Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FCH-BC_PCM1Ak. rok: 2024/2025
Obsahem předmětu je řešení úloh s využitím nástrojů výpočetní techniky. Vybraná témata ze středoškolské matematiky a předmětu Matematika I (hodnoty elementárních funkcí, dosazování do vzorců, úpravy výrazů, řešení nelineárních rovnic, soustavy rovnic, grafy ve 2D, diferenciální počet reálné funkce jedné reálné proměnné, matice, determinanty) jsou probírána a procvičována pomocí počítače a následně využívána na chemické problematice. Výuka probíhá v prostředí matematického programu MATLAB, ve kterém jsou výpočty prováděny symbolicky, numericky i graficky.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
V průběhu semestru studující píší tři průběžné testy. Při prvním testu (Elementární funkce) studující odevzdají jeden m-soubor a mohou získat maximálně 24 bodů. Podmínkou uznání je splnit alespoň jednu úlohu z každé skupiny a dosáhnout minimálně 12 bodů. Při druhém testu (Chemické výpočty) studující odevzdají jeden m-soubor a mohou získat maximálně 36 bodů. K uznání je třeba mít správně buď přesný, nebo přibližný výsledek a alespoň 18 bodů. Při třetím testu (Průběh funkce) studující odevzdají jeden m-soubor (lze i více) a mohou získat maximálně 40 bodů. K uznání je třeba mít správně graf a alespoň 20 bodů. Pokud studující bude mít uznán každý ze tří průběžných testů a nebude mít neomluvenou absenci, tak mu bude po posledním cvičení udělen zápočet. Pokud některý z průběžných testů nebude mít uznán a v průběhu semestru si jej neopraví, tak mu bude umožněna jejich oprava v prvním týdnu zkouškového období. Každý test je tudíž možno opravovat celkem dvakrát. Klasifikace se provádí podle stupnice ECTS.
Účast na cvičeních, která budou probíhat vždy jednou za 14 dní v rozsahu 2 vyučovacích hodin ve specializované učebně výpočetní techniky, bude kontrolována. Účast na přednáškách, které budou probíhat v týdnu před cvičením vždy jednou za 14 dní v rozsahu 2 vyučovacích hodin, je doporučována, ale není kontrolována.
Učební cíle
Základní literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace CHPL , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelnýspecializace PCH , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelnýspecializace BT , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelný
specializace PCH , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelnýspecializace BT , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelnýspecializace CHPL , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelný
specializace CHTP , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. týden: Přednáška – Elementární funkce MATLABu:- polynomy, jejich funkční hodnoty, tabelace funkce,- trigonometrické a příbuzné funkce,- exponenciální, logaritmické a další funkce,- převod radiánů na stupně, minuty a vteřiny a naopak,- nalezení úhlu v zadaném kvadrantu.
2. týden: Cvičení – Výpočty s elementárními funkcemi v MATLABu.
3. týden: Přednáška – Chemické výpočty, 1. část – symbolické a numerické výpočty:- výpočet funkční hodnoty – přesná a přibližná hodnota,- dosazování hodnot a výrazů,- úpravy algebraických výrazů,- výpočty limity,- výpočty derivací,- základní aplikace v chemii.
4. týden: Cvičení – Test č. 1: Elementární funkce v MATLABu.
5. týden: Přednáška – Chemické výpočty, 2. část – řešení nelineárních rovnic:- rovnice algebraicky řešitelné,- rovnice, které nelze algebraicky řešit,- soustavy lineárních rovnic,- soustavy nelineárních rovnic,- základní aplikace v chemii.
6. týden: Cvičení – Procvičování chemických výpočtů
7. týden: Přednáška – Grafy funkcí ve 2D, 1. část – průběh funkce:- základní příkazy pro kreslení grafů,- grafy ekvidistantní a neekvidistantní,- asymptoty,- lokální a globální extrémy,- tečny ve významných bodech,- základní aplikace.
8. týden: Cvičení – Test č. 2: Chemické výpočty,- základy kreslení grafů.
9. týden: Přednáška – Grafy funkcí ve 2D, 2. část:- grafy funkcí diskrétních a spojitých,- základní aplikace v chemii.
10. týden: Cvičení – Procvičování průběhu reálné funkce jedné reálné proměnné.
11. týden: Přednáška – Užití derivace v chemii a v praxi, matice a determinanty:- lokální extrémy,- globální extrémy,- základní aplikace v chemii,- operace s maticemi,- výpočty determinantů.
12. týden: Cvičení – Test č. 3: Průběh funkce.
13. týden: Závěrečná přednáška, hodnocení předmětu, udílení zápočtů.
Cvičení s počítačovou podporou