Detail předmětu

Pozemní stavitelství 1 (APS)

FAST-BHA040Ak. rok: 2024/2025

Předmět je zaměřen na seznámení s vývojem stavitelství a na získání základního přehledu o stavebních zákonech, vybraných vyhláškách, normách a s vybraným názvoslovím z oboru pozemního stavitelství. Student přehlednou formou získá znalosti o základních požadavcích a vlivech působících na konstrukce objektů pozemního stavitelství. Bude seznámen se základními konstrukčními principy a konstrukčními systémy objektů pozemního stavitelství včetně osvojení principu jejich vytváření. Získá také znalosti o svislých nosných a nenosných konstrukcích a konstrukcích spojující různé výškové úrovně. Dále se seznámí se základními požadavky stavební akustiky, tepelné techniky a bezbariérového užívání staveby.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

4

Garant předmětu

Zajišťuje ústav

Ústav pozemního stavitelství (PST)

Vstupní znalosti

Předpokládá se, že student nemá na začátku předmětu žádné znalosti z oboru pozemního stavitelství.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Pro získání zápočtu je nezbytné absolvovat aktivní účast ve cvičení, průběžné konzultace a odevzdání jednotlivých elaborátů (výkresů) podle stanoveného harmonogramu cvičení, odevzdání všech elaborátů v předepsané formě v daném termínu. Pro absolvování klasifikovaného zápočtu je nezbytné splnění všech požadavků cvičení - docházka a úspěšné absolvování zápočtového testu.


Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Učební cíle

Uvedení do problematiky pozemního stavitelství.
Přehled základního názvosloví konstrukcí a jejich členění.
Úvod k základnímu přístupu při navrhování budov.
Seznámení s hlavní nosnými konstrukcemi a konstrukčními systémy budovy.

Student zvládne cíl předmětu pokud prokáže zanlosti o hlavních nosných konstrukcích a konstrukčních systémech budov a jejich aplikaci.

Základní literatura

KLIMEŠOVÁ, Jarmila: Nauka o pozemních stavbách. Brno: Akademické nakladatelství CERM, 2007. 978-80-7204-530-3. (CS)
MATOUŠKOVÁ, Dagmar a J. SOLAŘ: Pozemní stavitelství I.. VŠB TU Ostrava, 2005. ISBN 80-248-0278-3. (CS)
ŠTÍPEK, Jan: Základy nauky o stavbách. Praha: České vysoké učení technické, 2000. ISBN 80-01-02161-0. (CS)
VÍCHOVÁ, Jitka, Alena HOFMANOVÁ a Ivana KARLOVSKÁ: Obecné technické požadavky na výstavbu s komentářem. Nakladatelství ARCH, 1999. ISBN 80-86165-26-4. (CS)
Vyhláška č. 268/2009 Sb: o technických požadavcích na stavby ve znění vyhlášky č. 20/2012 Sb. 2012. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-APS bakalářský 1 ročník, zimní semestr, povinný

  • Program CZV1-AKR celoživotní vzdělávání v akr. stud. programu

    specializace PBC , 1 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod a představení problematiky pozemního stavitelství; proces návrhu stavby jako vyvážená kooperace profesí. Základní funkční, materiálové, technologické a technické požadavky na stavební konstrukce. 2. Základní terminologie, přehled základních stavebních konstrukcí. 3. Typy staveb, funkce domu a jeho a vnitřního prostředí – stručná typologická pravidla. 4. Konstrukční požadavky na stavební konstrukce, odolnost staveb proti vnějším vlivům. Požadavky na omezení úniku tepla a hygieny vnitřního prostředí, technologické požadavky. Stabilita a prostorová tuhost stavby, zásady pro navrhování nosných konstrukcí budov. 5. Konstrukce spojující různé výškové úrovně - základní požadavky, názvosloví, rozdělení a navrhování schodiště. 6. Konstrukce spojující různé výškové úrovně - navrhování schodiště, ukázky druhů a jejich specifika, konstrukční řešení, rampy a výtahy. 7. Proces a realizace stavby, hlavní účastníci stavebního procesu. Metodika procesu návrhu stavby. Příprava a postup výstavby, zemní práce a základová půda, základní terminologie. 8. Stropní konstrukce - funkční dělení vodorovných konstrukcí, skladby, základní požadavky a třídění. 9. Stropní konstrukce - popis jednotlivých systémů, výhody a nevýhody, způsob provádění, varianty použití. 10. Akustika staveb - základní požadavky na stavby, legislativa a normy, způsoby návhrhu konstrukcí a ukázky ze staveb. 11. Užívání staveb osobami s omezenou schopností pohybu a orientace, zásady navrhování. 12. Tepelná ochrana budov a zásad pro úsporu energie – tepelná pohoda v interiérech, tepelné vlastnosti konstrukcí, energetická účinnost. 13. Střešní konstrukce - základní seznámení s terminologií, typy konstrukcí, rozdělení a ukázkou skladeb.

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Cílem cvičení je seznámení se s normou používanou pro kreslení výkresů stavebních částí a představení výstupů při návrhu objektů pozemního stavitelství (půdorys a řezy nepodsklepeným objektem o 1 NP). Výstupy jsou řešeny formou studií nebo formou výkresů. 1. Úvod do cvičení. Normy používané pro kreslení výkresů stavebních částí. Úpravy výkresů a studií. Technické písmo. Rozměry a úprava výkresových listů. Měřítka. Čáry na výkresech pozemních staveb. 2. Zakreslování podle platných norem – Značení hmot v řezu. Kótování. Označování odkazů. Kreslení zařizovacích předmětů. Označování podlaží a místností. 3. Zakreslování podle platných norem – Základy typologie. Modulová koordinace. 4. Zakreslování podle platných norem – Kreslení oken. 5. Zakreslování podle platných norem – Kreslení dveří a vrat. 6. Zakreslování podle platných norem – Kreslení obkladů. Kreslení komínových a větracích průduchů. 7. Zakreslování podle platných norem – Půdorys a řezy nepodsklepeným objektem o 2 NP. 8. Návrh půdorysu 1 NP podle modulové koordinace a základů typologie. 9. Zakreslování podle platných norem – Půdorys a řezy navrženým nepodsklepeným objektem o 2 NP. 10. Návrh schodiště. Zakreslování podle platných norem. 11. Návrh stropní konstrukce. Zakreslování podle platných norem. 12. Zakreslování podle platných norem – Pohledy objektu. 13. Kompletace a odevzdání.