Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FaVU-SODMAk. rok: 2024/2025
Výuka pokročilé práce se zvukem je zaměřena na dvě oblasti studiové tvorby: sound design a mastering. V rámci sound-designu se studující detailně seznámí s obecnými principy a praktickými možnostmi tvorby a úpravy zvuku pomocí digitálních i analogových procesů. Sound design bude realizován v prostředích Cecilia5, Kyma X, Max/msp a dále pomocí VST instrumentů a analogového syntezátoru. Výuka masteringu bude zaměřena na precizní zvládnutí kritického poslechu a porozumění finalizačním úpravám signálu a technickým standardům. Praktické cvičení budou probíhat v digitálním software Ozone, v kombinaci s plně profesionálním analogovým masteringovým řetězcem.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Nabízen zahraničním studentům
Vstupní znalosti
Kurz není určen pro začátečníky. Předpokladem studenta je předešlá samostatná tvorba a orientace v oblasti zvukové tvorby, hudební cítění a schopnost abstraktního i technického myšlení.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Zápočet je udělen na základě splněné docházky, aktivity v hodinách a dodání závěrečné vlastní audio kompozice o délce minimálně 2 minuty prokazující získané dovednosti.
Výuka probíhá v audiostudiu KAT FaVU VUT v hodinách určených rozvrhem. Docházka je povinná, maximální množství absencí činí 25 %. Vyšší množství absencí lze po dohodě s vyučujícími kompenzovat předložením alternativního úkolu.
Učební cíle
Cílem předmětu je seznámit studující s pokročilými softwarovými i hardwarovými nástroji pro tvorbu a úpravu zvuků. Skrze praktická cvičení studující naučit vytvářet vlastní zvuky využitelné pro různorodé oblasti multimediální tvorby (video, hry, hudba, zvukové instalace, VR apod.) a umožnit jim hlouběji proniknout do syntézy i procesování zvuků a naučí se finalizovat nahrávky tak, aby splňovaly současné standardy.
Studující získají orientaci v odborné audio terminologii a přehled v širokých možnostech pokročilé práce se zvukem jak v oblasti kreativního sound-designu, tak i masteringu. Díky zkušenostem získaným během praktických cvičení se softwary a s high-end profesionální analogovou technikou se studující naučí rozpoznávat a využívat signifikantní kvality digitálního/analogového zpracování signálu. Studující budou po absolvování předmětu moci využívat masteringovou techniku školního zvukového studia.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Konzultace
Vyučující / Lektor
Osnova
Praktické cvičení