Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FaVU-2VUaDAk. rok: 2024/2025
Kurz je koncipován jako cyklus přednášek a následných seminářů. Přednášky kurzu seznamují studující s historickými kořeny, institucionálním zakotvením a současným směřováním výzkumu prostřednictvím umění a designu. V seminářích se studující zapojují do debaty o produkci vědění na poli umění a designu a o nových možnostech, které v tomto smyslu výzkum uměním a designem otevírá. Studující si osvojují schopnost rozpoznat a popsat výzkumné aspekty svojí tvůrčí práce. Učí se formulovat výzkumné otázky, volit vhodné výzkumné metody a interpretovat výsledky své výzkumné práce.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Zápočet udělený za účast na přednáškách a seminářích. Požadována je více než 70% účast.
Výuka probíhá v prostorách FaVU VUT v hodinách určených rozvrhem. Požadována je více než 70% účast.
Učební cíle
Cílem kurzu je seznámit studující s historickými kořeny, institucionálním zakotvením a současným směřováním výzkumu prostřednictvím umění a designu.
Absolventi*ky kurzu dokážou rozpoznat a popsat výzkumné aspekty svojí tvůrčí práce. Uvědomují si výzkumný rozměr svojí tvůrčí práce a umí na něm stavět. Dokážou formulovat výzkumné otázky, volit vhodné metody a interpretovat výsledky své výzkumné práce. Umí sebevědomě, srozumitelně a výstižně artikulovat přínos svojí výzkumné práce.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Zrod uměleckého výzkumu, definice uměleckého výzkumu, potenciál uměleckého výzkumu.
2. Historické kořeny a institucionalizace uměleckého výzkumu.
3. Typologie výzkumu na poli umění a designu: practice-led research (výzkum vedený uměleckou praxí), research-led practice (praxe vedená výzkumem), design research (výzkum v oblasti designu), art-based research (výzkum založený na umělecké praxi), artistic research (umělecký výzkum), výzkum o umění/pro umění/skrze umění, umění o výzkumu/pro výzkum/skrze výzkum, výzkum pro design/o designu/skrze design.
4. Umělecký výzkum jako hybridní praxe: průniky a rozpory umělecké tvorby a vědeckého výzkumu, specifické a singulární metody, „singularizace vědění“, „undisciplining“.
5. Body zlomu: edukační obrat, výzkumný obrat, „postvýzkumná situace“.
6. Metody uměleckého výzkumu a umělecký výzkum jako metoda. Umělecko-výzkumné strategie.
7. „Artikulace“ a „expozice“ uměleckého výzkumu: artikulace umělecké praxe jako výzkumné, formát „expozice“ uměleckého výzkumu ve výzkumném katalogu (Research Catalogue).
8. Design jako výzkumná praxe. Transition design. Design pro sociální inovaci. Kritický/spekulativní design.
9. Mezi uměním, výzkumem a aktivismem: sociálně angažovaná praxe, udržitelná praxe.
10. Interdisciplinární a kolektivní praxe.
11. Instituce a platformy pro umělecký výzkum.
12. Excelentní praxe: kritéria hodnocení uměleckého výzkumu, příklady zdařilých umělecko-výzkumných projektů.
13. Nové formáty pro umělecký výzkum: odborné časopisy pro umělecký výzkum, formát „expozice“ ve výzkumném katalogu (Research Catalogue), výzkumná výstava.
14. Budování výzkumných sítí.
Seminář