Detail předmětu
Geologie
FAST-BFA001Ak. rok: 2024/2025
Stavba Země a zemské kůry, desková tektonika, subdukční a riftové zóny, technická petrografie – horninotvorné minerály, struktury a textury hornin a jejich vliv na vlastnosti hornin, magmatické, sedimentární a metamorfované horniny – jejich vznik, klasifikace, vlastnosti a jejich využití ve stavební praxi (drcené kamenivo, stavební a dekorační kámen), hodnocení základových půd tvořených magmatickými, sedimentárními a metamorfovanými horninami, problémy při výstavbě způsobené různými typy základových půd, endogenní geologické procesy – vulkanismus, zemětřesení, tektonika, vrásnění, zlomy, pukliny v horninovém prostředí a jejich vliv na stavby, základy strukturní geologie, exogenní geologické procesy – zvětrávání, eroze, geodynamické procesy a jejich vliv na stavby, základy geomorfologie, základy hydrogeologie – podzemní voda na staveništi, geologické mapy, základy regionální geologie České republiky – Český masiv, Západní Karpaty, metody inženýrskogeologického průzkumu.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Nabízen zahraničním studentům
Vstupní znalosti
Základní znalosti z oblasti přírodovědných předmětů ze střední školy.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.
Učební cíle
Posluchači se seznámí se základními typy hornin tvořícími základové půdy staveb, včetně přírodních procesů, které ovlivňují jejich kvalitu v čase (endogenní a exogenní geologické procesy). Nedílnou součástí jsou základy hydrogeologie a objasnění vlivu podzemní vody na kvalitu základové půdy. Studenti se také naučí metodicky zpracovat stavebně geologický průzkum základové půdy pro I. geotechnickou kategorii.
Posluchači budou schopni určit a popsat vlastnosti a chování základních typů hornin, které tvoří základové půdy. Naučí se identifikovat a klasifikovat endogenní a exogenní faktory, které ovlivňují kvalitu základové půdy. Získají praktické zkušenosti s chováním a vlastnostmi zemin v terénu, zejména s vlivem vody na vlastnosti soudržných zemin. Naučí se navrhovat a zpracovávat průzkum základové půdy pro jednoduché typy staveb.
Základní literatura
McCANN, T. (Ed.). The Geology of Central Europe. Volume I – Precambrian & Palaeozoic. Geological Society. Londýn. 2008. ISBN: 978-1-86239-245-8 (EN)
McCANN, T. (Ed.). The Geology of Central Europe. Volume II – Mesozoic & Cenozoic. Geological Society. Londýn. 2008. ISBN: 978-1-86239-264-9 (EN)
CHÁB, J.; BREITER, K.; FATKA, O.; HLADIL, J.; KALVODA, J.; ŠIMŮNEK, Z.; ŠTORCH, P.; VAŠÍČEK, Z.; ZAJÍC, J.; ZAPLETAL, J. Stručná geologie základu Českého masivu a jeho karbonského a permského pokryvu. Vydavatelství ČGS. Praha, 2008. ISBN: 978-80-7075-703-1. (CS)
CHLUPÁČ, I.; BRZOBOHATÝ, R.; KOVANDA, J.; STRÁNÍK, Z. Geologická minulost České republiky. Academia. Praha, 2002. ISBN: 80-200-0914-0. (CS)
ŠAMALÍKOVÁ, M.; LOCKER, J., POSPÍŠIL, P. Geologie pro stavební inženýry. CERM Brno, 1995. (CS)
Zařazení předmětu ve studijních plánech
- Program BPC-SI bakalářský
specializace VS , 1 ročník, zimní semestr, povinný
- Program BPC-MI bakalářský 1 ročník, zimní semestr, povinný
- Program BKC-SI bakalářský 1 ročník, zimní semestr, povinný
- Program BPA-SI bakalářský 1 ročník, zimní semestr, povinný
- Program CZV1-AKR celoživotní vzdělávání v akr. stud. programu
specializace PBC , 1 ročník, zimní semestr, povinný
Typ (způsob) výuky
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Úvod, stavba Země, historická geologie, rozdělení hornin, horninotvorné minerály a jejich vlastnosti.
2. Textury magmatických hornin, hlubinné, žilné a výlevné horniny.
3. Sedimentární horniny I, textury, vlastnosti a výskyt.
4. Sedimentární horniny II, hlavní typy.
5. Metamorfované horniny, vlastnosti a výskyt.
6. Endogenní procesy v zemské kůře.
7. Exogenní procesy v zemské kůře.
8. Svahové pohyby.
9. Podzemní voda a prameny.
10. Geologické mapy a informační zdroje, metody průzkumu vč. geofyzikálních.
11. Regionální geologie Českého masivu a moravskoslezské části Západních Karpat.
12. Přehled základových půd dle geologické příslušnosti.
13. Úkoly inženýrské geologie v pozemním stavitelství ve vztahu k životnímu prostředí. Těžba hornin a jejich využití ve stavebnictví.
Cvičení
Vyučující / Lektor
Osnova