, maximální množství absencí činí 30 %. Vyšší množství absencí lze po dohodě a vyučujícími kompenzovat předložením alternativního úkolu.
Učební cíle
Cílem předmětu je rozvinout praktické schopnosti studujících v oblasti experimentální zvukové tvorby a podpora v hledání vlastní nezávislé autentické zvukové estetiky. Formou společných improvizací a společné prezentace si kurz klade za cíl rozvíjet smysl pro spolupráci a komunikaci při umělecké improvizaci. Skrze seznámení se s praktickou technologickou tvorbou jednoduchých nástrojů předmět směřuje k rozvíjení schopnosti vytváření vlastního média a rozvíjení myšlení v médiu, namísto používání hotových, komerčních, předpřipravených řešení.
Studující získá znalost základů programování v max/msp a DIY tvorby lo-fi zvukových nástrojů. Seznámí se rovněž se základy elektroniky a vybraných konceptů generování zvuku. Rozvine schopnost improvizace a skupinové spolupráce.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Praktické cvičení
Vyučující / Lektor
Osnova