Detail předmětu

GIS

FAST-BRA011Ak. rok: 2024/2025

Obsahem předmětu je poskytnutí informací o dostupných nástrojích a možnostech využití geografických informačních systémů (GIS) v městském inženýrství. GIS je účinným nástrojem pro správu, analýzu a prezentaci dat, který má v tomto oboru široké uplatnění. Absolventi předmětu získají odborné znalosti a praktické dovednosti především v těchto oblastech:
- možnosti využití GIS v městském inženýrství,
- hardwarové a softwarové vybavení pro GIS,
- vstupní data pro GIS v městském inženýrství,
- správa vstupních dat, datové modely,
- analytické nástroje GIS,
- prezentace výsledků analýz, tvorba map.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Vstupní znalosti

geodézie, informatika, informační technologie, územní plánování, úpravy toků a jezy

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Učební cíle

Cílem předmětu je:
seznámení se zakladními principy a funkcí geografických informačních systémů; prezentace možností hydrologického modelování v prostředí GIS, vč. simulace hydrologických procesů; získání zkušeností s využitím GIS ve vodním hospodářství na základě zpracování semestrálního projektu.
Student zvládne cíl předmětu získáním zkušeností s využitím GIS ve vodním hospodářství na základě zpracování semestrálního projektu.

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-MI bakalářský 4 ročník, zimní semestr, povinný
  • Program BIT bakalářský 1 ročník, zimní semestr, volitelný
  • Program BIT bakalářský 1 ročník, zimní semestr, volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do GIS. 2. Možnosti využití GIS v městském inženýrství – případové studie. 3. Hardwarové a softwarové vybavení pro GIS. 4. Datové formáty. 5. Vstupní data pro GIS v městském inženýrství. 6. Správa vstupních dat, datové modely. 7.–9. Analýza dat. 10.–11. Prezentace výsledků analýz, tvorba map. 12. Webové GIS aplikace. 13. Mobilní GIS.

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do GIS, možnosti využití GIS v městském inženýrství, seznámení s dostupným programovým vybavením a technikou. 2. Zadání semestrálního projektu, návrh postupu řešení. 3.–4. Základní principy práce v GIS. 5.–7. Správa dat – datové formáty, zdroje dat, příprava dat pro analýzu. 8.–11. Analýza dat – základní analytické nástroje. 12. Prezentace výsledků analýz – tvorba map. 13. Prezentace semestrálních projektů.