Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FaVU-1PDU-SRAk. rok: 2024/2025
Kurz se prostřednictvím vybraných kapitol z dějin středověkého a renesančního umění a architektury zaměřuje na následující témata: 1) křesťanské umění románské a gotické epochy s přihlédnutím k českým zemím, zvláště pak k umění lucemburské, korvínské a jagellonské doby, a jeho interpretace; v centru pozornosti stojí charakteristika periody a všechny podstatné aspekty středověkého díla – především jeho funkce –, stejně jako proměna statutu středověkého umělce a otázky týkající se pozice umění a jeho percepce; 2) vizuální média v období převratných společenských, náboženských a politických změn a uměleckých inovací v období renesance; podstatná část kurzu se tudíž soustřeďuje na renesanční umění v Itálii 15. a 16. století, na konfrontaci italského a severského modelu renesance a na specifika společenskopolitických kontextů; od pozdního 15. století se Itálie stala modelem pro celou Evropu, který mohl být odmítnut nebo akceptován, ale který nebylo možné ignorovat. Danému období je proto v kurzu věnována zvláštní pozornost: jedná se jak o počátek raného novověku – i na sever od Alp –, tak o dobu, kdy se ve střední Evropě vyvíjely možnosti existence pluralistické společnosti. „Proměny renesance“ jsou dokládány nejen prostřednictvím ikonických děl architektury, sochařství a malířství, ale i teoretických spisů, a výuka je zaměřena také na téma evropského manýrismu a umění v okruhu císaře Rudolfa II.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Základní znalosti z oblasti obecných dějin a dějin umění a architektury období středověku a renesance na středoškolské úrovni; všeobecný kulturní přehled.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Pro udělení zkoušky jsou stanoveny následující podmínky:
Výuka probíhá v učebnách Katedry teorií a dějin umění Fakulty výtvarných umění VUT v Brně v hodinách určených rozvrhem. Exkurze mohou být s ohledem na časovou náročnost situovány do pracovních dní, kdy neprobíhá standardní výuka. Účast na výuce je povinná (3 povolené neomluvené absence). Vyšší množství absencí lze po dohodě s vyučujícími kompenzovat předložením alternativního úkolu.
Učební cíle
Cílem kurzu je zprostředkovat studujícím přehled o určujících uměleckých směrech, teoretických konceptech, vývojových tendencích a autorských přístupech v oblasti malířství, sochařství, užitého umění a architektury středověku a renesance. Zvláštní důraz je při tom kladen na provázanost umění a architektury se společenskopolitickou situací, na otázky funkce uměleckého díla, reprezentace, postavení umělce a jeho vztahu k zadavateli. Sledována jsou rovněž témata jako symbolika, styl, patronace či vkus. Studující se v kurzu s uvedenými okruhy seznámí prostřednictvím přednášek, četby a interpretace dobových i aktuálních textů, prezentací s diskusemi a exkurzí. Zorientují se v politickém, společenském a ideovém pozadí umělecké produkce sledovaného období, jejíž projevy budou schopni kriticky reflektovat, analyzovat a interpretovat z hlediska současné teorie a metodologie dějin umění.
Studující budou schopni definovat základní pojmy z oblasti malířství, sochařství, užitého umění a architektury období středověku a renesance v širším společenském, kulturním a politickém kontextu. Současně dokážou identifikovat, popsat a interpretovat základní stylové tendence a klíčová díla umění a architektury sledovaných epoch a usouvztažnit je se soudobými teoretickými koncepty na pozadí aktuální teorie a metodologie dějin umění.
Po absolvování kurzu si studující osvojí schopnost:
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Exkurze