Detail předmětu
Aerospace Photonics
FEKT-MPA-ASPAk. rok: 2024/2025
Studenti se seznámí se základními pojmy z oblasti fotoniky, teorií fotonu a optické vlny, dílčími komponenty fotonických systém a tvarováním optických svazků. Studenti se také seznámí s optickými vysílači a přijímači, interakcí optického svazku s atmosférickým přenosovým prostředím a dalšími přenosovými prostředími, adaptivními optickými a PAT systémy, statistickými a stacionárními parametry fotonických spojů a jejich energetickou bilancí. Studenti získají přehled o jednotlivých fotonických komunikačních systémech pracujících v horizontálním a vertikálním směru a také se seznámí s optickými satelitními systémy. V individuálním projektu budou studenti řešit návrh vlastního fotonického komunikačního systému.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Nabízen zahraničním studentům
Vstupní znalosti
Práce v laboratoři je podmíněna platnou kvalifikací „osoby znalé pro samostatnou činnost“, kterou musí studenti získat před zahájením výuky. Informace k této kvalifikaci jsou uvedeny ve Směrnici děkana Seznámení studentů s bezpečnostními předpisy.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Pro získání zápočtu je potřeba odevzdat individuální projekt a získat za něj minimálně 10 bodů. Pro absolvování zkoušky je potřeba se zúčastnit písemné a ústní zkoušky.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.
Učební cíle
Absolvent předmětu bude schopen: (a) popsat základní aspekty fotoniky, foton a optickou vlnu; (b) popsat a vysvětlit podstatu funkce pasivních komponentů fotonického systému; (c) popsat a vysvětlit funkci optických detektorů; (d) vysvětlit interakci optických svazků s přenosovým prostředím; (e) popsat profil atmosférického přenosového prostředí v horizontálním a vertikálním směru; (f) popsat systémy adaptivní optiky a PAT systémy; (g) vyjmenovat a popsat statistické a stacionární parametry fotonických spojů; (h) vypočítat energetickou bilanci fotonického spoje; (i) navrhnout fotonický spoj; (j) vyjmenovat, popsat a porovnat jednotlivé typy fotonických spojů; (k) vyjmenovat a popsat optické satelitní systémy.
Základní literatura
Sharma M., Chadha D., Chandra V., High-altitude platform for free-space optical communication: Performance evaluation and reliability analysis, IEEE/OSA Journal of Optical Communications and Networking, vol. 8, no. 8, pp. 600-609, 2016. doi: 10.1364/JOCN.8.000600. (EN)
Stotts L. B., Free Space Optical Systems Engineering: Design and Analysis, New York: Wiley Telecom, 2017. 9781119279020. (EN)
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
- Program MPA-SAP magisterský navazující 1 ročník, letní semestr, povinný
Typ (způsob) výuky
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Systémové aspekty fotoniky – foton a optická vlna
2. Pasivní komponenty fotonických systémů
3. Tvarování laserových svazků
4. Optické vysílače, optovláknové zesilovače, opakovače a EO modulátory
5. Optické detektory a přijímače optického signálu
6. Interakce optického svazku s přenosovým prostředím, šíření optického svazku optickým vláknem a ve vakuu
7. Horizontální a vertikální modelování atmosférického přenosového prostředí Země
8. Adaptivní optika, optické systémy a PAT systémy, multi-hop relaying
9. Statistické a stacionární parametry fotonických systémů, modulace
10. Energetická bilance fotonických spojů
11. Vlastnosti a parametry jednotlivých typů fotonických spojů ground-to-air, air-to-air, space-to-space, space-to-ground
12. Satelitní systémy – European Data Relay System, SOTA, OPALS, OSIRIS a další
13. Předpokládaný vývoj aerospace fotonických systémů
Cvičení odborného základu
Vyučující / Lektor
Osnova
Vlnová optika a bezpečnost
Elektromagnetická optika
Optické vysílače
Optické přijímače
Přenosová média
Energetická bilance