Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FaVU-1ZT-ZAk. rok: 2024/2025
Kurz představí formou přednášek a aktivního poslechu (spojeného s analýzou a diskusemi) vybrané kapitoly z dějin sound artu a experimentální hudby. Sound art jako hraniční oblast mezi objektem, skladbou, instalací, interaktivním systémem, performancí představuje interdisciplinární živou sféru propojující výtvarné umění, hudební kompozici, technologie, prostor... a přináší tak celou řadu otázek, které budou v přednáškách reflektovány. Přednášky jsou zaměřeny na významná díla a postavy sound artu stejně jako i na teorie a estetické koncepce, které změnily a mění podobu hudby 20. a 21. století. Témata, která budou probírána, jsou například: hluk, konkrétní hudba, elektroakustická hudba, zvuk a prostor, zvuková ekologie, zvukové krajiny, field-recording, algoritmická a generovaná hudba, sonifikace, zvukové instalace, glitch, umělá inteligence, VR. Pozornost bude věnována rovněž současné audio scéně v ČR a ve světě (interpreti, festivaly, výstavy, koncerty).
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Zápočet je udělen na základě docházky a aktivní účasti na výuce, dále na základě testu ověřujícího probraná témata a získané znalosti.
Výuka probíhá v audiostudiu KAT FaVU VUT v hodinách určených rozvrhem. Docházka je povinná, maximální množství absencí činí 30 %. Vyšší množství absencí lze po dohodě s vyučujícími kompenzovat předložením alternativního úkolu.
Učební cíle
Cílem předmětu je seznámit studující s klíčovými momenty vývoje zvukového umění a experimentální hudby v období od počátku 20. století do současnosti. Studující se během přednášek setkají s možnou šíří přístupů, forem a konceptů v oblasti zvukové tvorby, kterou mohou poté v budoucnu jako aktivní umělkyně*ci do své práce zahrnout nebo reflektovat. Tohoto cíle je dosaženo prostřednictvím představení historicky důležitých děl sound artu a experimentální hudby, a to formou poslechu a následné společné diskuze/analýzy slyšeného a viděného.
Studující si vytvoří přehled o dějinách a aspektech sound-artu, elektroakustické hudby, zvukové ekologii, field-recordingu a experimentální zvukové tvorby. Osvojené znalosti jim umožní lépe dekódovat a analyzovat estetické modely soudobé hudby, sound-artu, ale i zvukové složky audiovizuálních děl. Seznámení se s širokou paletou estetických modelů, jejich kompozičních koncepcí a uměleckých strategií studujícím usnadní recipovat a chápat i posluchačsky náročnější a komplexnější díla.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Tvůrčí seminář